Хонадон томида каннабис парваришлаётган шахс қўлга олинди
Божхона органлари томонидан гиёҳванд моддаларининг ноқонуний айланмаси, хусусан уларни етиштиришга қарши тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Андижон вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идора вакиллари билан ҳамкорликда ўтказилган  тезкор тадбир давомида шу каби жиноят фош этилди.
Хўжаобод туманида яшовчи фуқаро Ғ.М.нинг яшаш хонадони ва  хўжаликлари хизмат ити ёрдамида ва холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада ушбу уйнинг том қисмида икки дона ёғоч яшикка ва бир дона челакка экилган, агротехник ишлов берилган оч яшил рангли, ўткир хидли, 9 туп ҳамда уйининг томорқасида мевали дарахтлар тагига экилган, агротехник ишлов берилган оч яшил рангли, ўткир хидли, 13 туп “каннабис” гиёҳванд ўсимлиги борлиги аниқланди.
Шундан сўнг, ушбу шахс ўз ихтиёри билан уйининг ички қисмидан яна бир дона тувакка экилган, агротехник ишлов берилган оч яшил рангли, ўткир хидли, 1 “каннабис ўсимлигини тадбир иштирокчиларига тақдим қилди.
Тадбир давомида ушбу шахсдан жами 23 туп “Каннабис” гиёҳванд ўсимлиги ашёвий далил тариқасида олинди.

В Ходжаабадском районе Андижанской области выявлен факт незаконного выращивания конопли
Одним из приоритетных задач деятельности таможни является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного оборота и выращивания наркотиков.
В результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и нарушениями таможенного законодательства Андижанского областного таможенного Управления во взаимодействии с представителями других правоохранительных органов, был выявлен факт незаконного культивирования растений, содержащих наркотические средства.
В ходе мероприятия был проверен при участии понятых и помощи служебной собаки дом и земельный участок жителя Ходжаабадского района гражданина Г.М.
В результате обысков жилого дома был обнаружен и пресечен факт незаконного выращивания 22 кустов наркосодержащего растения конопли. 9 из которых хозяин дома выращивал на крыше своего дома в деревянных ящиках, а 13 в огороде под фруктовыми деревьями.
После этого, гражданин добровольно сдал участникам мероприятия еще один куст наркотического растения светло зеленого цвета с резким запахом который вынес из внутренней части дома.
В ходе мероприятия было изъято в качестве вещественного доказательства 23 куста наркосодержащего растения конопля.