“Кобальт” ва “Матиз”даги уддабуронларнинг қинғирликлари фош бўлди
Сифати кафолатланмаган маҳсулотлар юртимиз аҳолиси соғлиги учун қай даражада жиддий хавф солиши барчамизга кундек равшан. Шу боис юртимизга сифати кафолатланмаган дори воситалари ва биологик фаол қўшимчаларнинг яширинча олиб кирилишига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
“Кобальт” ва “Матиз”даги уддабуронларнинг қинғирликлари  фош бўлди
Жумладан, Сирдарё вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идора вакиллари билан ҳамкорликда Сирдарё туманида тезкор тадбир ўтказишди.
Тадбир давомида фуқаро Б.А. бошқарувидаги “Кобальт” русумли автотранспорт воситаси тўхтатилиб,  белгиланган тартибда кўздан кечирилди.
Натижада автомашина юкхонасида фуқаро Х.А.га тегишли бўлган, хорижда ишлаб чиқарилган ва ҳеч қандай ҳужжатлари бўлмаган умумий қиймати 69,4 миллион сўмлик 845 дона “Apidra” ва 125 дона “Seretide Diskus” номли дори воситалари борлиги аниқланди.
Шунингдек, Гулистон шаҳрида ўтказилган тезкор тадбир давомида фуқаро А.Б. бошқарувидаги “Матиз” русумли енгил автотранспорт воситаси ўрнатилган тартибда холислар иштирокида назоратдан ўтказилди.
Текширув давомида автомашинада фуқаро М.Қ.га тегишли бўлган 5 та қора рангли целофан пакетларга жойлаштирилган, хорижда ишлаб чиқарилган умумий қиймати 65,8 миллион сўмлик биофаол қўшимчалар борлиги аниқланди.

Пресечен незаконный оборот лекарственных препаратов
Сотрудниками таможенных органов Республики Узбекистан систематически проводятся мероприятия по борьбе с незаконным оборотом лекарственных препаратов, биологически активных добавок и предметов медицинского назначения неизвестного качества.
В частности, в результате оперативного мероприятия, проведенного в Сырдарьинской области сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Таможенного управления по Сырдарьинской области, был выявлен и своевременно пресечён факт незаконного оборота лекарственных препаратов.
В ходе мероприятия был остановлен и досмотрен в соответствии с установленным порядком автомобиль марки «Chevrolet Cobalt», за рулем которого находился гражданин Б.А.
В результате проведенных проверок в багажнике автомобиля были обнаружены лекарственные препараты на 69 миллионов 400 тысяч сум, таких как “Apidra” в количестве 845 единиц и “Seretide Diskus” в количестве 125 единиц, которые принадлежали гражданину Х.А.
Также, в ходе оперативного мероприятия, проведенного в городе Гулистан, был остановлен и досмотрен в соответствии с установленным порядком автомобиль марки «Matiz», за рулем которого находился гражданин А.Б.
В ходе проверок, в автомобиле были обнаружены 5 единиц целлофановых пакета черного цвета в которых находились принадлежащие гражданину М.К. зарубежного производства биологически активные добавки на 66 миллионов сум.