Божхоначилар “Фотон” операциясига чек қўйишди
Давлат божхона қўмитасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ҳамда Наманган вилояти божхона бошқармаси ходимлари айланма йўллар орқали юк автотранспорт воситаларини олдиндан ноқонуний равишда олиб кириш билан шуғулланиб келган уюшган жиноий гуруҳ фаолиятига чек қўйишди.
Маълум бўлишича, жиноий гуруҳ аъзолари фуқаролар Н.Б., А.Б., Т.М., И.А. ва А.Ш.лар Наманган вилояти Янгиқўрғон туманидаги айланма йўл орқали Фотон русумли юк автотранспорт воситасини юртимизга олиб киришади.
Сўнгра, жиноий ҳаракатларни давом эттиришда шубҳа уйғотмаслик учун мазкур транспорт воситасига Ўзбекистон Республикасида рўйхатдан ўтган бошқа транспорт воситасининг давлат рақамини тақишади.
Бу ҳам етмаганидек, автотранспорт воситаси юкхонасидаги шағаллар остига яширганча 2 дона юқори кучланишли трансформатор ва эҳтиёт қисмлари ҳам божхона назоратидан яширинча олиб кирилгани аниқланди.
Шундан сўнг жиноий гуруҳнинг барча қилмишларини фош этиш мақсадида олиб борилган тезкор қидирув ва суриштирув ишларидан сўнг, худди шу зайлда муқаддам яна бир “Фотон” юк автотранспорт воситаси олиб  олиб кирилгани маълум бўлди.
Қарангки, Наманган шаҳрида сақланаётган мазкур транспорт воситаси шубҳа уйғотмаслиги учун унинг кабинаси “Маз” русумли юк машинасининг кабинасига алмаштириб қўйилган.
Тезкор тадбирлар давомида олиб қўйилган юк машиналари, трансформаторлар ва бошқа товарларнинг умумий қиймати 910 миллион сўмни ташкил қилмоқда.

Выявлена преступная группировка, занимающаяся незаконным ввозом грузовых автотранспортных средств
Сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета и таможенного Управления по Наманганской области пресечена деятельность организованной преступной группы, которые занимались незаконным ввозом грузовых автотранспортных средств.
Как стало известно, членами преступной группы по объездной дороге проходящей по краю села Кайроки Янгикурганского района Наманганской области был ввезен на территорию нашего государства грузовой автомобиль марки "Фотон". Затем, во избежание подозрений к транспортному средству прикрепляется табличка с номерным знаком другого транспортного средства, зарегистрированного в Республике Узбекистан.
Также выяснилось, что под гравием находящегося в грузовой части транспортного средства находились также сокрытые от таможенного контроля два высоковольтных трансформатора и запасные к нему части.
В результате проведенных оперативно-розыскных мероприятий было установлено, что это не единственный случай незаконного ввоза транспортных средств преступной группой.
Установлено, что ранее также было незаконно ввезено грузовое автотранспортное средство той же марки “Фотон”, которое в настоящее время хранилось на территории города Наманган, и во избежание подозрений кабина автотранспортного средства была заменена на кабину другого грузового автотранспортного средства марки “Маз”.
Общая стоимость изъятых в результате проведенных оперативных мероприятий грузовых автомобилей, трансформаторов и других товарно-материальных ценностей составила 910 миллионов сум.