Учрашувда дастлабки электрон тарздаги ахборотни тақдим этиш масалалари муҳокама қилинди
Давлат божхона қўмитасида Транспорт вазирлиги, “Ўзавиация” агентлиги, “Uzbekistan Airways” АЖ ва хорижий авиакомпанияларнинг Ўзбекистондаги ваколатхоналари вакиллари иштирокида учрашув ташкил этилди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2019 йил 31 декабрдаги “Ўзбекистон Республикасининг божхона ҳудудига олиб кириладиган товарлар ва транспорт воситаларини расмийлаштиришда божхона тартиботларини такомиллаштириш тўғрисида” 1057-сон қарори талаблари муҳокама қилинди.
Хусусан, қарор билан ташувчилар ёхуд товар эгалари ёки товарга нисбатан ваколатларга эга бўлган шахслар ҳаво транспортида ташиладиган товарлар ва транспорт воситалари, шу жумладан йўловчилар ва уларнинг юклари тўғрисида дастлабки электрон тарздаги ахборотни божхона органларининг ахборот тизимига бутунжаҳон интернет тармоғи орқали юбориши шартлиги белгилаб қўйилганлиги ҳамда мазкур қарор жорий йилнинг 2 апрель кунидан кучга кириши таъкидлаб ўтилди.
Бундан ташқари, божхона органига дастлабки электрон тарздаги ахборотни тақдим этилиши ҳаво транспорти орқали Ўзбекистон Республикасининг божхона ҳудудига олиб кириладиган товарлар ва транспорт воситалари, шу жумладан йўловчилар ва уларнинг юклари устидан улар божхона чегарасини кесиб ўтмасдан туриб таҳлил ишларини амалга ошириш, хавф профилларидан келиб чиққан ҳолда божхона назорати шаклларини қўллаш, шу асосда божхона назорати ва расмийлаштируви самарадорлигини ошириш, шунингдек, божхона жараёнлари учун сарфланадиган вақтни қисқартириш ва хавфни бошқариш тизимидан самарали фойдаланиш имкониятини тақдим этиши айтиб ўтилди.
Ўтказилган учрашувда қарор талабларини ижро этиш юзасидан ўзаро фикр алмашилди ва келгусида бу каби учрашувларни мунтазам равишда ташкил этишга келишиб олинди.

Состоялась встрече где были обсуждены вопросы предоставления предварительной электронной информации
В Государственном таможенном комитете прошла встреча с участием представителей иностранных авиакомпаний в Узбекистане, Министерства транспорта, Агентства “Узавиация” и Акционерного общества “Uzbekistan airways”.
На встрече были обсуждены основные требования Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан от 31 декабря 2019 года №1057 «О совершенствовании таможенных процедур при оформлении товаров и транспортных средств, ввозимых на таможенную территорию Республики Узбекистан».
В частности, постановлением установлено, что перевозчики или владельцы товаров, или лица, ответственные за товары, должны предоставлять предварительную электронную информацию о товарах и транспортных средствах, перевозимых воздушным транспортом, включая пассажиров и их багаж, в информационную систему таможенных органов по всемирной сети информационного обмена Интернет. Было отмечено, что данное постановление вступит в силу 2 апреля текущего года.
Кроме того, было отмечено, что предоставление таможенным органам предварительной электронной информации даст возможность проведения должного анализа товаров и транспортных средства, ввозимых на таможенную территорию Республики Узбекистан воздушным транспортом, включая пассажиров и их багажа, до пересечения таможенной границы, также, применения формы таможенного контроля на основе профилей риска, что будет способствовать повышению эффективности таможенного контроля и таможенного оформления, сократить время, затрачиваемое на таможенные процедуры и обеспечения эффективного использования системы управления рисками.
В конце встречи стороны обменялись мнениями о реализации норм и требований настоящего постановления и договорились регулярно организовывать подобные встречи.