Тошкентда деярли 1,5 млрд сўмлик «Тропикамид»нинг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Ўзбекистондаги эпидемиологик вазият ва карантин шароитидан фойдаланиб қолиб, қинғир режаларини амалга оширишга уринаётган шахслар ҳам учраб турибди.
Қўмитанинг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари ИИВ ва ДХХ билан ҳамкорликда йирик миқдордаги кучли таъсир қилувчи моддаларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйди.
Тошкентнинг Чилонзор туманида ўтказилган тезкор тадбирда фуқаролар Т.И. ва А.Б.лар ўзлари истиқомат қилаётган хонадонда 7600 дона «Тропикамид» дори воситаларини қонунга хилоф равишда сақлашаётганлиги аниқланди.
Тезкор тадбирда давомида ушбу дори воситаларини дорихоналарга ноқонуний равишда тарқатиш билан шуғулланиб келган яна 2 нафар шахс – А.Ж ва П.М. ҳам қўлга олинди.
Ўтказилган мазкур тезкор-қидирув тадбирлари натижасида Тошкент шаҳри ҳудудида яширин равишда тарқатилиши режалаштирилган умумий қиймати 1 млрд. 216 млн. 160 минг сўмлик дори воситалари қонунбузарлардан олиб қўйилди.
Шунингдек, яна бир ҳолатда ДБҚнинг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари ДХХ вакиллари билан ҳамкорликда Тошкентнинг Юнусобод туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро К.З. бошқарувидаги «Кобальт» ва фуқаро Л.Б бошқарувидаги «Спарк» русумли автомашиналар белгиланган тартибда кўздан кечиришди.
Натижада, мазкур автомашиналар юкхонаси ва салонида 600 дона «Тропикамид» ҳамда 4217та ўрамда 10 турдаги бошқа дори воситалари борлиги аниқланди.
Сифати ва божхона расмийлаштирувини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган мазкур дори воситаларининг умумий қиймати 200 млн. сўмдан ошади.
Шу куни ўтказилган яна бир тезкор тадбирда фуқаро И.О. 525 дона «Тропикамид» дори воситасини 52 млн. 500 минг сўмга сотишга уринган вақтида тўхтатиб қолинди.

The illicit trafficking of "Tropicamide" worth almost 1.5 billion soums was stopped In Tashkent.
There are also people who are trying to take advantage of the epidemiological situation and quarantine conditions in Uzbekistan to implement their plans.
The illicit trafficking of
Officers of the Department for Combating Smuggling and Customs Violations, in cooperation with Ministry of internal affairs and State security service, stopped the illicit trafficking of large quantities of potent psychotropic substances.
At the operative event held in Chilanzar district of Tashkent, citizens T.I. and A.B. were found to be illegally storing 7,600 "Tropicamide" drugs in their apartment.
During the operation, two more people involved in the illegal distribution of these drugs to pharmacies - A.J and P.M. were also arrested.
As a result of search operations, medicines worth 1 billion 216 mln. 160,000 soums planned to be secretly distributed in Tashkent were confiscated from offenders.
In another case, in Yunusabad district of Tashkent, "Cobalt" and "Spark" cars were inspected in accordance with the established procedure.
As a result, in the trunk and interior of these cars were found 600 units of "Tropicamide" and 4217 packages of other drugs.
The total cost of these drugs, which do not have quality and customs clearance documents, was 200 million soums.
In another operative event held on the same day, citizen I.O. was stopped while trying to sell 525 units of Tropicamide 52.5 mln. soums.