Поезд орқали 1 миллиард сўмдан ортиқ сифатсиз маҳсулотларни олиб киришга уринган қонунбузарлар “қопқон”га тушди
1901
Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари Давлат хавфсизлик хизмати Чегара қўшинлари вакиллари билан ҳамкорликда сифати кафолатланмаган биологик фаол қўшимчаларни олиб киришга бўлган уринишни ўз вақтида бартараф қилишди.
Хусусан, тезкор тадбир давомида “Уфа-Тошкент” йўналиши бўйича кириб келган поезд “Келес” темир йўл чегара божхона постида белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилди.
Фуқаролар Б.Р. ва К.Б.лар томонидан олиб келинаётган 7 дона жомадонларда 3000 дона “Samyun Wan”, 30 377 дона “Montalin” номли биологик фаол қўшимчалар ҳамда 85 дона аёллар кийим кечаклари яширин тарзда олиб келинаётганлиги аниқланди.
Аниқланган товар-моддий бойликларни қабул қилиб олувчи шахсларни фош этиш мақсадида, тезкор тадбир давом эттирилди.
Тадбир давомида, “Тошкент Шимолий” темир йўл вокзалида кутиб турган фуқаролар В.А. ва С.Ф. юкни қабул қилиб,  “Дамас” русумли транспорт воситасига юклаётган вақтида ашёвий далиллар билан қўлга олинди.

Выявлен и вовремя пресечен незаконный ввоз биологически активных добавок неизвестного качества на 1 миллиард 39 миллионов сум
1765
Таможенными органами систематически проводятся мероприятия по борьбе с незаконным оборотом лекарственных препаратов и предметов медицинского назначения неизвестного качества.
В частности, в ходе оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета, Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкенту в сотрудничестве с представителями Пограничных войск СГБ Республики Узбекистан был выявлен и своевременно пресечён факт незаконного ввоза биологически активных добавок в особо крупном размере.
В частности, на приграничном железнодорожном таможенном посту “Келес” УГТК по городу Ташкент, сотрудниками таможенного поста был проведен в соответствии с установленным порядком таможенный контроль в отношении международного поезда, въехавшего в нашу страну по маршруту «Уфа-Ташкент».
В результате проверок, в общей сложности семи чемоданах, принадлежавших пассажирам поезда гражданам Б.Р. и К.Б. были обнаружены сокрытые от таможенного контроля 3 тысячи единиц биологически активных добавок “Samyun Wan”, 30 тысяч 377 единиц “Montalin”, а также 85 единиц женской одежды.
Оперативное мероприятие было продолжено с целью разоблачения лиц, которым должны были быть доставлены обнаруженные товарно-материальные ценности.
В ходе мероприятия, на Центральном железнодорожном вокзале «Ташкент-северный», во время получения и погрузки товаров в автомобиль марки «Дамас» с поличным были задержаны граждане В.А. и С.Ф.
Общая стоимость обнаруженных товарно-материальных ценностей составила 1 миллиард 38 миллионов 500 тысяч сум.