Шерободдаги мактаблардан бирига қаҳрамон божхоначи бюсти ўрнатилди
Яқинда Шеробод туманида хушхабар тарқалди - қаҳрамон божхоначи Ботир Давлатов ўқиган “Пошхурт” маҳалласидаги 33-сонли умумтаълим мактаби ҳовлисига эса унинг мардонавор қиёфаси акс этиб турган зарҳал бюсти ўрнатилди.
Шу муносабат билан ташкил этилган хотира тадбирида Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси ходимлари, туман фаоллари иштирок этиб, Ботир Давлатов хотираси ва босиб ўтган ёрқин хаёт йўлини ёдга олишди. Шу куни Ботир Давлатовнинг хотира бюсти пойи гулларга тўлди.
Эндигина 28 ёшни қаршилаган Ботир Давлатов 1998 йилнинг 18 февраль куни хизмат вазифасини бажараётган вақтида “Оқтош” божхона постида содир бўлган отишмада ҳалок бўлди.
- Ўғлим Ботиржон, - дея кўзларига ёш олиб, ўз фарзандини хотирлайди Ҳайитой ая Қурбонова, - Болалигидан жуда меҳнатсевар, меҳрибон ва оқкўнгил инсон эди. У ёрдам сўраб келган муҳтож инсонлардан ҳеч қачон ёрдамини аямас эди. Хизматдан бўш вақтларида бекор юрмасди. Чорвачилик ва деҳқончилик билан шуғулланарди. Боғдорчиликни ҳам ёқтирарди. Турли дарахт ва гулларни экиб, уларни парвариш қиларди. Унинг Сайроб қишлоғида яратган боғи ҳануз бизга уни эслатиб туради.
Ботир Давлатовнинг орзуси – Ўзбекистон Республикасининг буюк келажагини кўриш ва юртимиз мустақиллигини мустаҳкамлаш ишига ўз ҳиссасини қўшиш эди.
Мактаб даврида бир партада ўтирган синфдош дўсти Тўйчибой Пардаев шундай хотирлайди.
- Ботир менинг энг яқин ўртоғим эди, у билан бирга ўтган ёшлик даврларим хануз ёдимда. Мактабда талим олиш даврида у хаммаиздан уз билими ва ўткир зехни билан бошқа боларардан ажралиб турарди. Мен ва синфдошларимиз унга хавас қилардик. Хеч кимдан ёрдамини аямасди.
Ботир Давлатовнинг устозлари Маҳмуд Ўзбеков,  Жўрабой Бурхонов, Соля Ибрагимова, Салимжон Ўроқов, Хуррам Қултўраевларнинг хотираларида ҳам қаҳрамон божхоначи ҳақида фақат эзгу ва илиқ фикрларни тингладик.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 1998 йил 27 августдаги Фармонига асосан Ботир Давлатов вафотидан сўнг “Жасорат” медали билан тақдирланди. Ҳозирда Шеробод туманидаги кўчаларнинг бирига ҳам Ботир Давлатов номи берилган.
Отаси изидан боришга аҳд қилган қизи Сабогул Маматқулова эса Давлат божхона қўмитаси Божхона институтига имтиёзли равишда ўқишга қабул қилинган.

В одной из школ в Шерабаде установили бюст героического таможенника
На днях, в махалле «Пашхурт» Шерабадского района Сурхандарьинской области распространились хорошие вести – во дворе средней школы № 33, где учился героический таможенник Батыр Давлатов, был установлен его бюст, отражающий всю его храбрость.
На памятном мероприятии, организованном по этому случаю приняли участие сотрудники таможенного управления по Сурхандарьинской области, активисты района, которые почтили память Батыра Давлатова и его яркую жизнь. В этот день подножие бюста Батыра Давлатова было заполнено цветами.
Батыр Давлатов, которому было всего 28 лет, был убит 18 февраля 1998 года при исполнении своих служебных обязанностей в ходе возникшей перестрелки на таможенном посту “Акташ”.
- “Мой сын Батырджон, - говорит Хайитой ая Курбанова со слезами на глазах, - с самого детства был очень трудолюбивым, добрым и честным человеком. Он никогда не отказывал в помощи нуждающимся людям, которые приходили к нему за помощью. Даже в свободное от службы время он никогда не ходил без дела. Занимался скотоводством и земледелием. Он также любил садоводство. Он сажал различные деревья и цветы и ухаживал за ними. Сад, который он создал в деревне Сайроб, до сих пор напоминает нам о нем”.
Мечтой Батыра Давлатова было увидеть великое будущее Республики Узбекистан и способствовать укреплению независимости нашей страны.
Вот как вспоминает о герое его одноклассник Туйчибай Пардаев, сидевший с ним за одной школьной партой:
- Батыр был моим самым лучшим другом. Я часто вспоминаю наше детство, как мы вместе проводили время. В школьные годы он выделялся среди остальных своими знаниями и острым умом. Мои одноклассники и я завидовали ему. Всегда хотели быть на него похожим.  Он не отказывал никому никогда в помощи.
Много добрых и теплых слов о героическом таможеннике высказали и его учителя Махмуд Узбеков, Джурабай Бурханов, Соля Ибрагимова, Салимджан Ураков, Хуррам Култураевы.
На основании Указа Президента Республики Узбекистан от 27 августа 1998 года Батыр Давлатов был посмертно награжден медалью «Жасорат» за проявленные храбрость и отвагу при выполнении служебного долга при обеспечении национальной безопасности республики, охране общественного порядка и борьбе с преступностью. Сегодня одна из улиц в Шерабаде названа в честь героя.
Дочь Батыра Давлатова Сабогуль Маматкулова, решившая пойти по стопам отца, была принята в Таможенный институт Государственного таможенного комитета на привилегированной основе.