Мамлакатимизга олиб кирилиши тақиқланган товар моддий бойликларини ноқонуний йўллар билан олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона ходимлари томонидан самарали кураш олиб борилмоқда.
Яширинча олиб келинаётган “дрон” манзилга етиб бормади
Жумладан, Сирдарё вилояти божхона бошқармасининг “Сирдарё” чегара божхона пости ходимлари томонидан мамлакатимизга кириб келган автоулов инспекцион кўрик мажмуаси ёрдамида божхона кўригидан ўказилди.
Текширув натижасида хорижий давлат фуқароси М.Х. қўл юклари орасида божхона ходимининг оғзаки сўровида маълум қилмасдан ва декларацияламасдан учувчисиз учиш аппаратини юртимизга олиб киришга уринганлиги фош этилди.

Сырдарьинские таможенники выявили факт незаконного ввоза беспилотного летательного аппарата
Таможенники активно борются с фактами правонарушений по незаконному ввозу на территорию нашего государства запрещенных к ввозу товарно-материальных ценностей через таможенные границы Республики Узбекистан.
На днях, в ходе проведения таможенного контроля, осуществленного в отношении автомобиля, прибывшего на территорию приграничного таможенного поста Сырдарьинского областного таможенного управления "Сырдарья", было выявлено правонарушение.
В результате проведенных проверок внутри ручной клади иностранного гражданина М.Х был обнаружен сокрытый от таможенного контроля и не заявленный при устном опросе таможенникам беспилотный летательный аппарат.
Лицо, совершившее действия, предусмотренные частью первой настоящей статьи, освобождается от ответственности, если оно добровольно сдало беспилотные летательные аппараты, комплектующие и запасные части к ним.