Тошкентда деярли 1,5 млрд сўмлик «Тропикамид»нинг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Ўзбекистондаги эпидемиологик вазият ва карантин шароитидан фойдаланиб қолиб, қинғир режаларини амалга оширишга уринаётган шахслар ҳам учраб турибди.
Қўмитанинг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари ИИВ ва ДХХ билан ҳамкорликда йирик миқдордаги кучли таъсир қилувчи моддаларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйди.
Тошкентнинг Чилонзор туманида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаролар Т.И. ва А.Б.лар ўзлари истиқомат қилаётган хонадонда 7600 дона «Тропикамид» дори воситаларини қонунга хилоф равишда сақлашаётганлиги аниқланди.
Тезкор тадбирда давомида ушбу дори воситаларини дорихоналарга ноқонуний равишда тарқатиш билан шуғулланиб келган яна 2 нафар шахс – А.Ж ва П.М. ҳам қўлга олинди.
Ўтказилган мазкур тезкор-қидирув тадбирлари натижасида Тошкент шаҳри ҳудудида яширин равишда тарқатилиши режалаштирилган умумий қиймати 1 млрд. 216 млн. 160 минг сўмлик дори воситалари қонунбузарлардан олиб қўйилди.
Шунингдек, яна бир ҳолатда ДБҚнинг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари ДХХ вакиллари билан ҳамкорликда Тошкентнинг Юнусобод туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро К.З. бошқарувидаги «Кобальт» ва фуқаро Л.Б бошқарувидаги «Спарк» русумли автомашиналар белгиланган тартибда кўздан кечиришди.
Натижада, мазкур автомашиналар юкхонаси ва салонида 600 дона «Тропикамид» ҳамда 4217та ўрамда 10 турдаги бошқа дори воситалари борлиги аниқланди.
Сифати ва божхона расмийлаштирувини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган мазкур дори воситаларининг умумий қиймати 200 млн. сўмдан ошади.
Шу куни ўтказилган яна бир тезкор тадбирда фуқаро И.О. 525 дона «Тропикамид» дори воситасини 52 млн. 500 минг сўмга сотишга уринган вақтида тўхтатиб қолинди.

В Ташкенте предотвращен незаконный оборот сильнодействующего лекарственного препарата “Тропикамид” на 1 миллиард 500 миллионов сум
1938
На днях, в результате оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета в сотрудничестве с представителями МВД и СГБ выявлен и своевременно пресечен факт незаконного оборота сильнодействующих лекарственных препаратов.
В результате оперативного мероприятия, проведенного по Чиланзарскому району столицы было установлено, что граждане Т.И. и А.Б. незаконно хранили у себя в доме 7 тысяч 600 единиц сильнодействующего лекарственного препарата “Тропикамид”.
В ходе мероприятия были задержаны еще два гражданина которые занимались незаконной доставкой лекарственных препаратов в аптеки.
В результате оперативно-розыскных мероприятий, у правонарушителей были изъяты лекарственные препараты общей стоимостью 1 миллиард 216 миллионов 160 тысяч сум, которые предназначались для незаконной раздачи по столичным аптекам.
Также, в ходе оперативного мероприятия, проведенного в Юнусабадском районе столицы, сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета в сотрудничестве с представителями СГБ были остановлены и досмотрены при участии понятых автомобили марок “Кобальт”, за рулем которого находился гражданин К.З. и «Спарк» которым управлял гражданин Л.Б.
В результате произведенного досмотра, в салоне и багажной части автомобилей, были обнаружены 600 единиц сильнодействующего лекарственного препарата “Тропикамид” и еще другие лекарственные препараты 10 наименований в 4217 упаковках. Общая стоимость обнаруженных лекарств, к которым не прилагалось никаких товаросопроводительных документов превысила 200 миллионов сум.
В ходе оперативного мероприятия, проведенного в тот же день, был задержан гражданин И.О. в момент попытки продажи 525 единиц сильнодействующего лекарственного препарата “Тропикамид” за 52 миллиона 500 тысяч сум
В настоящее время по всем выявленным фактам правонарушений продолжаются таможенные проверки и следственные действия.