Давлат божхона қўмитасида 2019 йил фаолият якунлари ва 2020 йил учун белгиланган режалар бўйича Ҳайъат йиғилиши бўлиб ўтди
5231
Видеоселектор шаклида ташкил қилинган йиғилишда Қорақалпоғистон Республикаси, вилоятлар ва Тошкент шаҳар божхона бошқармалари, “Тошкент-АЭРО” ихтисослаштирилган божхона комплекси, Божхона институти ва Миллий кинология маркази шахсий таркиби иштирок этди.
Йиғилишда Ўзбекистон Республикаси Президентининг Олий Мажлисга Мурожаатномасидан келиб чиқиб, божхона органларининг устувор вазифалари ва амалга оширилиши лозим бўлган чора-тадбирлар белгилаб олинди.
Мурожаатномада ташқи савдо билан боғлиқ назорат тизими ва инфратузилмани яхшилаш зарурлиги ҳамда хорижий тажрибадан келиб чиқиб, божхона постларида назоратни амалга оширадиган божхона, санитария, карантин, ветеринария ва бошқа идоралар фаолиятини ислоҳ қилиш лозимлигидан келиб чиқиб, тегишли топшириқлар  берилди.
Мурожаатномада таъкидланганидек, тадбиркорлар ҳанузгача ер ажратиш, кадастр, қурилиш, лицензия, божхона, банк, давлат харидлари каби соҳаларда коррупцияга дуч келаётганини Президент номига келиб тушаётган кўплаб мурожаатлар ҳам, матбуот ва ижтимоий тармоқлардаги чиқишлар ҳам яққол кўрсатиб турибди.
Танқидий-таҳлил руҳида ўтган Ҳайъат йиғилишида асосий эътибор тизимда коррупцияга қарши кескин курашиш ва муросасиз муҳитни шакллантиришга қаратилди.
Ҳайъат йиғилишида маълум қилинишича, давлат бюджетига 17,1 трлн. сўм  божхона тўловлари ундирилиб, белгиланган режа 115,5%га ёки 2,3 трлн. сўм ортиғи билан бажарилди.
Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш йўналишида ўтказилган тадбирлар ва божхона кўриклари натижасида 16,4 мингдан ортиқ ҳуқуқбузарликлар аниқланиб, 193,1 млрд. сўмлик товар-моддий бойликлар олиб қўйилган.
Мамлакатимиз иқтисодий хавфсизлигини таъминлаш ва контрабандага қарши курашиш бўйича ўтказилган тадбирлар натижасида 193,1 млрд сўмлик товарлар, 81,1 кг гиёвандлик воситалари, 37 та қурол, 50 кг порох, 9,9 минг дона тақиқланган диний мазмундаги материаллар, 35,7 минг дона психотроп таблеткалар, 3,8 млн дона пиротехника воситалари ашёвий далиллар тариқасида олиб қўйилди.
Президентимиз Мурожаатномада, тараққиётга эришиш учун, рақамли билимлар ва замонавий ахборот технологияларини эгаллашимиз зарур ва шартлигини, бу бизга, юксалишнинг энг қисқа йўлидан бор́иш имкониятини беришини,  шу билан бирга, энг оғир иллат – коррупция балосини йўқотишда самарали восит́а эканлигини таъкидладилар.
Ушбу йўналишда божхона тизимида салмоқли ишлар амалга оширилиб, 2019 йилда 16 та ахборот тизимлари ва 10 та интерактив хизматлари ишлаб чиқилиб, амалиётга жорий этилди (соҳада автоматлаштирилган ахборот тизимлари жами 52 та (ААТ),интерактив хизматлар жами 17 тага етказилди).
Ҳозирда амалиётда божхона органлари томонидан 67 турдаги божхона назоратининг техник воситаларидан фойдаланиб келинмоқда. 2019 йил давомида божхона назоратининг техник воситалари ёрдамида жами 4122 та божхона қонунчилиги бузилиш ҳолатлари аниқланиб, 41,04 млрд. сўмлик товар моддий бойликлар ушлаб қолинди.
Божхона органларида “Хавфни бошқариш” автомалаштирилган ахборот тизими орқали 4 та йўлакда божхона назоратини амалга ошириш тартиби жорий қилиниши натижасида, расмийлаштирув вақти экспортда 4,5 баробарга, импортда 2 баробарга қисқаришига, кўрик самарадорлигини 2 баробарга оширишга, ўтказилаётган кўриклар сонини 1,7 баробарга камайтиришга эришилди.
Бу эса Жаҳон банкининг “Бизнес юритиш” рейтингининг “Халқаро савдо” йўналишида Ўзбекистон Республикасининг 13 поғона юқорига кўтарилишига хизмат қилди.
Шунингдек, “Ягона дарча” божхона ахборот тизими 2020 йил 1 январдан муддатидан аввал ишга туширилди, тизимга сертификатлаш, ўсимлик карантини, ветеринария, экология ва санитария-эпидимиология органлари уланиб, 16 та сертификат ва рухсат бериш тусидаги ҳужжатларни, фақат “Ягона дарча” БАТ орқали инсон омилисиз бериш тартиби жорий қилинди.
Йиғилишда “Ягона дарча” божхона ахборот тизимидаги мавжуд камчиликлар танқидий таҳлил қилиниб, уларни бартараф этиш, назорат идоралари ишини мувофиқлаштириш ҳамда келгусидаги вазифалар белгилаб олинди.
Божхона соҳасида хорижий давлатлар билан халқаро ҳамкорлик йўналишида ҳам салмоқли ишлар амалга оширилди.  2019 йилда 5 та халқаро шартнома имзоланди, замонавий техника воситалари учун 1,7 млн. АҚШ долларлик грант маблағлари жалб қилинди, 6 та йирик ва аҳамиятга молик халқаро тадбирлар ўтказилди.
Аммо, эришилган натижаларга қарамасдан, соҳада ҳамон ўз ечимини кутаётган муаммоли масалалар ҳам борлиги йиғилишда алоҳида қайд қилинди.

В Государственном таможенном комитете состоялось заседание Коллегии по итогам 2019 года и планам на 2020 год
16856
На прошедшем видеоселекторном заседании приняли участие личный состав Государственного таможенного комитета, УГТК по Республике Каракалпакстан, территориальных Управлений, специализированного таможенного комплекса «Ташкент-Аэро», Национального кинологического центра  и Таможенного института.
На собрании были обозначены приоритеты таможенных органов и меры, которые должны быть приняты в соответствии с Посланием Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева Олий Мажлису.
На мероприятии, прошедшем в духе критического анализа, особое внимание было уделено работе по борьбе с коррупцией и созданию нетерпимой среды к этому явлению в системе.
На коллегии было отдельно отмечено, что в Государственный бюджет Республики Узбекистан было взыскано таможенных платежей на сумму 17,1 трлн.сум. В результате прогноз выполнен на 115,5% или на 2,3 трлн.сум больше намеченного плана.
Сотрудниками таможни нашей республики в результате проведенных мероприятий в сфере борьбы с контрабандой и таможенными правонарушениями, а также таможенного досмотра были выявлены более 16 тысяч 400 правонарушений, в результате чего из незаконного оборота было изъято товаров на сумму 193 миллиарда 100 миллионов сум.
В частности, в результате проведенных оперативных мероприятий в сфере обеспечения экономической безопасности нашего государства и борьбы с контрабандой и таможенными правонарушениями вовремя было пресечено незаконное перемещение 81,1 кг. наркотических средств, 35 тысяч 700 единиц психотропных таблеток, 37 единиц огнестрельного оружия, 50 кг. пороха, 3 миллионов 800 тысяч единиц пиротехнических изделий, 9 тысяч 900 единиц материалов религиозного характера и товаров на 193 миллиарда 100 миллионов сум.
Президент в своем Послании отметил, что в целях устойчивого развития мы должны глубоко освоить цифровые знания и информационные технологии, что это даст нам возможность идти по самому короткому пути к достижению всестороннего прогресса. В современном мире цифровые технологии играют решающую роль во всех сферах.
Также бқло отмечено, что цифровые технологии не только повышают качество продукции и услуг, снижают расходы, но и являются эффективным инструментом в борьбе с коррупцией – самой серьезной проблемой сегодняшнего времени.
Широкое внедрение цифровых технологий способствует эффективности государственного и общественного управления, развитию социальной сферы, одним словом, кардинальному улучшению жизни людей.
На мероприятии были перечислены ряд интерактивных услуг и информационных систем, а также разробатываемые мобильные версии некоторых интерактивных услуг, работы по внедрению которых осуществляются в настоящее время. В частности, в целях упрощения таможенного оформления и контроля были внедрены в практику 17 информационных систем и 10 интерактивных услуг.
В настоящее время, в целях сокращения времени, необходимого на проведение таможенного контроля автотранспортных средств и железнодорожных составов, перемещающихся через приграничные и железнодорожные таможенные посты Республики Узбекистан, приграничные таможенные посты нашей республики поэтапно обеспечиваются инспекционно-досмотровыми комплексами. В частности, приграничные таможенные посты на сегодняшний день оснащены инспекционно-досмотровыми комплексами и техническими средствами 67 видов, в результате применения которых было выявлено 4 тысячи 122 нарушения таможенного законодательства и задержано товароматериальных ценностей на 41,04 миллиардов сум.
Внедрение в таможенных органах системы управления рисками при осуществлении таможенного контроля при помощи 4 коридоров помогло снизить число таможенных процедур при таможенном контроле, улучшить его качество, оптимизировать использование существующих мощностей и средств, сократить затрачиваемое на таможенное оформление время и повысить его эффективность. С помощью данной системы эффективность выявления таможенных правонарушений возросла почти в 4 раза, время процедуры таможенного оформления в режиме экспорт сократилось в 4,5 раза, в режиме импорт в 2 раза, эффективность досмотра была удвоена, а количество проводимых досмотров сократилось в 1,7 раз.
Это позволило Республике Узбекистан подняться на 13 позиций в рейтинге Всемирного банка «Doing Business». Повышение рейтинга страны стало результатом проводимых правительством реформ, направленных на либерализацию экономики, улучшение деловой среды, упрощение механизмов оказания государственных услуг предпринимателям.
Также, отдельно была отмечена таможенная информационная система «Единое окно», которая была внедрена в соответствии с Постановлением Президента Республики Узбекистан от 20 ноября 2019 года N ПП-4525 «О мерах по дальнейшему улучшению бизнес-среды и совершенствованию системы поддержки предпринимательства в стране».
В соответствии с Постановлением внедрение порядка оформления документов разрешительного характера и сертификатов, необходимых для осуществления экспортно-импортных операций, через таможенную информационную систему «Единое окно» предусматривалось с 1 февраля 2020 года, но запущено в полном режиме уже с 1 января по адресу http://singlewindow.uz.
Значительная работа была проделана в области международного сотрудничества с зарубежными странами в таможенной сфере. В 2019 году было подписано 5 международных соглашений, проведено 6 крупных и важных международных мероприятий, привлечено зарубежных грантов на 1,7 миллион долларов США.
Однако, несмотря на достигнутые результаты, на заседании также были отмечены и проблемные вопросы, существующие в сфере.
На мероприятии, прошедшем в духе критического анализа был подробно обсужден ряд существующих в системе недостатков, среди которых своевременное взыскание дополнительных таможенных платежей, правильный расчет таможенной стоимости, что имеет решающее значение при расчете таможенных платежей.
Также, были глубоко проанализированы вопросы формирования в системе среды бескомпромиссной борьбы с коррупцией.