Божхоначилар Чилонзорда сифати кафолатланмаган дори воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйишди
1088
Сифати кафолатланмаган дори воситаларининг яширин айланмасига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари Тошкент шаҳар бошқармаси ва Тошкент АЭРО ИБК ходимлари билан ўзаро ҳамкорликда Чилонзор туманида тезкор тадбир ўтказишди.
Тезкор тадбир давомида Жентра автомашинаси холислар иштирокида назоратдан ўтказилди. Натижада,  автомашина ҳайдовчиси фуқаро Б.О.нинг ёнидан 16 дона “Regapen” ва 5 дона “Тропикамид” дори воситалари борлиги аниқланди.
Шунингдек, автомашинада йўловчи сифатида ҳаракатланаётган фуқаро Л.С.нинг ёнидан ҳам 56 дона  “Regapen” номли дори воситалари яширилганлиги фош этилди.
Тадбир давом эттирилиб, фуқаро Л.С.нинг яшаш хонадони ҳам кўздан кечирилди. Натижада, ушбу шахснинг яшаш уйида 210 дона “Regapen” ва 71 дона “Тропикамид” дори воситалари яширилганлиги аниқланди.
Ўтказилган тадбир давомида умумий миқдори 10 миллион сўмлик 282 дона  “Regapen” ва 76 дона “Тропикамид” дори воситалари ашёвий далил сифатида олинди.

В Чиланзарском районе столицы пресечен незаконный оборот сильнодействующих лекарственных препаратов
На днях, в результате совместного оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета, УГТК по городу Ташкент и Специализированного таможенного комплекса "Ташкент-Аэро" выявлены и своевременно пресечены факты незаконного оборота сильнодействующих лекарственных препаратов.
В ходе мероприятия проведенного по Чиланзарскому району столицы на основании имеющейся оперативной информации был остановлен и досмотрен при участии понятых автомобиль марки «Gentra», за рулем которого находился гражданин Б.О. В результате досмотра при водителе были обнаружены такие лекарственные препараты, включенные в перечень сильнодействующих веществ, как “Тропикамид” в количестве 16 единиц и “REGAPEN” в количестве 5 единиц.
Также, при гражданине Л.С., ехавшего в автомобиле в качестве пассажира были обнаружены спрятанные 56 единиц сильнодействующего лекарственного препарата “Regapen”.
Далее, был досмотрен дом гражданина Л.С., в результате которого были обнаружены спрятанные 210 единиц препарата “Regapen” и 71 единица препарата “Тропикамид”.
В результате проведенных оперативных мероприятий из незаконного оборота было изъято 358 единиц сильнодействующих лекарственных препаратов.