Божхона назоратини четлаб ўтишга бўлган уриниш туфайли панд еди
Товар моддий бойликларни ноқонуний олиб кирилишига қарши божхона органлари томонидан тизимли ишлар амалга оширилмоқда.
Божхона назоратини четлаб ўтишга бўлган уриниш туфайли  панд еди
Хусусан, Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси “Даут-ота” чегара божхона постига қўшни мамлакатдан кириб келган фуқаролар Н.Қ. ва Д.Қ.лар бошқарувидаги автотранспорт воситалари ўрнатилган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, автотранспорт воситаларида тегишли ҳужжатлари бўлмаган умумий қиймати 76,1 миллион сўмлик тамаки ва чилим маҳсулотлари учун мўлжалланган анжомлар борлиги аниқланди.
Шунингдек, яна бир ҳолатда “Қорақалпоғистон” темир йўл чегара божхона постига хориждан кириб келган йўловчи поезди белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Текширув давомида поезднинг 3-сонли вагонида фуқаро М.Г. томонидан оғирлиги 89 килограммни ташкил қилувчи 1047 дона ўрамда мушуклар озуқасини тегишли ҳужжатларсиз олиб келаётганлиги аниқланди.

Обнаружены сокрытые от таможенного контроля товары
На приграничном таможенном посту “Даут-ата” УГТК по Республике Каракалпакстан предотвращен незаконный ввоз товарно материальных ценностей.
В частности, сотрудниками таможенного поста в соответствии с установленным порядком был осуществлен таможенный контроль в отношении прибывших на территорию таможенного поста с соседнего государства автотранспортных средств, за рулем которых находились граждане Н.К. и Д.К.
В результате проведённого досмотра в автомобилях были обнаружены сокрытые от таможенного контроля различные приспособления, предназначенные для кальяна на общую сумму 76 миллионов 100 тысяч сум.
Также, факт незаконного ввоза товаров был зафиксирован и на железнодорожном приграничном таможенном посту «Каракалпакстан».
В ходе установленного таможенного контроля, проведенного в отношении прибывшего из-за границы пассажирского поезда, в одном из вагонов были обнаружены незаконно ввозимые на территорию нашего государства гражданкой М.Г. 1047 упаковок кошачьего корма (89 килограммов), без наличия необходимых разрешительных документов.