Божхона маъмуриятчилиги ва транспорт тармоғини ривожлантириш Женевада тақдим этилди
Женевада Давлат божхона қўмитаси, Ташқи ишлар вазирлиги, Халқаро автомобиль ташувчилар уюшмаси ва Ўзбекистоннинг Швейцариядаги доимий ваколатхонаси вакилларидан иборат мамлакатимиз делегацияси БМТ Европа иқтисодий комиссияси транспорт ва божхона масалалари бўйича ишчи гуруҳининг Халқаро автомобиль транспорти китобчаси​​дан фойдаланган ҳолда халқаро юк ташиш тўғрисидаги Божхона конвенцияси бўйича Маъмурий қўмита 72-сессияси масалаларига алоқадор 154-йиғилишида иштирок этди. Бу ҳақда “Дунё” АА мухбири хабар бермоқда.
Мамлакатимизнинг Женевадаги доимий ваколатхонаси маълумотига кўра, Халқаро автомобиль транспорти китобчаси​​дан фойдаланган ҳолда халқаро юк ташиш тўғрисидаги Божхона конвенцияси 1975 йилда БМТнинг Европа иқтисодий комиссияси шафелигида қабул қилинган. Ундан кўзланган мақсада чегараларни кесиб ўтиш жойларида юкларни расмийлаштириш тартибини соддалаштириш имконини берадиган товарлар ташиш тизимини яратишдан иборат. Ҳозирги кунда 76 мамлакат ушбу конвенцияни ратификация қилган.
Тадбирда мамлакатимиз делегацияси Ўзбекистонда ташқи иқтисодий фаолият тизимини ислоҳ қилиш, божхона маъмуриятчилигини либераллаштириш ва транспорт саноатини ривожлантириш борасида амалга оширилаётган ишлар ҳақида маълумот берди.
Мажлисда савдони енгиллаштириш бўйича қатор масалалар муҳокама қилинди. Халқаро транзит трафикни амалга оширишда шаффофлик, савдо ва чегаралар орқали товарлар хавфсиз ҳаракатланишини таъминлайдиган қоғозсиз фойдаланиш ҳуқуқий асоси сифатида Конвенциясига 11-илова қабул қилинди.
Мутахассислар фикрига кўра, ушбу иловани самарали амалга ошириш юк ташувчиларга Халқаро автомобиль транспорти китобчаси билан боғлиқ харажатларни камайтиришга имкон беради. Шу билан бирга, савдо битимлари нархини пасайтиради, ички ва минтақалараро савдонинг тез суръатлар билан ўсишига ёрдам беради.
Женевада, шунингдек, Ўзбекистон делегацияси Халқаро автомобиль транспорти иттифоқи бош котиби Умберто де Претто билан учрашув ўтказди. Унинг доирасида Ўзбекистон Республикаси Давлат божхона қўмитаси билан Халқаро автомобиль транспорти иттифоқи ўртасида имзоланган Ҳаракатлар режасини амалга ошириш, Халқаро автомобиль транспорти тартибини рақамлаштириш бўйича синов лойиҳасини амалга оширишнинг кейинги босқичлари юзасидан фикр алмашилди.
Умберто де Претто мамлакатимизнинг “е-TIR” лойиҳасини амалга оширишдаги саъй-ҳаракатларини ижобий баҳолаб, 2020 йил охиригача Ўзбекистонда 2020 йил якунига қадар ушбу тизимни жадал жорий этиш учун барча зарур техник ёрдам кўрсатишга тайёрлигини билдирди.

Развитие таможенного администрирования и транспортной отрасли Узбекистана было представлено в г. Женеве
6907
В г. Женеве делегация Республики Узбекистан в составе представителей Государственного таможенного комитета, Министерства иностранных дел, Ассоциации международных автомобильных перевозчиков и Постоянного представительства в г. Женеве приняла участие в 154-м заседании Рабочей группы Европейской экономической комиссии (ЕЭК) ООН по таможенным вопросам, связанным с транспортом (РГ-30) и 72-й сессии Административного комитета по Таможенной конвенции о международной перевозке грузов с применением книжки международных дорожных перевозок (МДП).
Состоялось обсуждение ряда важных вопросов по упрощению процедур торговли и принято Приложение 11 к Конвенции МДП, обеспечивающее правовую основу для безбумажного применения книжек, что в конечном итоге обеспечит прозрачность при осуществлении международных транзитных перевозок, а также облегчит торговлю и безопасное перемещение товаров через границы.
По мнению экспертов, эффективная реализация данного положения Конвенции позволит перевозчикам уменьшить расходы, связанные с приобретением книжек МДП в бумажной форме, тем самым снижая издержки торговых сделок и способствуя более быстрому росту внутренней и межрегиональной торговли.
В ходе мероприятий узбекская делегация ознакомила участников с процессом реформирования системы внешнеэкономической деятельности, либерализации таможенного администрирования и развития транспортной отрасли республики.
Узбекская делегация также провела встречу с Генеральным секретарем Международного союза автомобильного транспорта (МСАТ) Умберто де Претто для обсуждения дальнейших этапов реализации Плана действий, подписанного между Государственным таможенным комитетом Узбекистана и МСАТ, и пилотного проекта по цифровизации процедуры МДП (e-TIR) в нашей стране.
Умберто де Претто, положительно оценив усилия республики по реализации проекта e-TIR, выразил готовность оказать всю необходимую техническую поддержку и содействие для ускоренного внедрения данной системы в Узбекистане до конца 2020 года.