2020 йил 2 март куни фуқаро Дилшод Назаров ўзининг Facebook ижтимоий тармоғидаги шахсий саҳифаси орқали видеомурожаат билан чиқиб, ўзига тегишли бўлган виолончель чолғу асбобини Ўзбекистон Республикасидан олиб чиқиб кета олмаётганлигини маълум қилган.
Фуқаро Д.Назаровнинг видеомурожаати юзасидан қуйидагилар маълум қилинади.
Жорий йилнинг 2 март куни соат тахминан 05:40 ларда “Ислом Каримов номидаги “Тошкент” халқаро аэропорти” учиб кетиш залида “Тошкент-Франкфурт” йўналиши бўйича учиб кетаётган фуқаро Дилшод Назаров божхона ходими  томонидан божхона назоратидан ўтказилган.
Оғзаки сўров натижасида фуқаро Д.Назаров XIX асрга тегишли бўлган мусиқа асбоби (виолончель) борлигини ва ушбу мусиқа асбобини ўзи билан бирга Германиядан Тошкент шаҳрида хайрия концерти ўтказиш учун вақтинча олиб келганлигини маълум қилган. Божхона ходими ушбу мусиқа асбобини олиб чиқиш учун Маданият вазирлигининг тегишли рухсатномаси ёки Ўзбекистон Республикаси ҳудудига вақтинчалик олиб кирганлигини тасдиқловчи ҳужжат тақдим этилишини талаб қилган.
Д.Назаров божхона ходимига санаб ўтилган ҳужжатларнинг бирортасини ҳам тақдим эта олмаслигини айтган. Олиб чиқиш учун асос бўлмаганлиги учун божхона ходими ушбу мусиқа асбобини олиб чиқишга рухсат бермаган.
Маълумот учун:
Бунда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги:
маданий бойликларнинг олиб чиқилиши ва вақтинча олиб чиқилиши мумкинлиги тўғрисида қарорлар қабул қилади;
олиб чиқилади, вақтинча олиб чиқилади деб эълон қилинган, шунингдек вақтинча олиб чиқилганидан кейин қайтариб олиб келинган маданий бойликларни экспертизадан ўтказишни таъминлайди;
маданий бойликларнинг олиб чиқилиши ва вақтинча олиб чиқилиши ҳуқуқини берувчи сертификатлар беради.
Ушбу қонуннинг 7-моддасига биноан маданий бойликларнинг ўз мулкдори ёки у ваколат берган шахс томонидан олиб чиқилиши қонун ҳужжатларида белгиланган тартибда Ўзбекистон Республикаси Маданият вазирлиги томонидан бериладиган олиб чиқиш ҳуқуқини берувчи сертификат асосида амалга оширилади.
Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси қонун ҳужжатларига мувофиқ маданий бойликларнинг олиб чиқилиши ва олиб кирилиши тартиби устидан назоратни амалга оширади.
Дилшод Назаров билан боғлиқ ҳолатда “Тошкент халқаро аэропорти” чегара-божхона постида хизмат олиб бораётган божхона ходими  маданий бойликлар юзасидан соҳа мутахассиси бўлмаганлиги сабабли йўловчига тегишли чолғу асбобининг маданий бойликлар сирасига кириши ёки кирмаслигини аниқлаш юзасидан Маданият вазирлигининг аэропорт худудида хизмат олиб бораётган ваколатли мутахассисига мурожаат қилган. Шунингдек, мазкур мутахассис ва йўловчи Дилшод Назаровнинг телефон орқали мулоқотини ташкиллаштирган.
Ўзаро суҳбат давомида Маданият вазирлигининг мутахассиси ушбу  чолғу асбоби маданий бойлик ҳисобланишини ва уни сертификат олгандан кейингина олиб чиқиш мумкинлигини тўғрисида маълумот берган.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, божхона пости ходими ўз хизмат ваколатларидан четга чиқмаганлиги ва амалдаги қонун доирасида ҳаракат қилганлигини маълум қиламиз.
Мурожаат муаллифига маданий бойликларни олиб чиқиш масаласи юзасидан Маданият вазирлигига мурожаат қилиш лозимлигини яна бир бор эслатиб ўтамиз.
Давлат божхона қўмитаси божхона органлари фаолиятига доир холис ва хаққоний хабарларни эълон қилишда оммавий ахборот воситалари, кенг жамоатчилик вакиллари билан ўзаро ҳамкорликка доимо тайёр эканлигини маълум қилади.

Изучив данное видеообращение Государственный таможенный комитет сообщает следующее.
2 марта текущего года, в зале вылета международного аэропорта "Ташкент" имени Ислама Каримова в отношении вылетающего рейсом «Ташкент-Франкфурт» гражданина Д.Назарова был произведен таможенный контроль.
Во время устного опроса гражданин Д.Назаров сообщил сотруднику таможенного поста о том, что везёт с собой музыкальный инструмент «виолончель», относящийся к XIX веку, который ранее он привёз с собой в Ташкент из Германии для проведения благотворительного концерта.
В ответ на что, сотрудник таможенной службы попросил предоставить соответствующий сертификат на право вывоза инструмента, выдаваемого Министерством культуры Республики Узбекистан, либо документ, подтверждающий временный ввоз в Республику Узбекистан.
Д.Назаров сообщил, что в данный момент он не может предоставить ни один из вышеперечисленных документов. Исходя из этого сотрудник таможни не дал разрешение на вывоз музыкального инструмента.
Для справки:
в соответствии со статьей №5 (Компетенция государственных органов в области вывоза и ввоза культурных ценностей) Закона Республики Узбекистан «О вывозе и ввозе культурных ценностей» государственное регулирование вывоза и ввоза культурных ценностей осуществляют Министерство культуры Республики Узбекистан и Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан.
При этом Министерство культуры:
принимает решения о возможности вывоза, временного вывоза культурных ценностей;
обеспечивает экспертизу культурных ценностей, заявленных к вывозу, временному вывозу, а также при их возврате после временного вывоза;
выдает сертификаты на право вывоза и временного вывоза культурных ценностей.
Согласно статье 7 этого закона (Право собственника на вывоз культурных ценностей) вывоз культурных ценностей их собственником либо уполномоченным им лицом осуществляется в порядке, установленном законодательством, на основании сертификата на право вывоза, выдаваемого Министерством культуры Республики Узбекистан.
Государственный таможенный комитет Республики Узбекистан в соответствии с законодательством осуществляет контроль за порядком вывоза и ввоза культурных ценностей.
В случае с Дильшодом Назаровым, сотрудник приграничного таможенного поста международного аэропорта Ташкент связался с уполномоченным специалистом Министерства культуры, чтобы определить, является ли музыкальный инструмент пассажира культурной ценностью, так как сам он не был экспертом в данной области. Так же он организовал телефонный разговор пассажира с вышеупомянутым экспертом.
Специалист Министерства культуры проинформировал пассажира, что данный музыкальный инструмент является культурной ценностью и для вывоза инструмента требуется оформить соответствующий сертификат.
Исходя из вышеперечисленного следует, что сотрудник таможенной службы действовал в рамках действующего законодательства и не превышал свои служебные полномочия.
Так же, напоминаем, что для решения данного вопроса, гражданину Д.Назарову следует обратится в Министерство культуры Республики Узбекистан.