Божхоначилар наркокурьерларни қўлга олишди
Жумладан, Бухоро вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунбузилиши ҳолатларига қарши курашиш бўлими ҳамда Давлат хавфсизлиги хизмати ходимлари билан ўтказган тезкор тадбири давомида гиёҳвандлик воситаларининг ғайриқонуний айланмасига чек қўйилди.
Тезкор тадбир давомида олинган маълумот асосида, Бухоро шаҳридаги тиббиёт институти олдида тўхтаб турган автотранспорт воситаси шубҳа остига олиниб автомашинанинг олд ўриндиғида йўловчи сифатида ўтирган фуқаро Ж.Н тезкор гуруҳ вакиллари томонидан белгиланган тартибда назоратдан ўтказилди. Натижада кийимининг чап чўнтагида целофан пакетга ўралган жами 46,09 грамм “Гашиш” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.
Ғиждувон туманида ўтказилган яна бир тезкор тадбир давомида, фуқаро З.А.нинг яшаш хонадони кўздан кечирилди. Натижада ушбу шахснинг хонадонида, бир дона целофан пакет бўлагига ўралган 2,11 грамм “гашиш” гиёҳвандлик воситаси борлиги аниқланди.
Яна бир тезкор тадбир давомида, Ғиждувон туманида шартли харидорнинг автомашинасида йўловчи сифатида ҳаракатланиб кетаётган фуқаро С.Н тезкор гуруҳ вакиллари томонидан белгиланган тартибда назоратдан ўтказилди.
Натижада, ушбу шахс 2 350 000 сўм эвазига, бир дона қора рангли целофан бўлагига ўралган 3.31 грамм “гашиш” гиёҳвандлик воситасини “шартли харидор”га сотаётган вақтда ушлаб қолинди.

В Бухарской области таможенники задержали нескольких наркокурьеров
Известно, что незаконный ввоз наркотических веществ, а также их незаконный оборот строго запрещены, и влечет за собой уголовную ответственность. Одним из приоритетных задач деятельности таможенных органов является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного оборота и выращивания наркотиков.
В частности, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства Бухарского областного таможенного Управления во взаимодействии с представителями Службы государственной безопасности (СГБ РУз), были выявлены несколько фактов незаконного оборота наркотических веществ.
На основании информации, полученной в ходе оперативного мероприятия был досмотрен легковой автомобиль припаркованный возле медицинского института города Бухары. Участниками оперативной группы был также досмотрен гражданин Ж.Н., который сидел в качестве пассажира на переднем сиденье автомобиля. В результате, в левом кармане его одежды было обнаружено завернутое в полиэтилен наркотическое вещество “гашиш” в количестве 46,09 грамм.
В ходе очередного оперативного мероприятия, проведенного в Гиждуванском районе области, был досмотрен в соответствии с установленным порядком дом гражданина З.А. В результате досмотра в доме у гражданина был обнаружен один полиэтиленовый сверток в котором находилось наркотическое вещество «гашиш» в количестве 2,11 грамм.
В ходе очередного мероприятия, проведенного в том же районе области, в соответствии с установленным порядком был досмотрен гражданин С.Н. ехавший в качестве пассажира в автомобиле условного покупателя.
В результате, гражданин был задержан при попытке продажи условному покупателю за 2 350 000 сум наркотического вещества «гашиш» в количестве 3,31 грамм, который был завернут в кусок черного цвета полиэтилена.