Давлат божхона қўмитаси Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали яна бир интерактив хизмат – “Божхона омбори фаолиятига электрон лицензия олиш”ни жорий қилди.
Энди божхона омбори фаолияти учун лицензияни давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали олиш мумкин!
Давлат божхона қўмитаси, Адлия вазирлиги ҳузуридаги Давлат хизматлари агентлиги ҳамда “Давлат ахборот тизимларини яратиш ва қўллаб-қувватлаш бўйича ягона интегратор “UZINFOCOM” МЧЖ масъул мутахассислари томонидан ўзаро ҳамкорликда ишлаб чиқилган мазкур хизмат 2020 йилнинг 16 майидан эътиборан ишга туширилди.
Мазкур янгилик Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 9 апрелдаги “Божхона омбори, эркин омбор ва бож олинмайдиган савдо дўкони фаолиятини лицензиялаш юзасидан давлат хизматларини кўрсатишнинг маъмурий регламентларини тасдиқлаш тўғрисида”ги 210-сон қарори ижроси доирасида амалга оширилди.
Қарорга мувофиқ, юридик шахслар давлат хизматларидан фойдаланиш учун фақат давлат хизматлари марказлари ёки Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали мурожаат қилишлари белгиланди.
Айни шу талабдан келиб чиқиб жорий қилинган мазкур хизматни кўрсатишнинг ҳар бир босқичи Ягона интерактив давлат хизматлари порталида кузатиб борилади.
Ҳозирда Давлат божхона қўмитаси томонидан  эркин омбор ҳамда бож олинмайдиган савдо дўкони фаолиятини лицензиялаш бўйича давлат хизматларини ҳам Ягона интерактив давлат хизматлари портали орқали кўрсатиш устида ишлар олиб борилмоқда.
Эслатиб ўтамиз мазкур хизматлардан фойдаланиш учун юридик шахслардан электрон рақамли имзо талаб этилади.

Теперь Лицензию на осуществление деятельности таможенного склада можно получить через центры общественного обслуживания или Единый портал интерактивных государственных услуг!
16749
Данная услуга, разработанная совместно Государственным таможенным комитетом, Агентством государственных услуг при Министерстве юстиции и ответственными специалистами ООО «UZINFOCOM», «Единого интегратора по созданию и поддержке государственных информационных систем», была запущена 16 мая 2020 года.
Интерактивная услуга была разработана и запущена в рамках исполнения Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 9 апреля 2020 года № 210 «Об утверждении административных регламентов оказания услуг по лицензированию деятельности таможенного склада, свободного склада и магазина беспошлинной торговли».
Постановлением было установлено, что юридические лица заявления о предоставлении им государственной услуги могут подавать только через центры общественного обслуживания или Единый портал интерактивных государственных услуг.
Исходя из этого требования каждый этап предоставления внедренной услуги будет отслеживаться на Едином портале интерактивных государственных услуг.
В настоящее время Государственный таможенный комитет также работает над предоставлением государственных услуг по лицензированию деятельности свободных складов и магазинов беспошлинной торговли через Единый портал интерактивных государственных услуг.
Напоминаем, что для того, чтобы полноценно пользоваться услугами юридическим лицам необходима электронная цифровая подпись.