1,5 миллиард сўмлик фреонларни яширинча олиб кириш режаси фош бўлди
Божхона органлари томонидан божхона қонунбузилиши ҳолатларига қарши тизимли равишда кескин кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Бухоро вилояти божхона бошқармаси “Олот” чегара божхона постига қўшни мамлакатдан юртимизга кириб келган юк автомашинаси ўрнатилган тартибда божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада, мазкур юк автомашинасидаги товарлар орасида кузатув ҳужжатларида кўрсатилмаган умумий қиймати  1 млрд 540 млн сўм бўлган 2 хил турдаги “RefronR-22” ҳамда “Westron R-22” ёзувли фреон товарлари борлиги аниқланди.
Таъкидлаш жоизки, Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 9 январдаги “Озонни бузувчи моддалар ва таркибида улар бўлган маҳсулотларнинг Ўзбекистон Республикасига импортини тартибга солишни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 17-сонли қарорининг 1-иловасига мувофиқ, “Refron R-22” ҳамда “Westron R-22” фреонлари импорти ва экспорти Ўзбекистон Республикаси Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси томонидан бериладиган рухсатномалар асосида амалга оширилади.

Illegal import of ozone-depleting substances has been prevented in Bukhara region.
In particular, at the "Olot" border post of the customs department of Bukhara region, a truck entering the country was subjected to the customs control.
As a result, the goods found in the truck included two types of freon goods "RefronR-22" and "Westron R-22", which were not specified in the documents.
It should be noted that in accordance with Annex 1 to the Resolution of the Cabinet of Ministers dated January 9, 2018 "On measures to further improve the import of ozone-depleting substances and products containing them into the Republic of Uzbekistan", Import and export of freons "Refron R-22" and "Westron R-22" -22" is carried out on the basis of a permit issued by the State Committee of the Republic of Uzbekistan for Ecology and Environment.