Қизил китобга киритилган ҳайвонот дунёси обьектининг олиб чиқилиши тўхтатиб қолинди
Амалдаги тартибларга кўра, ёввойи ҳайвонлар, уларнинг қисмлари, зоология коллекциялари, ҳаёт фаолияти маҳсулотлари, ўлжалар, тулумларни Ўзбекистон Республикасига олиб кириш ва унинг ташқарисига олиб чиқиш Ўзбекистон Республикаси Давлат табиатни муҳофаза қилиш қўмитаси томонидан бериладиган рухсатномалар бўйича амалга оширилади.
Бироқ мазкур қоидалар талабларини бузаётган фуқаролар ҳам учраб турибди. Жумладан, Сурхондарё вилояти божхона  бошқармаси “Сариосиё” чегара божхона пости “Боботоғ” чегара божхона пункти орқали қўшни давлатга чиқаётган фуқаро Қ.А  белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада,  фуқарога тегишли сумка ичидан тегишли рухсатномаси бўлмаган, декларацияланмаган ва оғзаки сўровда айтилмаган 3 дона Ўзбекистон Республикаси Қизил китобига киритилган кийик (Хонгул, Бухоро буғиси) шохлари борлиги аниқланди.

Attemt to take out horns of Bukhara deer was prevented
Import and export of wild animals, their parts, collections of zoology, products of life activity and trophies in the Republic of Uzbekistan is carried out with permission issued by the State Committee for Nature Protection of the Republic of Uzbekistan.
However, there are people who violate the rules. In particular, a citizen passing through customs checkpoint "Bobotog" of the Customs Administration of Surkhandarya region was examined according to the established procedure.
As a result, it was found that there were 3 deer horns (Khongul, Bukhara deer) included in the Red Book of the Republic of Uzbekistan without proper authorization, not declared and not mentioned in oral survey.