Таркибида гиёҳвандлик моддалари бўлган дори воситаларининг яширин савдосига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Тошлар остига нима яширилган эди?
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идора вакиллари билан ҳамкорликда Эликқалъа туманида тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида фуқаро Ю.А. шартли харидорга  жами 3 980 дона “Трамадол Ланнахер 50 мг.”  номли гиёҳвандлик дори воситаларини 20 миллион сўм эвазига сотаётган вақтида тадбир иштирокчилари томонидан ашёвий далиллар билан қўлга қолинди.
Тадбир давом эттирилиб, Беруний туманида истиқомат қилувчи  фуқаро А.А.нинг яшаш хонадони ҳам белгиланган тартибда холислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, ушбу шахс хонадонидаги тошлар остига жами 400 дона “Трамадол Ланнахер 50мг.” ёзувли гиёҳвандлик дори воситаларини сақлаётганлиги аниқланди.

Под камнями обнаружены спрятанные наркосодержащие лекарственные препараты
В частности, в результате оперативного мероприятия, проведенного Отделом по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по Республике Каракалпакстан в сотрудничестве с представителями других правоохранительных органов выявлен и своевременно пресечен факт незаконного оборота психотропных опиоидных анальгетиков «Трамадол», который входит в Список наркотических средств, оборот которых в Республике Узбекистан ограничен.
В ходе мероприятия проведенного в Элликкалинском районе Каракалпакстана, в момент продажи условному покупателю 3 тысяч 980 единиц наркосодержащего лекарственного препарата “Трамадол Ланнахер 50 мг.” за 20 миллионов сум был задержан с поличным гражданин Ю.А.
Также, на основании полученной оперативной информации был досмотрен при участии понятых дом жителя Берунийского района гражданина А.А.
В результате, под камнями, лежащими у гражданина в огороде были обнаружены спрятанные 400 единиц лекарственного препарата “Трамадол Ланнахер 50 мг.”