Ҳужжатлардаги тафовут фош бўлди
Жумладан, хорижий мамлакатдан юртимизда фаолият олиб бораётган масъулияти чекланган жамиятлардан бирининг номига келтирилган синтетик толалардан тўқилган матолар белгиланган тартибда Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунбузилиши ҳолатларига қарши курашиш бошқармаси ходимлари томонидан божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, олиб келинган товарлар ҳужжатларда кўрсатилганидан 3 519,32 м² ортиқча эканлиги ва шу билан бирга, товарларни таснифлашда ҳам бир қатор қонунбузарликлар содир этилганлиги аниқланди.
Ҳозирда умумий қиймати 1 млрд. 434,5 миллион сўмлик товарлар вақтинча сақловга олиниб, ҳолат юзасидан божхона органлари томонидан суриштирув ҳаракатлари давом эттирилмоқда.

Обнаружены не заявленные в документах ткани на 1 миллиард 435 миллионов сум
На днях, сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета выявлен факт правонарушения по уклонению от уплаты таможенных платежей.
В частности, в ходе осуществления таможенного контроля проведенного в отношении товаров в виде тканей из синтетических волокон, импортированных из-за рубежа одним из обществ с ограниченной ответственностью, было выявлено правонарушение.
Было установлено, что тканей оказалось на 3 519,32 квадратных метров больше чем было заявлено в в товаросопроводительных документах.
Общая стоимость не заявленных в документах тканей составила 1 миллиард 434,5 миллионов сум.
В настоящее время товары переданы на временное хранение до выяснения таможенниками всех деталей правонарушения.