Божхоначилар марказий темир йўл вокзалида “кумуш” операциясига чек қўйишди
Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ҳамда “Келес” темир йўл чегара божхона пости ходимлари Ўзбекистон Республикаси Давлат хавфсизлик хизмати ходимлари билан ҳамкорликда мамлакатимизга катта миқдордаги заргарлик буюмлари ҳамда товар-моддий бойликларини ноқонуний олиб кирилишининг олдини олиш бўйича тезкор-қидирув тадбири ўтказилди.
Божхоначилар марказий темир йўл вокзалида  “кумуш” операциясига чек қўйишди
Тезкор тадбир давомида марказий темир йўл вокзалига келган йўловчи поезд кузатувга олинди. Поезд вагонларидан бирининг кузатувчиси қўшни давлат фуқароси Ж.А. темир йўл бекатининг чиқиш йўлагидан чиқиб, вагондан ўзи билан олиб тушган 2 дона хўжалик сумкасини, аввалдан бўлган келишувга кўра фуқаро М.А.га бераётган вақтда тадбир иштирокчилари томонидан қўлга қолинди.
Ушбу хўжалик сумкалари кўздан кечирилганида, республикамизга ноқонуний олиб киришга уринилган умумий қиймати 201 миллион сўмлик  9816 грамм оғирликдаги  1034 дона турли хил кумуш тақинчоқлар ҳамда 590 дона аёллар сунъий киприклари борлиги аниқланди.

Наблюдатель пассажирского поезда пытался незаконно ввезти ювелирные украшения
На днях, в результате совместного оперативно-розыскного мероприятия, проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкент, приграничного железнодорожного таможенного поста “Келес” и Службы государственной безопасности Республики Узбекистан, своевременно была предотвращена попытка незаконного ввоза ювелирных изделий и товарно-материальных ценностей на территорию нашего Государства.
В ходе оперативного мероприятия под наблюдение был взят пассажирский поезд, прибывший на Центральный железнодорожный вокзал. После остановки, наблюдатель одного из вагонов поезда, гражданин соседнего государства Ж.А., сойдя с поезда и направившись в сторону выхода из железнодорожной станции передаёт две дорожные сумки ждавшему его на назначенном месте гражданину М.А.
Граждане были задержаны участниками мероприятия в момент передачи и получения сумок.
В результате проведенного досмотра в сумках были обнаружены серебряные ювелирные украшения в количестве 1 тысячи 34 единиц общим весом 9816 граммов на общую сумму 201 000 000 сум, а также 590 пар накладных ресниц.
Справочно: По действующему порядку существуют предельные нормы беспошлинного ввоза отдельных видов товаров на территорию нашей республики. В частности, количество ввозимых физическими лицами ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней не должно превышать 65 гр.