Тўловларни четлаб ўтиш учун тузилган найранг иш бермади
Божхона чегаралари орқали товар-моддий бойликларни яширин йўллар билан олиб ўтилишига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари “Чуқурсой техник идора” темир йўл чегара божхона постида хориждан Фарғона вилоятидаги маъсулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига келтирилган контейнер ўрнатилган тартибда инспекцион кўрик мажмуаси орқали кўздан кечирилганида контейнердаги юкларнинг кўрик тасвирлари билан унга тегишли ҳужжатлардаги маълумотлар ўртасида номутаносибликлар аниқланди.
Текширувлар натижасида маълум бўлишича, юклар орасидаги  салкам 20 тонна бурама михлар ҳужжатларда кўрсатилмаган бўлиб, уларнинг умумий қиймати 797 миллион сўмни ташкил қилди. Натижада, давлат бюджетига ундирилиши лозим бўлган қўшимча 170 миллион сўм божхона тўловлари ҳисобланди.

В железнодорожном контейнере обнаружены не заявленные в документах 20 тонн саморезов на 797 миллионов сум
2120
В частности, на приграничном железнодорожном таможенном посту “Техническая контора Чукурсай” сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Управления Государственного таможенного комитета по городу Ташкент в ходе проведения таможенного контроля грузов, прибывших из-за рубежа в специализированном железнодорожном контейнере на имя одного из обществ с ограниченной ответственностью (ООО) осуществляющего свою деятельность на территории Ферганской области, было выявлено таможенное правонарушение.
Во время проведения таможенного досмотра при помощи инспекционно-досмотрового комплекса были выявлены расхождения между рентгеновским изображением, выданным на дисплей системы ИДК и информацией заявленной в товаросопроводительных документах.
В результате проверок в контейнере были обнаружены не заявленные в документах 20 тонн саморезов на 797 миллионов сум. В результате выявленного правонарушения в Государственный бюджет Республики Узбекистан были взысканы дополнительные таможенные платежи в размере 170 миллионов сум.