Божхоначилар мамлакатимиздан яширинча олиб чиқишга уринилган 7 бош маймунларни тўхтатиб қолишди
Ўз манфаатларини барча нарсадан устун қўйиб, божхона қоидаларини бузишга уринаётган шахсларнинг қилмишлари ўз вақтида фош этилмоқда.
Божхоначилар мамлакатимиздан яширинча олиб чиқишга  уринилган 7 бош маймунларни тўхтатиб қолишди
Жумладан, Тошкент вилояти божхона бошқармаси “Ойбек” чегара божхона пости орқали қўшни мамлакатга ўзининг “Лексус RX 330” автоуловида чиқиб кетаётган фуқаро Бобожоновнинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди ва ушбу фуқаро ўрнатилган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, автомашинасида балиқ озуқаларини олиб ўтаётганлигини маълум қилган фуқаро, аслида умумий қиймати 100 миллион сўмлик  бир бош “Оқпанжа гиббон” ва олти бош “Явана макакаси” туридаги маймунларни олиб чиқиб кетаётганлиги аниқланди.
Ҳозирда Тошкент ҳайвонот боғига топширилган маймунларнинг соғлиги ветеринар-шифокорлар назоратида бўлиб, юқоридаги ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан суриштирув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.
Таъкидлаш жоизки, Ўзбекистон Республикасининг “Ҳайвонот дунёсини муҳофаза қилиш ва ундан фойдаланиш тўғрисида”ги 408-сонли Қонуни талабларига мувофиқ, ҳайвонот дунёси обьектларини олиб кириш ва олиб чиқиш белгиланган тартибда экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш органлари томонидан бериладиган рухсатномалар асосида, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамаси томонидан белгиланган тартибда амалга оширилади.

Таможенники пресекли незаконный вывоз одного белорукого гиббона и шести яванских макак
На приграничном таможенном посту “Айбек” Управления Государственного таможенного комитета по Ташкентской области пресечена попытка незаконного вывоза экзотических обезьян.
В частности, у сотрудников таможенного поста вызвало подозрение подозрительное беспокойное поведение направлявшегся в соседнее государство в автомобиле марки “Lexus RX330” гражданина Б.А.
В результате проведенного таможенного досмотра в автомобиле были обнаружены сокрытые от таможенного контроля, не заявленные в пассажирской таможенной декларации и при устном опросе таможенникам один белорукий гиббон и шесть яванских макак.
Белорукий гиббон — вид приматов из семейства гиббоновых. Является одним из наиболее известных видов семейства и часто встречается в зоопарках. Важно отметить, что белорукие гиббоны относятся к видам, находящимся под угрозой исчезновения. В некоторых странах на них охотятся из-за их мяса, в других убивают родителей, чтобы сделать из детёнышей домашних зверей.
По предварительным подсчетам стоимость обнаруженных зверей была оценена в 100 000 000 сум.
В настоящее время обнаруженные обезьянки переданы в Ташкентский зоопарк, где осуществляется необходимый над ними уход и надзор.
Следует отметить, что в соответствии с требованиями Закона Республики Узбекистан № 408 ввоз и вывоз объектов животного мира и их частей за пределы Республики Узбекистан осуществляется при предоставлении специального разрешительного документа, выданного Государственным комитетом Республики Узбекистан по экологии и охране окружающей среды.