“ISUZU”га ортилган 151 миллион сўмлик маҳсулотлар тўхтатиб қолинди
Пандемия шароитида сифати кафолатланмаган озиқ-овқат маҳсулотларини юртимизга ноқонуний олиб кирилишини олдини олиш мақсадида божхона органлари томонидан тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, Наманган вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа органлар билан ҳамкорликда Наманган шаҳрида тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида Наманган шаҳар Бодомзор кўчасида аввалдан кузатувга олинган фуқаро М.И.га тегишли бўлган “ISUZU” русумли юк автотранспорт воситаси холислар иштирокида ва белгиланган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада ушбу автомашинада тегишли ҳужжатлари бўлмаган, хорижда етиштирилган салкам 3,5 тонна қуритилган мевалар, шунингдек, 1168 дона олиб кириш ва реализация қилиш тақиқланган электр чўғланма лампочкалари, 1140 дона сифати кафолатланмаган болалар ўйинчоқлари, ҳашаротларга қарши дорилар, соч олишга мўлжалланган мослама ва бошқа хўжалик моллари борлиги аниқланди.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2015 йил 20 октябрдаги “Энергияни тежайдиган лампалар маҳаллий ишлаб чиқарилишини кенгайтириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 299-сонли қарорига кўра, электр чўғланма лампаларни 2016 йил 1 июлдан эркин муомалага чиқариш ва 2017  йил 1 январдан бошлаб эса Ўзбекистон Республикаси худудида реализация қилиниши тақиқланган.
Мазкур ҳолат юзасидан жами 151 миллион сўмлик товар моддий бойликлар ашёвий далил сифатида вақтинча сақловга олинди.

В автомобиле “ISUZU” обнаружены незаконно перемещаемые товары на 151 миллион сум
Таможенными органами проводится целенаправленная работа по выявлению и пресечению правонарушений в сфере таможенного законодательства, в особенности по выявлению и пресечению фактов незаконного ввоза на территорию нашего государства товарно-материальных ценностей в условиях коронавирусной пандемии.
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства Наманганского областного таможенного Управления во взаимодействии с представителями других правоохранительных органов было проведено оперативное мероприятие на территории города Наманган.
В ходе мероприятия, на улице Бадамзар был остановлен и досмотрен при участии понятых грузовой автомобиль марки “ISUZU” за которым ранее было установлено наблюдение.
В результате, в грузовой части автомобиля были обнаружены около 3,5 тонн сухофруктов иностранного производства, а также, 1168 единиц запрещенных к ввозу и реализации электрических лампочек, 1140 единиц детских игрушек неизвестного качества, инсектициды, машинки для стрижки волос и другие предметы домашнего обихода без наличия необходимых товаросопроводительных документов.
Следует отметить, что согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 октября 2015 года №299 «О мерах по расширению отечественного производства энергосберегающих ламп» с 1 июля 2016 года выпуск в свободное обращение и с 1 января 2017 года реализация на территории Республики Узбекистан ламп накаливания мощностью свыше 40 Вт - запрещены.
В результате оперативного мероприятия из незаконного оборота было изъято товарно-материальных ценностей на общую сумму 151 миллион сум.