Юк автомашинасига яширилган тамаки маҳсулотлари фош этилди
Мамлакатимизда карантин туфайли чегара ўтказиш пунктлари орқали фуқаролар қатнови бир муддат ёпилган бўлсада, ташқи савдо юклари ҳаракатланиши узлуксиз давом этмоқда. Бу эса ўз навбатида божхона органлари ходимларидан икки карра кўпроқ масъулият ва ҳушёрликни талаб этади.
Аммо, айрим шахслар борки, улар шундай синовли кунларда халқимизга кўмак бериш ўрнига, давлатимиз томонидан яратилаётган шарт-шароитларни суистеъмол қилиб, қонунчилик талабларини бузиш орқали ўзининг қинғир режаларини амалга оширишга уринишмоқда.
Хусусан, Сурхондарё вилояти божхона бошқармаси “Айритом” чегара божхона постига қўшни давлатдан кириб келган  фуқаро Б.И. бошқарувидаги юк автотранспорт воситаси  белгиланган тартибда пост ходимлари ва хизмат ити ёрдамида божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада, божхона ходимининг оғзаки сўровида ноқонуний олиб ўтишга мўлжалланган товарлари йўқлигини маълум қилган фуқаро Б.И. нинг сўзлари  ёлғонлигини “Кинг” лақабли хизмат ити кўмагида фош қилинди. Яъни, текширув давомида Б.И. бошқарувидаги юк автотранспорт воситаси салонининг ён деворлари ички томонида умумий қиймати 18 миллион сўмлик жами 920 қути тамаки маҳсулотлари борлиги аниқланди.

Обнаружены сокрытые от таможенного контроля табачные изделия
Несмотря на то, что из-за карантина, связанного с эпидемией коронавируса передвижение граждан через пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан, временно приостановлено, перемещение внешнеторговых грузов продолжается бесперебойно. Это, в свою очередь, требует вдвое большей ответственности и бдительности со стороны сотрудников таможенных органов.
Но в дни, когда наша страна решительно и единодушно борется с одним из самых сложных испытаний нашего времени, некоторые из наших соотечественников пытаются реализовать свои коварные планы вместо того, чтобы оказывать всестороннюю поддержку нашему государству и народу в такие трудные времена.
На днях, на приграничном таможенном посту «Айритом» УГТК по Сурхандарьинской области, в ходе осуществленного в соответствии с установленным порядком таможенного контроля в отношении прибывшего на территорию поста с соседнего государства грузового автомобиля, был выявлен факт очередного правонарушения.
В результате проведенных проверок при помощи служебной собаки по кличке «Кинг», под обшивкой салона автомобиля были обнаружены сокрытые от таможенного контроля 920 пачек табачных изделий общей стоимостью 18 миллионов сум.