“Фреон”ни яширинча олиб киришга уринган кимсалар фош бўлди
Сайёрамизни ўраб турган атмосфера ҳимоячиси бўлган озон қатлами емирилишини олдини олиш мақсадида жаҳон ҳамжамияти томонидан кенг кўламли чора-тадбирлар амалга оширилиб, бу борада бир қатор халқаро ҳужжатлар қабул қилинган. Хусусан, Ўзбекистон ҳам уларнинг бевосита иштирокчиси ҳисобланади.
“Фреон”ни яширинча олиб киришга уринган кимсалар  фош бўлди
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Вазирлар Маҳкамасининг 2018 йил 9 январдаги “Озонни бузувчи моддалар ва таркибида улар бўлган маҳсулотларнинг Ўзбекистон Республикасига импортини тартибга солишни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги 17-сон қарорига кўра, 2018-2030 йиллар давомида озонни бузувчи моддаларнинг Ўзбекистон Республикасига импорти учун квоталар асосида амалга оширилиши қайд этилган.
Яқинда Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг “Арк булоқ” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимлари томонидан мазкур талабларга зид равишда озонни бузувчи моддалар ва таркибида улар бўлган маҳсулотларни мамлакатимизга олиб кириш ҳолати фош этилди.
Жумладан, хориждан пойтахтимизда фаолият юритувчи корхона номига келган 300 дона “Фреон” товарларини божхона назоратидан ўтказиш натижасида баллоннинг устки қисмида “R134a” кўрсатилганлиги, тақдим этилган ҳужжатларда эса ушбу товарлар “R410a” билан кўрсатилганлиги божхона ходимларини шубҳалантиргани сабабли,  мазкур товарлар экспертизадан ўтказилди.
Экспертиза натижасида товарларнинг 200 донаси “R 22/ГХФУ 22” турдаги фреон эканлиги ҳамда бу турдаги товарларни мамлакатимизга олиб кириш қатъий квоталанган ва Экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш қўмитасининг рухсати талаб қилиниши маълум бўлди.

Выявлен факт попытки незаконного ввоза озоноразрушающих веществ
В результате научных исследований было обнаружено, что ряд широко используемых химических веществ являются чрезвычайно опасными для озонового слоя. Научное подтверждение факта истощения озонового слоя побудило международное сообщество создать механизм сотрудничества по принятию мер для защиты озонового слоя. Это было закреплено в Венской конвенции об охране озонового слоя, которая была принята и подписана 28 странами, Узбекистаном в том числе, 22 марта 1985 года. В сентябре 1987 года это привело к разработке проекта Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой.
Положениями Монреальского протокола по веществам, разрушающим озоновый слой, запрещено производство озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей, и подписавшими протокол сторонами введен строгий запрет на ввоз таких товаров в свои страны.
Также, согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 9 января 2018 года № 17 “О мерах по дальнейшему совершенствованию регулирования импорта в Республику Узбекистан и экспорта из Республики Узбекистан озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей” утверждены квоты на импорт в Республику Узбекистан озоноразрушающих веществ на период 2018 — 2030 годы.
На днях, сотрудниками таможенного поста внешнеэкономической деятельности «Арк булак» УГТК по городу Ташкент, предотвращена попытка незаконного, вопреки установленным требованиям, ввоза озоноразрушающих веществ и продукции, их содержащей.
В частности, в результате таможенного контроля, проведенного в отношении 300 единиц баллонов с фреоном, полученных на имя одного из столичных предприятий, были выявлены некоторые несоответствия между указанным на баллонах кодом (“R134a”) и кодом, заявленным в товаросопроводительных документах (“R410a”). В результате появления у таможенников сомнений образцы товаров были переданы на экспертизу.
В результате проведенной экспертизы выяснилось, что в 200 единицах баллонах находился фреон, относящийся к типу “R 22/ГХФУ 22”, ввоз в Республику Узбекистан которого осуществляется на основе квоты и по разрешению, выдаваемым Государственным комитетом Республики Узбекистан по охране природы.