Тўловлардан қочишга уриниш наф бермади
Республикамиз божхона ходимлари ташқи иқтисодий фаолият йўналишидаги божхона тўғрисидаги қонун ҳужжатларини бузилиши, товарларнинг ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатураси (ТИФ ТН) кодини ўзгартириб, божхона тўловларини тўлашдан бўйин товлаш каби ҳолатларнинг олдини олиш бўйича бир қатор ишларни амалга ошириб келишмоқда.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонун бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томнидан “Сергели” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида хориждан пойтахтимизда фаолият кўрсатувчи корхоналардан бири номига келган умумий қиймати 3 миллиард сўмлик 58,5 тонна оғирликдаги “Ошхона клеёнкаси” товарининг ТИФ ТН коди белгиланган тартибда экспертизадан ўтказилди.
Натижада, товарнинг ҳужжатларда кўрсатилган ТИФ ТН коди нотўғри таснифлангани маълум бўлиб, давлат бюджетига қўшимча 600 млн. сўм божхона тўловлари ҳисобланди.
Шунингдек, “Сергели” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимларига декларацияловчи шахслар Р.Ш. ва Қ.А. томонидан тақдим этилган божхона юк декларацияларида “қурилиш моллари” товарларининг ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатураси коди текширилганида, ушбу шахслар товар кодини нотўғри таснифлаб божхона расмийлаштирувига тақдим этганлиги аниқланди.
Натижада давлат бюджетига қўшимча 105,5 миллион сўм божхона тўловлари ундирилди.
Шунга ўхшаш ҳолатларда, “Арк булоқ” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимларига декларацияловчи шахс Х.Д., О.Н., Д.И., З.О. ва С.Б.лар тақдим этган божхона юк декларацияларида товарларнинг кодини нотўғри таснифлаганлиги маълум бўлиб, давлат бюджетига қўшимча 166,2 миллион сўм божхона тўловлари ундирилди.
Яна бир ҳолатда, “Тошкент товар” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимларига  декларацияловчи шахс Ш.М. тақдим этган божхона юк декларациясида товарнинг кодини нотўғри таснифлаганлиги маълум бўлди Натижада давлат бюджетига қўшимча 15,5 миллион сўм божхона тўловлари ундирилди.

Выявлен факт уклонения от уплаты таможенных платежей в размере 600 миллионов сум
Как известно, каждому товару, заявленному в таможенной декларации, в зависимости от его химических характеристик, физических свойств, области его применения присваивается соответствующий код по ТН ВЭД. Этот процесс является одним из ключевых при таможенном декларировании. Дело в том, что код ТН ВЭД определяет ставку ввозной/вывозной таможенной пошлины для товара и, соответственно, размер уплачиваемых таможенных платежей.
Заявление в таможенной декларации неверного кода товара по ТН ВЭД с одновременным указанием недостоверных или неполных сведений, могут повлиять на классификацию товара: его наименование, характеристики и свойства, что в конечном итоге может повлечь за собой занижение суммы таможенных платежей либо вообще их неуплату.
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства УГТК по городу Ташкент вовремя пресечен факт правонарушения, связанного с выявлением недостоверно указанного кода ТН ВЭД.
В частности, на имя одного из ООО осуществляющего свою деятельность на территории нашей Республики, из-за рубежа прибывают товары, как «Клеенка столовая многослойная с ПВХ покрытием на основе из нетканных материалов” общим весов 58,5 тонны, общая стоимость которых составила 3 миллиарда сум.
В ходе таможенного контроля выясняется, что при таможенном оформлении товаров грузовладельцы предоставили сотрудникам таможни совсем другую информацию.
То есть, в результате неверно заявленного, а точнее измененного кода декларируемого товара, правонарушители уклонились от уплаты таможенных платежей в размере 600 миллионов сум.