Ҳамиша эъзоздасан, мўътабар аёл!
8 март – Хотин қизлар куни муносабати билан Давлат божхона қўмитасида тантанали тадбир ташкил этилди. Унда ДБҚ Марказий аппарати шахсий таркиби, кенг жамоатчилик вакиллари ва божхона фахрийлари иштирок этишди.
Йиғилганларни байрам билан қутлар экан, ДБҚ Раҳбарияти сўнгги йилларда юртимизда хотин-қизларнинг жамиятдаги ўрни ва мавқеини мустаҳкамлаш борасида давлат аҳамиятига молик тарихий ишлар амалга оширилаётганлигини алоҳида таъкидлаб ўтди.
Дарҳақиқат, бугун нафосат соҳибаларини Парламентимиз сенаторлари ва депутатлари, давлат ва хўжалик бошқаруви идоралари, корхона ва ташкилотлар раҳбарлари, тадбиркор-ишбилармонлар, спорт усталари, бир сўз билан айтганда исталган соҳа вакиллари орасида учратиш мумкин.
Давлатимиз иқтисодий хавфсизлигини таъминлашга хизмат қилувчи божхона органларида ҳам айни пайтда 700 нафарга яқин аёллар эркаклар билан елкама-елка хизмат қилиб, мамлакатимизнинг иқтисодий манфаатларини ҳимоя қилиш йўлида салмоқли ҳисса қўшиб келишмоқда.
Хизмат вазифаларига сидқидилдан ёндошиб, ижобий натижаларга эришиб келаётгани боис Давлатимизнинг юксак мукофотларига сазовор бўлаётган аёллар орасида божхона тизимида хизмат қилаётган аёлларнинг борлиги ҳам фахр-ифтихор уйғотади.
Яқинда халқ эътирофига сазовор бўлган, меҳнат фаолиятида кўплаб ютуқларга эришган, оиласи билан намуна бўлаётган бир гуруҳ хотин-қизлар «Мўътабар аёл» кўкрак нишонига билан тақдирланган бўлиб, улар сафида  Давлат божхона қўмитасида 20 йилдан ортиқ фурсат давомида хизмат олиб борган  божхона хизмати подполковниги Лобархон Турсунова ҳам бор.
Шу ўринда, яна бир мулоҳаза – юртимиз аёллари ўртасида спортни оммалаштиришга ҳам алоҳида эътибор қаратиб келинмоқда. Бу эса аёлларнинг саломатлигини ҳимоя қилиш орқали жамиятимизда соғлом турмуш тарзини юксалтиришга хизмат қилмоқда.
Маҳалла ва оилани қўллаб-қувватлаш вазирлиги томонидан республикамиздаги вазирликлар, корхона ва ташкилотларда фаолият кўрсатаётган аёллар ўртасида ташкиллаштирилган "Спорт - нафислик ва саломатлик манбаи" спорт фестивалида ҳам Давлат божхона қўмитаси аёллари жамоаси муносиб иштирок этиб, энг чаққон жамоа деб эътироф этилди ҳамда спортнинг гимнастрада тури бўйича ғолибликни қўлга киритишди.
Байрам арафасида Давлат божхона қўмитасининг Хотин қизлар кенгаши ташаббуси билан аёллар ўртасида турли спорт ва жанговар тайёргарлик мусобақаларини ташкил қилиш мунтазамлик касб этмоқда.
Тантанали тадбир давомида мазкур мусобақаларнинг ғолиблари ва соҳада ўрнак кўрсатиб хизмат қилаётган бир гуруҳ аёллар тақдирланишди.
Ижодкор божхоначиларнинг бадиий чиқишлари ҳам йиғилганларга  манзур бўлди.
Айни пайтда божхона органларида байрам муносабати билан турли тадбирлар ташкил этилмоқда. Жумладан, Давлат божхона қўмитасининг Божхона институтида байрам муносабати билан Ички ишлар вазирлиги Академияси билан ҳамкорликда “Фидойи қизлар” кўрик танлови ташкил этилди.

«Ее величество — Женщина»
Накануне международного  женского дня - 8 марта в Государственном таможенном комитете было организовано праздничное мероприятие. В нем приняли участие сотрудники центрального аппарата Государственного таможенного комитета, представители широкой общественности и ветераны таможенной службы.
Приветствуя участников, руководство ГТК подчеркнуло, что в последние годы в нашей стране проводятся исторические мероприятия государственного значения направленные на укрепление роли и статуса женщин в обществе.
Действительно, на сегодняшний день представительниц прекрасного пола можно встретить среди сенаторов и депутатов, в органах государственного и хозяйственного управления, среди руководителей предприятий и фирм, мастеров спорта, а также, среди предпринимателей, одним словом среди представителей всех секторов.
В настоящее время около 700 женщин служат бок о бок с мужчинами в таможенных органах, обеспечивая экономическую безопасность страны и внося  значительный вклад в защиту экономических интересов нашего государства.
Особую гордость вызывает тот факт, что среди женщин, которые были удостоены высших государственных наград за качественное и ответственное выполнение должностных обязанностей есть и представительницы таможенных органов.
Недавно небольшая группа женщин, добившихся успеха в своей карьере, которые ведут активную деятельность в области охраны материнства и детства, воспитания молодежи в духе патриотизма, были награждены нагрудным знаком “Муътабар аёл”, в том числе и подполковник таможенной службы Лобархон Турсунова, прослужившая в Государственном таможенном комитете уже более 20 лет.
Особое внимание уделяется популяризации физической культуры и спорта среди женщин в нашей стране. Узбекские спортсменки достигают высоких результатов на соревнованиях в масштабах страны, континента и мира. Несколько девушек за успехи в спорте удостоены Государственной премии имени Зульфии, что является ярким примером внимания, уделяемого женскому спорту.
В Спортивном фестивале под девизом «Спорт - источник здоровья и элегантности», организованном Министерством по поддержке махалли и семьи  активное участие приняли и представительницы органов Государственной таможенной службы Республики Узбекистан и  заняли призовое место в состязаниях по гимнастраде, а также были объявлены победителями фестиваля в номинации «Самая быстрая команда».
В Государственном таможенном комитете также прошли спортивные соревнования среди женщин, посвященные предстоящему празднику – международному женскому дню 8 марта.
На состоявшемся, в честь праздника торжественном мероприятии, победители и призеры были награждены дипломами и памятными подарками.
В настоящее время таможенные органы организовывают различные мероприятия, посвященные празднику. В частности, в Таможенном институте Государственного таможенного комитета совместно с Академией МВД был организован конкурс «Фидойи кизлар».