Чўғланма лампочкаларнинг яширин айланмаси фош этилди
Сифати кафолатланмаган товар-моддий бойликларнинг ноқонуний айланмасига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идора вакиллари билан ҳамкорликда чўғланма лампочкаларнинг ноқонуний айланмасини фош қилишди.
Сирғали туманида ўтказилган тезкор тадбир давомида, фуқаро К.Ф.га тегишли юк автомашинаси тўхтатилиб, белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, автомашина юкхонасида божхона расмийлаштирувидан ўтказилганлигини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган, хорижда ишлаб чиқарилган турли қувватли салкам 5000 дона  чўғланма лампочкалар борлиги аниқланди.

Пресечен незаконный оборот электрических лампочек
На днях, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкент совместно с представителями других правоохранительных органов было проведено оперативное мероприятие по пресечению незаконного оборота электрических лампочек.
В ходе мероприятия в Сергелийском районе столицы был остановлен и досмотрен при участии понятых грузовой автомобиль которым управлял гражданин К.Ф.
В результате проверок, в грузовой части автомобиля были обнаружены чуть менее 5 тысяч единиц электрических лампочек, произведенных за рубежом, к которым у водителя отсутствовали какие-либо документы.
Напоминаем, согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 октября 2015 года №299 «О мерах по расширению отечественного производства энергосберегающих ламп» с 1 июля 2016 года выпуск в свободное обращение и с 1 января 2017 года реализация на территории Республики Узбекистан ламп накаливания мощностью свыше 40 Вт - запрещены.