Китоб – менинг дўстимсан
Давлатимиз раҳбари томонидан бундан бир йил муқаддам илгари сурилган ижтимоий, маънавий-маърифий соҳалардаги ишларни янги тизим асосида йўлга қўйиш бўйича 5 та муҳим ташаббуснинг бири ёшлар маънавиятини юксалтириш, улар ўртасида китобхонликни кенг тарғиб қилиш бўйича тизимли ишларни ташкил этишга йўналтирилган.
Дарҳақиқат, мамлакатимизда китобхонликка берилаётган эътибор шу кунларда янгича мазмун-моҳият касб этиб, бу давлат божхона хизмати органларида ҳам ўзининг яққол ифодасини топмоқда.
Тизимда хизмат қилаётган божхона ходимлари ўртасида китобхонликни, мутолаа маданиятини юксалтиришга қаратилган турли тадбирлар ташкил қилинмоқда.
Жумладан, Давлат божхона қўмитасида республикамизда фаолият юритаётган турли нашриётлар билан ҳамкорликда навбатдаги китоб ярмаркаси ташкил қилинди.
Ярмарка давомида божхона ходимлари ижтимоий-сиёсий, бадиий, қолаверса болалар учун мўлжалланган адабиётларни харид қилиб, шахсий кутубхоналарини янги китоблар билан тўлдиришди.
Китоб инсоннинг ички дунёсига нур олиб киради. Китобга меҳр қўйган, у билан дўст тутинган инсоннинг кўнглига хотиржамлик, маънавий оламига эса гўзаллик ошуфта бўлади. Зеро, ўқишдан тўхтаган одам фикрлашдан ҳам тўхтайди.
Китобхонлик тарғиботига қаратилган бу каби тадбирлар давлат божхона хизмати органларида давом этмоқда.

Книга – друг и советчик в жизни каждого человека
В настоящее время в нашей стране на основе Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017 — 2021 годах осуществляются масштабные преобразования во всех сферах и отраслях. При этом особое внимание уделяется еще большему утверждению в нашей жизни благородных ценностей и традиций, в частности, повышению культуры чтения, что имеет огромное значение для роста духовно-интеллектуального потенциала, расширения мировоззрения нашего народа, особенно молодого поколения, воспитания гармонично развитых личностей в духе любви и преданности Родине.
В этих целях Центральным аппаратом Государственного таможенного комитета Республики Узбекистан в сотрудничестве с различными столичными издательствами на днях была организована книжная ярмарка на которой были выставлены десятки лучших интересных и познавательных книг.
Книжные ярмарки – это замечательный шанс для небольших и недавно появившихся издательств заявить о себе и познакомить читателей со своей продукцией.
Особенно актуальной организованная ярмарка стала для таможенников-родителей, так как на выставке было представлено очень много новых детских произведений. Купленные ими на ярмарке книги позволят детям погрузиться в мир увлекательных путешествий, открыв свои двери в сказочный и удивительный мир.
На ярмарке были также представлены литературные новинки. Особым вниманием пользовалась художественная, детская, научная, научно-популярная и современная научно-художественная литература.
Сотрудники Государственного таможенного комитета, активно участвовавшие в организованной ярмарке, поблагодарили организаторов данной ярмарки и выразили надежду на то, что подобные мероприятия будут проводиться почаще.