Тошкентда умумий қиймати 1,2 млрд. сўмлик салкам 148 тонна олмаларнинг ноқонуний импорти фош қилинди
1975
Одатда хориждан келтирилган меваларнинг божхона расмийлаштирувидан ўтказилганлигига кўп ҳам қизиқавермаймиз. Аслида эса бу жуда ҳам муҳим.
Чунки, республикамизга хориждан келтирилаётган қишлоқ хўжалиги маҳсулотларини божхонада расмийлаштириш учун санитария-эпедиомологик хулоса, карантин рухсатномаси талаб этилади ва карантин кўригидан ўтказилади.
Акс ҳолда четдан келтирилган ва тегишли кўрикдан ўтказилмаган қишлоқ ҳўжалиги маҳсулотлари нафақат республикамизнинг ўсимликлар оламига, балки юртдошларимиз саломатлигига ҳам зиён етказиши мумкин.
Яқинда республикамизга қўшни давлатдан импорт қилинган салкам 148 тонна олмаларни “Тошкент-товар” ташқи иқтисодий фаолият божхона постида божхона кўригидан ўтказиш давомида навбатдаги божхона қонунчилиги бузилиши ҳолати фош қилинди.
Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан аниқланган мазкур ҳолатда ушбу олмаларнинг экспорт божхона декларацияси мавжуд эмаслиги, товарнинг келиб чиқиш сертификати шубҳали эканлиги аниқланди.
Ушбу ҳолатда қўшни давлатдан келтирилган олмалар аслида ўша мамлакатда эмас, балки Эронда етиштирилганлиги аниқланди.
Муқаддам юртимиздан транзит тарзида чегарадош давлатга олиб ўтилган ушбу меваларни сўнгра гўёки қўшни мамлакатнинг товари сифатида қайта олиб кириш режалаштирилган.
Бу орқали юк эгалари божхона тўловларидан 657 млн. сўмлик имтиёзларни қўлга киритмоқчи бўлишган.
Мазкур ҳолатда ноқонуний йўллар билан олиб киришда тўхтатиб қолинган олмаларнинг умумий қиймати 1 млрд. 249 млн. сўмни ташкил қилмоқда. Ушбу ҳолат юзасидан жиноят иши қўзғатилди.

Выявлен незаконный ввоз 148 тонн яблок на 1 миллиард 249 миллионов сум
В современном сельском хозяйстве повсеместно распространены разные химические удобрения и подкормки, в связи с этим важным обстоятельством, а также с тем, что овощи являются важным пищевым продуктом и входят в основной рацион питания, сертификаты на овощи подлежат обязательному оформлению, потому что гарантируют безопасность для здоровья потребителей.
На днях, на таможенном посту внешнеэкономической деятельности «Ташкент-товарная» УГТК по городу Ташкент, в ходе таможенного контроля, осуществленного в отношении импортированных из-за рубежа яблок в количестве 148 тонн, был выявлен факт нарушения таможенного законодательства.
Сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Таможенного управления по городу Ташкент, было установлено, что в данном выявленном случае правонарушения отсутствовала экспортная грузовая таможенная декларация на товар. А также предоставленный таможенным органам сертификат происхождения товара показался сомнительным.
Также, в ходе проверок было установлено, что импортированные якобы из соседнего государства яблоки, на самом деле были выращены в Иране.
Правонарушителями планировалось, завезти ранее уже перевезенные из нашей страны в соседнее государство транзитом фрукты, в качестве товара из соседнего государства.
Этим способом, грузовладельцы надеялись получить льготы по уплате таможенных платежей в размере 657 миллионов сум.
В данном случае, общая стоимость незаконно ввезенных яблок составила 1 миллиард 249 миллионов сум.
В настоящее время по выявленному факту правонарушения возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Узбекистан.