Яширинча олиб келинаётган 20 миллион сўмдан зиёд заргарлик буюмлари тўхтатиб қолинди
Қимматбаҳо металлардан ясалган заргарлик буюмларининг яширин йўллар билан олиб ўтилишига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Ўзбекистон Республикаси фуқароси А.И. қўшни давлатдан Ўзбекистон Республикасига “Жартепа” чегара божхона пости орқали кириб келар экан, унинг хатти-ҳаракатлари божхоначилар эътиборини тортди ва ушбу шахс божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада, фуқаро А.И. умумий қиймати 20 миллион сўмдан ортиқ бўлган жами 503 грамм кумушдан ясалган заргарлик буюмларини божхона чегараси орқали ноқонуний олиб ўтаётганлиги аниқланди.
Эслатиб ўтамиз, амалдаги тартибларга кўра жисмоний шахслар томонидан вазни 65 граммгача бўлган қимматбаҳо металл ва қимматбаҳо тошлардан ясалган заргарлик буюмларини божсиз олиб киришга рухсат этилган.

Самаркандские таможенники пресекли незаконный ввоз ювелирных украшений
На приграничном таможенном посту “Джартепа” УГТК по Самаркандской области, внимание сотрудников таможни привлекло нервное поведение прибывшего на территорию нашей страны с соседнего государства гражданина А.И. вследствие чего в отношении гражданина был осуществлен личный таможенный досмотр.
В результате проведенных проверок среди личных вещей гражданина были обнаружены сокрытые от таможенного контроля серебряные ювелирные изделия.
Сумма обнаруженных в общей сложности 503 граммов серебряных украшений составила по предварительным подсчетам более 20 миллионов сум.
Напоминаем, что существуют предельные нормы беспошлинного ввоза отдельных видов товаров на территорию нашей республики. В частности, количество ввозимых физическими лицами ювелирных изделий из драгоценных металлов и драгоценных камней не должно превышать 65 граммов.