Териларни яширинча олиб чиқиш режаси чиппакка чиқди
Айрим фуқаролар томонидан қонун ҳужжатлари талабларидан четга чиқиб, тери маҳсулотларини хорижга ноқонуний олиб чиқишга уринишлар содир этилмоқда.
Жумладан, Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Ғишткўприк” чегара божхона пости ходимлари томонидан қорамол териларини ноқонуний равишда олиб чиқишга уринган шахснинг фаолиятига чек қўйилди.
Қўшни давлатга йўл олган фуқаро А.Р. нинг қўл юклари божхона кўригидан ўтказилганида, ушбу фуқаро йўловчи божхона декларациясида ёзиб кўрсатмаган ва оғзаки сўровда маълум қилмаган ҳолда, жами 33 дона ҳар хил рангли катта ўлчамдаги тери маҳсулотларини Ўзбекистондан олиб чиқиб кетмоқчи бўлганлиги аниқланди.

Пресечен незаконный вывоз кожи крупного рогатого скота
Сотрудниками таможни нашей республики своевременно пресекаются факты попыток незаконного вывоза кожи и кожаных изделий за границу.
В частности, сотрудниками приграничного таможенного поста “Гишткуприк” УГТК по Ташкентской области пресечена попытка незаконного вывоза кож крупного рогатого скота.
В ходе таможенного контроля, проведенного в отношении ручной клади направлявшегося в соседнее государство гражданина А.Р., было установлено, что гражданин пытался сокрыв от таможенного контроля незаконно вывезти через таможенную границу Республики Узбекистан не заявленные в пассажирской таможенной декларации 33 единицы кожы разных оттенков из целых шкур крупного рогатого скота.