Экспорт кўрсаткичларини ошириш йўлида
Барқарор иқтисодиёт ва юқори ўсиш суръатларини сақлаб қолишнинг энг муҳим омили бу шубҳасиз, мамлакат экспорт салоҳиятинин изчил ошишига боғлиқ.
Экспорт ҳажми ҳам, географияси ҳам кенгайган сайин  мамлакатнинг валюта заҳиралари, пировардида аҳоли фаровонлиги ортади.
Шу боисдан республикамизда экспортёр тадбиркорларни қўллаб-қувватлашга қаратилган чора-тадбирлар, қулайликлар ва эркинликларни ўзида қамраган янги тартиблар жорий қилинмоқда. Буни биргина божхона соҳасида ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари учун тадбиқ қилинган ўзгаришларда ҳам кўриш мумкин.
Масалан, товарлар учун экспорт божи бекор қилинди, божхона расмийлаштируви учун йиғимлар қисқартирилди, экспортдан тушган валюта маблағларини давлатга мажбурий сотиш каби бюрократик тартиблар бекор қилинди.
Айниқса, мева-сабзавот маҳсулотларини экспорт қилувчи юридик шахслар экспортни дастлабки тўловсиз, аккредитив очмасдан, банк кафолатини расмийлаштирмасдан ҳамда экспорт шартномасини сиёсий ва тижорат хавфларидан суғурта полисисиз амалга оширишмоқда.
Эндиликда экспорт контрактини тузишга ҳожат йўқ - инвойснинг ўзи етарли. Тадбиркорлик субъектлари улгуржи савдо қилиш лицензиясига эга бўлмасдан мева-сабзавот маҳсулотлари экспортини амалга оширишмоқда ва  маҳсулотларнинг экспорт нархларини эркин белгилашмоқда.
Экспорт қилувчиларга маҳсулотларини экспорт қилишда транспорт харажатларининг ошган қисми Экспортни рағбатлантириш агентлиги томонидан компенсация қилиб берилмоқда.
Амалдаги тартибларга биноан экспорт қилинадиган мева-сабзавот маҳсулотлари божхона кўригидан ўтказилмайдиган бўлди.
Божхона органларида жорий қилинган “Хавфни бошқариш автоматлаштирилган тизими” орқали тадбиркорларнинг экспортга чиқарилаётган маҳсулотлари асосан соддалаштирилган тартибда – “яшил” йўлак орқали божхона назоратидан ўтказилмоқда.
Таҳлилларга кўра жорий йилнинг дастлабки чорагида божхона постларида экспорта чиқарилаётган товар ва транспорт воситаларининг божхона расмийлаштирувига ўртача 53 дақиқа сарфланган, холос.
2019 йилда божхона органларида расмийлаштирилган 158 мингдан ортиқ экспорт божхона юк декларациялари асосида юртимиздан хорижга 9,2 млрд. доллар қийматидаги  товарлар экспорт қилинган. 2020 йилнинг январь-апрель ойларида эса расмийлаштирилган 3 мингта яқин экспорт божхона декларациялари асосида 1,7 млрд. АҚШ долларлик маҳсулотлар хорижга экспорт қилинди.
“Made in Uzbekistan” ёрлиғи остидаги саноат товарлари, озиқ-овқат маҳсулотлари, кимёвий воситалар, ноозиқ-овқат хом-ашёси, турли хил тайёр буюмлардан иборат миллий маҳсулотларимиз ҳозирда дунёнинг 73 та давлатига етиб бормоқда. Мазкур давлатлар рўйхатида Россия, Туркия, Қозоғистон, Хитой, Қирғизистон, Афғонистон каби мамлакатлар олдинги қаторларда туради.
Дарвоқе, серқуёш заминимизда етиштирилган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларига хорижда талаб ҳамиша юқори бўлиб келган.
2019 йилда юртимизда етиштирилган 1,2 млрд. АҚШ доллари қийматидаги қишлоқ хўжалиги маҳсулотлари четга экспорт қилинган бўлса, пишиқчилик мавсуми энди бошланаётган ва дунё бўйлаб ҳамон коронавирус пандемияси давом этаётганига қарамай, тадбиркорларимиз йил бошидан буён  186 млн. АҚШ доллари қийматидаги мева-сабзавотларни хорижга экспорт қилишга муваффақ бўлишди.
Табиийки, бу жараёнларда божхона ходимлари тадбиркорлик субъектларига ҳар томонлама амалий ёрдам кўрсатиб, мамлакатимиз ташқи савдо айланмасини ташкил этувчи экспорт ва импорт товарларининг тез фурсатларда ва ҳеч қандай тўсиқларсиз божхона расмийлаштирувидан ўтказилишида таянч бўлмоқда.
Шу ўринда, экспортёр тадбиркорларимиз божхона расмийлаштируви жараёнида бирон бир тушунмовчилик ёки муаммоли вазиятга дуч келишса зудлик билан Давлат божхона қўмитасининг кечаю кундуз фаолият кўрсатувчи 11-08 қисқа рақамли ишонч телефони мурожаат қилишлари мумкинлигини эслатиб ўтамиз.
Унутманг, божхона органлари қонунга итоаткор ва ҳалол тадбиркорларимизнинг таянчи бўлишга ҳамиша тайёр!

По мере расширения объемови географии экспорта, увеличиваются валютные резервы страны и, в конечном счете, благосостояние всего населения.
По этой причине в нашей республике вводятся новые процедуры по поддержке предпринимателей-экспортеров. Эти преимущества можно увидеть даже в изменениях, реализованных для участников внешнеэкономической деятельности в таможенной сфере.
Например, экспортные таможенные пошлины на товары отменены, сборы за таможенное оформление сокращены, также отменены такие бюрократические процедуры, как принудительная продажа валютной выручки, поступающей от экспорта товаров в государство.
В особенности, юридические лица, экспортирующие плодоовощную продукцию, осуществляют экспорт плодоовощной продукции без предварительной оплаты, открытия аккредитива, оформления гарантии банка и наличия полиса по страхованию экспортного контракта от политических и коммерческих рисков.
Отныне нет необходимости заключать экспортный контракт – достаточно лишь одного инвойса. Субъекты предпринимательства осуществляют экспорт плодоовощной продукции без наличия лицензии на оптовую торговлю и свободно устанавливают экспортные цены на свою продукцию.
Экспортерам покрывается увеличенная часть транспортных расходов при экспорте своей продукции Агентством по содействию экспорту.
Согласно действующим порядкам, экспортируемая плодоовощная продукция теперь не подлежит таможенному досмотру.
Благодаря «Автоматизированной системе управления рисками», внедренной в таможенных органах, товары, экспортируемые предпринимателями, в основном подлежат таможенному контролю в упрощенном виде - через «зеленый» коридор.
Согласно анализам, в первом квартале текущего года на таможенное оформление товаров и транспортных средств, вывозимых в режиме экспорта на таможенных постах было затрачено в среднем всего лишь 53 минуты.
В 2019 году на основании более 158 тысяч экспортных грузовых таможенных деклараций, оформленных таможенными органами, из нашей страны за рубеж было экспортировано товаров на 9,2 миллиардов долларов США.
А на основании около 3 тысяч экспортных грузовых таможенных деклараций, оформленных таможенными органами в период с января по апрель 2020 года, за рубеж было экспортировано товаров на 1,7 миллиардов долларов США.
Наша национальная продукция под маркой «Сделано в Узбекистане», состоящая из промышленных товаров, продуктов питания, химических средств, непищевого сырья, различных готовых предметов, в настоящее время дошла до 73 стран мира. Возглавляют этот список такие страны как Россия, Турция, Казахстан, Китай, Кыргызстан и Афганистан.
Кстати, спрос на сельскохозяйственную продукцию, выращиваемую на нашей солнечной земле, всегда был высоким.
Если в 2019 году за рубеж было экспортировано выращенной в нашей стране сельскохозяйственной продукции на 1 миллиард 200 миллионов долларов США, несмотря на то, что сезон созревания плодоовощной продукции только начинается и пандемия коронавируса во всем мире все еще продолжается, нашим предпринимателям с начала года уже удалось экспортировать в зарубежные страны плодоовощной продукции общей стоимостью 186 миллионов долларов США.
Естественно, что в этих процессах таможенники оказывают всестороннюю практическую помощь субъектам предпринимательства, что является основой для оперативного и беспрепятственного таможенного оформления экспортно-импортных товаров, составляющих внешнеторговый оборот нашей страны.
В связи с этим напоминаем, что, если наши предприниматели-экспортеры столкнутся с недоразумениями или проблемными ситуациями в процессе таможенного оформления, они немедленно могут обратиться по телефону доверия Государственного таможенного комитета по короткому номеру 11-08, работающему в круглосуточном режиме.
Помните, что таможенные органы всегда готовы стать поддержкой для наших законопослушных и честных предпринимателей!