Афғонистон божхонаси вакиллари Давлат божхона қўмитасида бўлди
Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Наркотиклар ва жиноятчилик бўйича бошқармаси ҳамда Жаҳон божхона ташкилотининг Контейнерда ташувлар устидан назорат Глобал дастури доирасида мамлакатимизга ташриф буюрган Афғонистон Молия вазирлиги Божхона департаментининг 14 нафар ходимлари ташкил топган делегация Давлат божхона қўмитасида бўлди.
Ташрифдан кўзланган асосий мақсад Глобал дастур доирасидаги ўзаро ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш, контейнерда ташувлар устидан назорат бўйича Ўзбекистон тажрибаси билан амалий танишишга қаратилгани билан аҳамиятлидир.
Чунки, дунёнинг 56 мамлакатини қамраб олган Контейнерда ташувлар устидан назорат Глобал дастурида Ўзбекистон ҳам, Афғонистон ҳам фаол иштирок этмоқда.
Учрашув давомида иккала мамлакат божхона хизматлари  ўртасида юқори хавфли товарларни аниқлаш ва бартараф этиш бўйича ўзаро амалий ҳамкорликни кучайтириш масалалари муҳокамалар марказида бўлди.
2019 йилнинг май ойида Ўзбекистонда бўлиб ўтган Контейнерда ташувлар устидан назорат Глобал дастурининг Тошкент учрашувида дастурнинг 10 та иштирокчи давлатлари ўртасида божхона хизматлари ва назорат портлари ўртасида Минтақалараро тармоқ ташкил қилишга келишиб олинган эди.
Афғон делегациясининг бу галги ташрифида эса мазкур тармоқ орқали хавф гуруҳига мансуб юклар тўғрисида ахборотлар алмашинуви бўйича ўзаро фикр-мулоҳазалар алмашилди.
Таъкидлаш жоизки, делегация аъзоларининг Ўзбекистонда давлат божхона хизмати органлари фаолиятига жорий қилинган илғор ахборот тизимлари, амалиётда қўлланилаётган замонавий техник воситалари, хусусан йирик инспекцион кўрик мажмуалари катта таассурот қолдирди.
Ташриф доирасида меҳмонлар Давлат божхона қўмитасининг Божхона тарихи музейи, Божхона экспертизаси ва ташқи иқтисодий фаолият товарлар номенклатурасини юритиш бошқармаси, Миллий кинология маркази,“Чуқурсой техник идора” чегара божхона пости, "Арк булоқ" ва "Чуқурсой" ТИФ божхона постлари фаолияти билан яқиндан танишишди.

Представители таможенных органов Афганистана посетили Государственный таможенный комитет
Делегация таможенного Департамента министерства финансов Афганистана, прибывшая в нашу страну в рамках Глобальной программы Управления Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности (УНП ООН) и Всемирной таможенной организации по контролю за контейнерными перевозками посетила Государственный таможенный комитет с ознакомительным рабочим визитом.
Целью приезда являлось изучение передового опыта Республики Узбекистан в сфере организации контроля за контейнерными/грузовыми перевозками, проведение консультаций между делегациями таможенных органов Афганистана и Узбекистана для укрепления межрегионального практического взаимодействия.
Это связано с тем, что и Узбекистан, и Афганистан активно участвуют в Глобальной программе по контролю за контейнерными перевозками, которая охватывает 56 стран.
В ходе встречи стороны обсудили вопросы укрепления практического сотрудничества между таможенными службами двух стран в выявлении и ликвидации товаров повышенной опасности.
В рамках Глобальной программы Управления Организации Объединенных Наций по наркотикам и преступности (УНП ООН) и Всемирной таможенной организации по контролю за контейнерными перевозками в мае месяце 2019 года в Ташкенте прошла ежегодная межрегиональная встреча на которой участвовали руководители и эксперты таможенных служб 10 государств - участников. На мероприятии был подписан Меморандум о взаимопонимании и создании Межрегиональной сети таможенных служб и групп портового контроля между таможенными службами 10 стран-участниц встречи.
В ходе нынешнего визита афганской делегации стороны обменялись мнениями об обмене информацией о грузах повышенного риска через эту сеть.
В рамках визита члены делегации ознакомились с деятельностью Государственного таможенного комитета, в частности с деятельностью Управления таможенной экспертизы и ведения товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности, музея “История таможни”, Таможенного института ГТУ РУз, Национального кинологического центра, приграничного таможенного поста «Техконтора Чукурсай», а также таможенных постов ВЭД «Арк булак» и «Чукурсай».
Следует отметить, что члены делегации были впечатлены современными информационными системами, внедренными в деятельность Государственной таможенной службы Узбекистана, современным техническим оборудованием, в частности крупными инспекционно-досмотровыми комплексами (ИДК).