965 миллион сўмлик имтиёздан ноқонуний тарзда фойдаланмоқчи бўлганлар фош бўлди
Божхона тўловларини тўламаслик мақсадида хорижий мамлакатдан олиб келинган техникаларнинг ишлаб чиқарилган йилини нотўғри кўрсатиш орқали ноқонуний имтиёз олишга уриниш билан боғлиқ навбатдаги қонунбузарлик ҳолатлари божхоначилар томонидан ўз вақтида фош этилди.
Жумладан, Бухоро вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари, фуқаро Х.А. томонидан 485 миллион сўм имтиёз асосида олиб кирилаётган “Howo” русумли юк транспорт воситасининг ёрлиқларидаги маълумот билан транспорт воситасининг ҳолатини тегишли идоралар билан ҳамкорликда экспертизадан ўтказишди.
Натижада, мазкур автотранспорт воситаси ҳужжатларда кўрсатилганидек 2017 йилда эмас, балки 2014 йилда ишлаб чиқарилганлиги маълум бўлди.
Яна бир тезкор тадбир давомида, фуқаро К.Ш га тегишли Howo русумли юк автотранспорт воситаси ҳам тегишли идоралар билан ҳамкорликда экспертизадан ўтказишди.
Маълум бўлишича 480 миллион сўм имтиёз асосида олиб кирилаётган  мазкур транспорт воситаси ҳам 2017 йилда эмас балки 2012 йилда ишлаб чиқарилганлиги маълум бўлди.

Those who tried to get the privilege of 965 million soums illegally have been exposed
The customs authorities have revealed the violations of the law by attempting to get illegal privileges by misrepresenting the year of production of imported equipment to avoid paying customs duties.
In particular, customs officers of Bukhara region had examined the status of the vehicle with information on the labels of the "Howo" truck, which was imported on a preferential basis of 485 million soums.
As a result, it was revealed that the vehicle was produced in 2014, not in 2017, as noted in documents.
In another rapid action, another truck was also examined by the authorities, for the false information in documents.
As it turned out, this vehicle, which was imported on a preferential basis of 480 million soums, also was not produced in 2017, but in 2012.