Хитой ва Ўзбекистон: божхона соҳасидаги ҳамкорлик масалалари муҳокама қилинди
Бугунги кунда Хитой Халқ Республикаси Ўзбекистон Республикасининг асосий стратегик ҳамкори ҳисобланади.
2020 йилнинг 26 февраль куни Давлат божхона қўмитасида Хитой Халқ Республикасининг Ўзбекистон Республикасидаги Фавқулодда ва мухтор элчиси Цзян Янь хоним билан учрашув бўлиб ўтди.
Учрашувда таъкидланганидек, Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев ташаббуси билан кейинги йилларда Ўзбекистон ва Хитой ўртасидаги савдо-иқтисодий, инвестициявий, молиявий, маданий-гуманитар ва бошқа кўплаб соҳаларда алоқалар янада фаоллашмоқда.
Учрашув давомида божхона соҳасидаги ўзаро ҳамкорликка доир бир қатор масалаларга  тўхталиб ўтилди ва ушбу масалаларнининг ижобий ҳал этилиши божхона ҳамкорлиги натижадорлигини таъминланишига ва уни янада юқори даражага кўтарилишига ишонч билдирилди.
Хусусан, божхона соҳасида ўзаро кўмак тўғрисидаги Битим доирасида   Хитой Бош божхона маъмуриятига жўнатилган сўровномаларга жавоб олишда кўмак берилиши, божхона статистикаси соҳасида ахборот ҳамкорлиги тўғрисидаги англашув Меморандуми доирасида Давлат божхона қўмитаси томонидан бошқа давлатлар билан статистик маълумотларни таққослаш ишларини мунтазам ўтказиш йўлга қўйилганлиги муносабати билан Хитой билан ҳам шундай таққослаш ишларини амалга ошириш масалалари муҳокама қилинди.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси билан Хитой Халқ Республикаси Бош божхона маъмурияти ўртасида маълумот алмашувини йўлга қўйиш, икки томонлама ҳамкорликни фақатгина божхона хизматлари ўртасида  эмас, балки ДБҚнинг Божхона институти ҳамда Шанхай божхона коллежи ўртасида амалга ошириш юзасидан Меморандум имзоланиши, Ўзбекистон-Хитой икки томонлама юк ташувларни амалга оширишда қулай шарт-шароитлар яратилиши таъкидлаб ўтилди.
Мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорлик барча жабҳаларни ўз ичига олган бўлиб, ўзаро ишонч ва дўстона муносабатларга асосланади.

Узбекистан-Китай: обсуждены вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества в таможенной сфере
Китайская Народная Республика (КНР) на сегодняшний день является главным стратегическим партнером Республики Узбекистан.
26 февраля 2020 года в Государственном таможенном комитете состоялась встреча между Председателем комитета Муротжоном Азимовым и Чрезвычайным и Полномочным Послом Китайской Народной Республики в Узбекистане, госпожой Цзян Янь.
В ходе диалога отмечалось, что в последние годы партнерские связи между Узбекистаном и Китаем все активнее развиваются в сферах торговли, экономики, инвестиций, финансов, культурно-гуманитарной и других.
Двустороннее сотрудничество охватывает весь комплекс отношений и носит дружественный, взаимовыгодный характер. В его основе лежат доверительные личные отношения, установившиеся между главами двух государств. Взаимовыгодному сотрудничеству Узбекистана и Китая способствует совпадение или близость позиций по вопросам борьбы с терроризмом, экстремизмом, сепаратизмом, наркотрафиком, незаконной торговлей оружием и другими вызовами безопасности.
В ходе встречи стороны затронули ряд вопросов, связанных с таможенным сотрудничеством, и выразили уверенность, что положительное решение этих вопросов обеспечит эффективность таможенного сотрудничества и поднимет его на более высокий уровень.
В частности, были обсуждены вопросы помощи в получении ответов на запросы, отправленные в Генеральную администрацию таможни Китая в рамках Соглашения о сотрудничестве и взаимной помощи в таможенных делах, проведения статистического сравнения в рамках Меморандума о взаимопонимании по информационному сотрудничеству в области таможенной статистики.
На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам создания удобств для осуществления перевозок грузов между двумя странами, обмена информацией между Государственным таможенным комитетом Республики Узбекистан и Генеральной администрацией таможни Китайской Народной Республики, а также выдвинуты предложения Подписания Меморандума о двустороннем сотрудничестве не только между таможенными службами, но и между Таможенным институтом ГТК РУз и Шанхайским таможенным колледжем. А также, рассмотрены перспективы двустороннего сотрудничества в области подготовки кадров для таможенных органов и повышения квалификации работников сферы.
Сотрудничество между Узбекистаном и Китаем охватывает все сферы деятельности и основывается на взаимном доверии и дружбе.