Ташқи савдо операциялари амалга оширилиши мониторингини олиб бориш ва назорат қилиш тартиби тасдиқланди
3348
Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан 2020 йил 14 май куни “Ўзбекистон Республикаси ташқи савдо операциялари мониторингини янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида” 283-сон қарор қабул қилинди.
Қарорга мувофиқ, эндиликда хўжалик юритувчи субъектлар ташқи савдо контрактлари ва инвойслар бўйича маълумотларни электрон шаклда электрон рақамли имзодан фойдаланган ҳолда. Ўзбекистон Республикасининг Интерактив давлат хизматлари ягона портали орқали Ташқи савдо операцияларининг ягона электрон ахборот тизимига киритади.
Давлат божхона қўмитаси томонидан ушбу қарор талабларидан келиб чиқиб, Ташқи савдо операцияларининг ягона электрон ахборот тизимига тегишли ўзгартиришлар киритилади.
Қарор билан  Ташқи савдо операциялари амалга оширилиши мониторингини олиб бориш ва назорат қилиш тартиби тўғрисидаги Низом тасдиқланди.
Вазирлар Маҳкамасининг 2020 йил 14 майдаги  283-сон қарори билан тасдиқланган  Ташқи савдо операциялари амалга оширилиши мониторингини олиб бориш ва назорат қилиш тартиби тўғрисидаги Низомга кўра  ташқи савдо контрактларида қуйидаги асосий бўлим ва маълумотлар бўлиши керак:
➡️Муқаддима
➡️Контрактнинг мавзуси
➡️Етказиб беришнинг базиз шартлари
➡️Товарни етказиб бериш, ишларни бажариш ва хизмтлар кўрсатиш муддати ёки санаси
➡️Контрактнинг умумий суммаси, товарларнинг ўлчов бирлигидаги нархи
➡️Тўлов шартлари
➡️Товарнинг келиб чиқиши, ишларни бажариш ва хизматлар кўрсатиш жойи
➡️Томонларнинг жавобгарлиги
➡️Томонларнинг реквизитлари ва бошқа маълумотлар
Инвойсларда эса қуйидаги асосий маълумотлар бўлиши керак:
➡️Хўжалик юритувчи субъектнинг номи ва унинг реквизитлари
➡️Хорижий шерикнинг номи ва унинг реквизитлари
➡️Хўжалик юритувчи субъектнинг идентификация рақами (СТИР)
➡️Товарлар (ишлар, хизматлар) номи
➡️Товарлар (ишлар, хизматлар)нинг ўлчов бирлиги
➡️Товарлар (ишлар, хизматлар)нинг миқдори
➡️Товарлар (ишлар, хизматлар)нинг нархи
➡️Товарлар (ишлар, хизматлар)ни етказиб бериш қиймати
➡️“Инкотермс” бўйича етказиб бериш шартлари
➡️Ташиш тури
Инвойслар хўжалик юритувчи суюъектнинг имзоси билан тасдиқланиши керак.
Экспорт қилувчилар қонун ҳужжатларида бошқача назарда тутилмаган бўлса, Ташқи савдо операцияларининг ягона электрон ахборот тизимига инвойслар тўғрисидаги тегишли маълумотлар киритилиб, товарлар (ишлар, хизматлар) қиймати тўлиқ тўланганидан кейин ва экспорт қилувчиларнинг Ўзбекистон Республикасидаги банк ҳисобрақамларига маблағлар тушгандан сўнг товарларни (ишлар, хизматларни) божхона юк декарацияси асосида Интернет жаҳон ахборот тармоғидаги онлайн дўконлар орқали экспорт қилишга ҳақли.
Бунда 5000 (беш минг) АҚШ долларигача бўлган товарлар электрон тижорат орқали божхона юк декларацияси расмийлаштирмасдан, почта хизматларини кўрсатиш қоидаларига мувофиқ реализация қилиниши мумкин.
Товарларни республикага олиб кириш ва “эркин муомалага чиқариш (импорт)” божхона режимига расмийлаштириш, шунингдек, ишларни бажариш ёки хизматларни кўрсатиш ёҳуд улар учун тўланган пул маблағларини қайтариш муддати импорт контрактлари бўйича тўлов амалга оширилган кундан бошлаб 180 календарь кундан ортиқ бўлмаслиги керак.
Экспорт контракти бўйича тушум тушиши ёки товарларни қайта олиб кириш муддати товарларга нисбатан - “экспорт” божхона режими бўйича божхона юк декларацияси расмийлаштирилган санадан ва хизматларга (ишларга) нисбатан - бажарилган ишларни қабул қилиш далолатномаси имзоланган санадан бошлаб 180 кундан ошиб кетмаслиги керак.
Чет элдан хорижий валютадаги тушум тушиши кечиктирилишига йўл қўйган экспорт қкилувчилар, шунингдек, “эркин муомалага чиқариш (импорт)” божхона режимида товарларни республикага олиб кириш  ва расмийлаштиришни, ишларни бажариш ёки хизматлар кўрсатишни 30 банк кунидан ортик таъминламаган импорт килувчилар (кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик субъектлари учун - 60 банк куни) белгиланган муддатлар тамом бўлгандан кейин:
180 кунгача кечикканда - тушмаган валюта маблағлари ёки “эркин муомалага чиқариш (импорт)” божхона режимида расмийлаштирилмаган товарлар, шунингдек, бажарилмаган ишлар ёки кўрсатилмаган хизматлар суммасининг 10 фоизига тенг миқдорда;
180 кундан 365 кунгача кечикканда — тушмаган валюта маблағлари ёки “эркин муомалага чиқариш (импорт)” божхона режимида расмийлаштирилмаган товарлар, шунингдек бажарилмаган ишлар ёки кўрсатилмаган хизматлар суммасининг 20 фоизига тенг миқдорда қўшимча;
365 кундан ортиқ кечикканда - тушмаган валюта маблағлари ёки “эркин муомалага чиқариш (импорт)” божхона режимида расмийлаштирилмаган товарлар, шунингдек бажарилмаган ишлар ёки кўрсатилмаган хизматлар суммасининг 70 фоизига тенг миқдорда республика бюджети даромадига қўшимча жарима тўлайдилар.
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси товарларнинг божхона қиймати белгиланиши устидан доимий мониторинг олиб боради. Мониторинг натижалари ҳамда муқобил манбалардан олинган маълумотлар асосида нарх маълумотлари бюллетени шакллантирилади.
Ташқи иқтисодий фаолият субъектларининг хабардорлигини ҳамда божхона тартиботларининг самарали амалга оширилишини таъминлаш мақсадида ҳар чоракда Давлат божхона қўмитасининг расмий сайти ва ўзбекистон Республикасининг очиқ маълумотлар порталига электрон шакли жойлаштириб борилади.

Утвержден порядок ведения мониторинга и контроля за осуществлением внешнеторговых операций
Согласно постановлению, теперь хозяйствующие субъекты постредством Единого портала интерактивных государственных услуг будут вносить в Единую информационную систему внешнеторговых операций сведения о внешнеторговых контрактах и инвойсах в электронной форме с использованием электронной цифровой подписи.
Исходя из требований настоящего постановления Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан будут вносится соответствующие изменения в Единую информационную систему внешнеторговых операций.
Постановлением утверждено Положение о порядке ведения мониторинга и контроля за осуществлением внешнеторговых операций.
В соответствии с Положением “О порядке ведения мониторинга и контроля за осуществлением внешнеторговых операций” утвержденным постановлением Кабинета Министров от 14 мая 2020 года № 283, внешнеторговые контракты должны содержать следующие основные резделы и сведения:
• Преамбула
• Предмет контракта
• Базисные условия поставки
• Сроки и дата поставки товара, выполнения работ и оказания услуг
• Общая сумма контракта и цена товара в единицах измерений
• Условия платежа
• Происхождение товара, место выполнения работ и оказания услуг
• Ответственность сторон
• Реквизиты сторон и другие сведения
Инвойс должен содержать следующие основные данные:
• Наименование и реквизиты хозяйствующего субъекта
• Наименование и реквизиты иностранного партнера
• Сумма инвойса
• Идентификационный номер (ИНН) хозяйствующего субъекта
• Наименование товаров (работ, услуг)
• Единица измерения товаров (работ, услуг)
• Количество товаров (работ, услуг)
• Цена товаров (работ, услуг)
• Стоимость поставки товаров (работ, услуг)
• Условия поставки по Инкотермс
• Вид транспортировки
Инвойсы подтверждаются подписью хозяйствующего субъекта.
Экспортеры вправе осуществлять экспорт товаров (работ, услуг) через онлайн-магазины в сети Интернет на основании грузовой таможенной декларации, если иное не предусмотрено законодательством, после внесения в Единую электронную информационную систему внешнеторговых операций (далее ЕЭИСВО) сведений об инвойсах и поступления на их банковские счета в Республике Узбекистан 100-процентной оплаты.
При этом товары стоимостью до 5000 (пяти тысяч) долларов США могут быть реализованы посредством электронной коммерции без внесения информации в ЕЭИСВО и оформления грузовой таможенной декларации, в соответствии с правилами оказания услуг почтовой связи.
Срок ввоза в республику и оформления товаров в режим “выпуск для свободного обращения (импорт)”, а также выпонения работ и оказания услуг либо возврата уплаченных за них денежных средств не должен превышать 180 календарных дней с даты оплаты по импортным контрактам.
Срок поступления выручки или обратного ввоза товаров по экспортным операциям не должен превышать 180 дней с даты оформления грузовой таможенной декларации под таможенным режимом “экспорт” – в отношении товаров и с даты подписания акта приемки выполненных работ – в отношении услуг (работ).
Экспортеры, допустившие задержку поступления выручки в иностранной валюте из-за рубежа, а также импортеры, не обеспечившие ввоз на территорию Республики Узбекистан и оформление товаров в таможенный режим “выпуск для свободного обращения (импорт)”, выпонение работ и оказание услуг более чем на 30 банковских дней (для субъектов малого бизнеса и частного предпринимательства – 60 банковских дней), после истечения установленных сроков уплачивают штраф в доход республиканского бюджета Республики Узбекистан:
• В эквиваленте 10 процентов от суммы непоступивших валютных средств или товаров, не оформленных в таможенный режим “выпуск для свободного обращения (импорт)”, а также не выпоненных работ, не оказанных услуг – при задержке до 180дней;
• Дополнительно в эквиваленте 20 процентов от суммы непоступивших валютных средств или товаров, не оформленных в таможенный режим “выпуск для свободного обращения (импорт)”, а также не выпоненных работ, не оказанных услуг – при задержке от 180 до 365 дней;
• Дополнительно в эквиваленте 70 процентов от суммы непоступивших валютных средств или товаров, не оформленных в таможенный режим “выпуск для свободного обращения (импорт)”, а также не выпоненных работ, не оказанных услуг – при задержке более 365 дней;
Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан постоянно осуществляет мониторинг за определением таможенной стоимости товаров. На основании результатов мониторинга и информации из альтернативных источников формируется бюллетень ценовой информации.
Для обеспечения осведомленности участников внешнеэкономической деятельности и эффективного осуществления таможенных процедур электронная форма бюллетеня ежеквартально размещается на официальном сайте Государственного таможенного комитета и портале открытых данных Республики Узбекистан.
Настоящее постановление вступает в силу по истечении трех месяцев со дня его официального опубликования.