Жаҳон божхона ташкилоти экспертлари Тошкентда
Ўзбекистон Республикасининг Жаҳон божхона ташкилоти билан ҳамкорликни ривожлантириш бўйича йўл харитаси ижроси доирасида Давлат божхона қўмитаси томонидан бир қатор чора-тадбирлар амалга оширилмоқда.
Жумладан, Жаҳон божхона ташкилоти ва Швейцариянинг иқтисодий ишлар бўйича давлат котибиятининг Савдони ривожлантиришга кўмаклашиш Глобал дастури доирасида мазкур дастур раҳбари Мария Ортиз Боливар ва Жаҳон божхона ташкилотининг махсус экспертлари Луис Монтаньо Ернандез ва Ахмед Ниязлардан иборат делегация Тошкентда бўлди.
Савдони ривожлантиришга кўмаклашиш Глобал дастури иштирокчи мамлакатларнинг ташкилий ва техник имкониятларини кучайтиришга, шунингдек, савдони ривожлантириш соҳасидаги халқаро стандартлар ва илғор тажрибаларни оммалаштиришга қаратилган.
Давлат божхона қўмитаси ва бошқа бир қатор  вазирлик ва идоралар вакиллари мутахассислари билан бўлиб ўтган учрашувларда Ўзбекистон Республикаси божхона маъмуриятчилиги, шу жумладан милий қонунчиликнинг “Жаҳон божхона ташкилотининг савдони енгиллаштириш бўйича Келишуви” талабларига мувофиқлиги масалалари муҳокама қилинди.
Ташриф доирасида делегация вакиллари Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг “Чуқурсой”, “Арк булоқ” ҳамда “Бош почтамт” ташқи иқтисодий фаолият божхона постлари фаолияти билан ҳам яқиндан танишишди.
- Ташрифдан кўзланган асосий мақсадида Савдони ривожлантиришга кўмаклашиш Глобал дастури бўйича Ўзбекистон билан ҳамкорликнинг истиқболдаги режасини белгилаб оламиз – деди биз билан суҳбатда халқаро эксперт Луис Монтаньо Ернандез. - Ушбу ташриф Ўзбекистон божхонасининг сўнгги йилларда орттирган тажрибаси ва эришган натижалари билан ҳам яқиндан танишиш имконини берди. Илгари миллий амалиётингизда умуман кузатилмаган Хавфларни бошқариш, Ягона ойна ахборот тизимлари, ваколатли иқтисодий операторлар институти жорий этилганлигини олқишлаймиз. Буларнинг барчаси божхона маъруриятчилигини янада соддалаштириш бир қаторда турли халқро рейтингларда Ўзбекистон мавқеининг юқорилашига хизмат қилади.

В Ташкенте с визитом побывала делегация Всемирной таможенной организации
Государственным таможенным комитетом осуществляются мероприятия по реализации «Дорожной карты по активизации взаимодействия Республики Узбекистан со Всемирной таможенной организацией (ВТамО)».
В рамках реализации Глобальной программы содействия торговле, инициированной Всемирной таможенной организацией совместно с Государственным секретариатом Швейцарии по экономическим вопросам в Ташкенте, с исследовательской миссией по изучению таможенного администрирования в Республике Узбекистан, находилась делегация Всемирной таможенной организации в период с 3 по 12 февраля 2020 года в составе Марии Ортиз Боливар - руководителя программы и экспертов по упрощению процедур торговли Луиса Монтаньо Ернандез и Ахмеда Нияз.
Данная Программа направлена на укрепление организационного и технического потенциала стран-бенефициаров, а также применение международных стандартов и передового опыта в сфере развития торговли.
В ходе визита состоялись встречи с экспертами Государственного таможенного комитета и представителями причастных министерств и ведомств Республики Узбекистан, в рамках которых были обсуждены вопросы таможенного администрирования Республики Узбекистан, в том числе соответствия национального законодательства требованиям Соглашения ВТО по упрощению процедур торговли.
В рамках визита члены делегации побывали также на таможенных постах внешнеэкономической деятельности Таможенного управления по городу Ташкент "Чукурсай", "Арк Булак" и "Бош почтамт".
- "Наша миссия пробыла в Узбекистане в рамках подготовки основы по реализации данной программы - говорит эксперт по упрощению процедур торговли Луиса Монтаньо Ернандез. - Наша задача была заложить основу дальнейшего сотрудничества и подготовить план работ на весь период реализации данной программы в Республике Узбекистан. Я должен сказать, что в ходе работы мы с удовлетворением отметили тот прогресс, который был достигнут Государственным таможенным комитетом за последнее время, а также ту динамику и активность, которую можно сейчас видеть в торговых отношениях страны. Была проделана большая работа по внедрению передовой практики, в частности работа по внедрению различных инструментов Всемирной таможенной организации в повседневную работу таможенных органов Республики Узбекистан. Например, 2 года назад, в органах Государственной таможенной службы Узбекистана не было таких понятий как Система управления рисками, Единое окно, Уполномоченные экономические операторы. Сейчас все это есть и активно работает. Мы в свою очередь, в результате реализации этой программы также будем способствовать дальнейшему совершенствованию деятельности таможенных органов Республики Узбекистан".