Ўқувчи-ёшлар билан учрашув бўлиб ўтди
Давлатимиз ва жамиятимиз келажаги бўлган ёшларни ҳарбий-ватанпарварлик руҳида тарбиялаш масалалари бўйича муҳтарам Президентимиз томонидан берилган топшириқлар ижросини таъминлаш мақсадида Самарқанд вилояти божхона бошқармаси бошлиғи Д.Юсупов Самарқанд шаҳридаги 24-умумтаълим мактаби ўқувчилари билан учрашди.
Бугунги кунда мазкур мактабда 2750 нафар ўқувчилар икки сменада таҳсил олмоқда. Уларга 160 нафар ўқитувчилар таълим бериб келмоқда. Мактабда ўқувчиларга барча шароитлар яратиб берилган. Дарсдан сўнг ўқувчиларга инглиз тилидан сабоқ олиш ва шахмат-шашка спорт тўгаракларига қатнашишлари учун алоҳида хоналар ташкил этиб берилган.
Доноларимиз бежизга “Илмга эътибор – келажакка эътибор” дея айтишмаган. Учрашувда вилоят божхона бошқармаси бошлиғи Д.Юсупов сўзга чиқиб, Президентимизнинг парламентга Мурожаатномасида “Биз Ўзбекистонни ривожланган мамлакатга айлантиришни мақсад қилиб қўйган эканмиз, бунга фақат жадал ислоҳотлар, илм-маърифат ва инновация билан эриша оламиз” дея таъкидлаганларини яна бир бор эслатиб ўтди.
Илм-маърифат кишини мурод-мақсадига етказиши, жамиятда муносиб шахс сифатида ўз ўрнига эга бўлишига хизмат қилиши ҳаётий мисоллар билан ўқувчиларга етказилди. Шу билан бирга, 1-синфдан 11-синфгача бўлган ўқувчиларга ўргатиладиган ҳар бир фан ҳаётда қандай қўл келиши аниқ мисоллар билан тушунтириб берилди.
Божхона касбига қизиққан ўқувчи-ёшлар ўзларини қизиқтирган саволларига жавоблар олишди.
Шунингдек, учрашувда мактаб директори Т.Долиева ва ўқитувчи ҳамда ўқувчиларнинг таклиф ва муаммолари тингланди.
Вилоятнинг туман ва шаҳарларида жойлашган 9 та мактаб таълим муассасаларида вилоят божхона бошқармаси раҳбариятининг сайёр учрашувлари давом этмоқда.

Начальник Самаркандского областного Таможенного управления встретился с учениками
В настоящее время в две смены здесь обучаются 2750 учеников, работает 160 учителей. В школе есть все условия, имеются отдельные комнаты для учеников, которые изучают английский язык и посещают кружки шашек и шахмат.
Выступая на встрече, глава регионального таможенного управления Дониер Юсупов цитировал слова Президента об образовании, сказанные в ходе выступления с Посланием парламенту страны.
Ученикам пояснили суть и значение школьного образования, его последующую роль в обществе. Отдельное внимание было уделено учебным предметам, основываясь на реальных примерах и фактах, им рассказали, как каждый предмет может быть полезен в жизни.
Школьники, интересующиеся деятельностью таможенников, получили ответы на все интересовавшие их вопросы.
На встрече также присутствовали директор школы Туйдона Долиева и учительский состав. Они выступили с предложениями, рассказали о школьных проблемах.
В частности, было отмечено, что спортивный зал не подключен к системе отопления, а некоторые классные комнаты устарели.
Администрации учебного заведения пообещали помочь в устранении этих недостатков при сотрудничестве с соответствующими организациями и учреждениями.
Подобные встречи представителей областного таможенного управления с учащимися продолжаются. В перспективе посетить 9 школ, расположенных в районах и городах области.