1,4 миллиард сўмлик тамаки маҳсулотларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Республикамиз божхоначилари сифати кафолатланмаган ҳамда божхона расмийлаштирувидан ўтказилмаган тамаки маҳсулотларининг яширин йўллар билан олиб кирилишига доир йирик ҳолатни фош қилишди.
Давлат божхона қўмитаси Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари Миллий гвардия ва Ички ишлар вазирлиги махсус отрядлари билан ҳамкорликда пойтахтимизда ўтказилган тезкор тадбир давомида муқаддам қўшни давлатлардан ноқонуний равишда олиб кирилган тамаки маҳсулотларининг яширин сақланаётган омбори фош қилинди.
Маълум бўлишича, Миробод туманида жойлашган мазкур хонадонга тамаки маҳсулотлари кичик-кичик туркумларда “Нексия” автотранспорт воситасида келтириб турилган. Бу жараёнда шубҳа уйғотмаслик учун автомашинага аслида унга умуман тегишли бўлмаган давлат рақами тақилгани ҳам аниқланган.
Тезкор тадбир давомида хонадонда 8 турдаги 58 минг 884 қути сигаретлар сақланаётганлиги аниқланди. Акциз маркалари билан қадоқланмаган мазкур тамаки маҳсулотларининг умумий қиймати 1 млрд. 400 млн. сўмни ташкил қилмоқда.
Ҳозирги кунда божхона органлари томонидан жиноий гуруҳнинг қолган аъзоларини ҳамда айланма йўллар орқали олиб кирилган тамаки маҳсулотлари етказиб берилган бошқа манзилларни аниқлаш бўйича тезкор тадбирлар давом эттирилмоқда.

Пресечен незаконный оборот табачных изделий на 1 миллиард 400 миллионов сум
На днях, таможенниками выявлен крупный факт правонарушения по незаконному ввозу табачных изделий не известного качества на территорию нашего государства.
В ходе оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Управления Государственного таможенного комитета по городу Ташкент в сотрудничестве с отрядом специального назначения Министерства Внутренних Дел и представителями Национальной гвардии выявлен склад, где хранились ранее незаконно завезенные через объездные дороги с соседних государств табачные изделия.
В данное помещение которое находится на териитории Мирабадского района столицы табачные изделия завозились маленькими партиями на автомобиле марки Нексия. Также было установлено, что во избежание подозрений на автомобиль был прикреплен государственный номерной знак совсем от другого автомобиля.
В ходе оперативного мероприятия в помещении были обнаружены незаконно хранящиеся 58 тысяч 884 единицы пачек табачных изделий 8 видов. Общая стоимость не маркированных акцизными марками табачных изделий по предварительным подсчетам составила 1 миллиард 400 миллионов сум.
В настоящее время проводятся оперативные мероприятия по выявлению оставшихся членов преступной группировки и других мест, куда доставлялись незаконно ввезенные табачные изделия.