Давлат божхона қўмитаси “Kun.uz” сайтида 2020 йил 13 январь куни эълон қилинган «Россияга қатновчи ўзбекистонлик ҳайдовчилар янги божхона тартибидан шикоят қилмоқда (видео)» сарлавҳали мақола ва ундаги видеоматериаллар билан танишиб чиқиб, қуйидагиларни маълум қилади.
Мазкур мақолада божхона тўловларининг соддалаштирилган тартиби жорий қилиниши натижасида божхона тўловларининг ортганлиги ҳақида бир гуруҳ фуқароларнинг видеоинтервьюлари келтириб ўтилган.
Мазкур мавзу бир неча кунлардан бери ижтимоий тармоқларда қизғин муҳокамаларга сабаб бўлаётганлиги боис жорий йил 9 январь куни Давлат божхона қўмитасининг расмий баёноти эълон қилинди.
Шунингдек, Kun.uz сайти билан ҳамкорликда мазкур мавзуда божхона ходими иштирокида интервью уюштирилиб, жорий йил 11 январь куни эълон қилинди.
Эслатиб ўтамиз, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2019 йил        7 ноябрдаги “Жисмоний шахслар томонидан шахсий эҳтиёжлари учун товарларни олиб ўтиш тартибини янада такомиллаштириш тўғрисида” ПҚ-4508-сон қарорига мувофиқ, 2020 йил 1 январдан бошлаб республикамизга кириб келаётган жисмоний шахсларнинг нотижорат мақсадлардаги товарлари божсиз олиб киришнинг чекланган меъёрларидан ортган ҳолатларда божхона тўловлари соддалаштирилган тартибда ундирилиши йўлга қўйилди.
Яъни, божхона божи, қўшилган қиймат солиғи ва акциз солиғи ўрнига товарнинг божхона қийматидан 30 фоиз, лекин ҳар бир килограми учун 3 АҚШ долларидан кам бўлмаган миқдорда ягона божхона тўлови ставкаси жорий қилинди.
Шуни алоҳида таъкидлаш жоизки, ягона божхона тўлови жисмоний шахслар томонидан божхона чегараси орқали ҳаракатланганда, белгилаб қўйилган нормалардан, яъни, ҳаво йўллари орқали кириб келишда
2000 АҚШ доллари, темир йўл транспорти ва дарё порти орқали кириб келишда – 1000 АҚШ доллари, автомобилда ёки пиёда равишда кириб келишда – 300 АҚШ доллари эквиваленти қийматидаги ва миқдорий нормалардан ортиқ бўлган товарларни нотижорат мақсадларида олиб кирганидагина ундирилади.

В ролике приводятся отрывки из интервью нескольких водителей в которых говорится о повышении таможенных платежей в результате введения упрощенного порядка взимания таможенных платежей.
В связи с тем, что эта тема на протяжении нескольких дней горячо обсуждается в социальных сетях, 9 января текущего года в официальном сайте ГТК РУз было опубликовано официальное заявление Государственного таможенного комитета относительно этого вопроса.
Кроме того, совместно с сайтом Kun.uz было проведено интервью с сотрудником таможни по этой теме и было опубликовано 11 января этого года.
Напоминаем, что согласно Постановлению Президента Республики Узбекистан от 07 ноября 2019 года №ПП-4508 «О дальнейшем совершенствовании порядка перемещения физическими лицами товаров для собственных нужд» с 1 января 2020 года введен упрощенный порядок взимания таможенных платежей, предусматривающий уплату единого таможенного платежа взамен таможенной пошлины, налога на добавленную стоимость и акцизного налога, установленных законодательством для физических лиц, ввозящих товары в ручной клади и сопровождаемом багаже через пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан, а также в отношении товаров, поступающих в адрес физического лица в международных почтовых и курьерских отправлениях, для некоммерческих целей.
То есть, утверждена ставка единого таможенного платежа в размере 30 процентов от таможенной стоимости, но не менее 3 долларов США за килограмм.
Важно отдельно отметить, что единый таможенный платеж взимается при превышении предельных норм ввоза в республику физическим лицом товаров, не подлежащих обложению таможенными платежами.
Предельные нормы ввоза в республику физическим лицом товаров, не подлежащих обложению таможенными платежами следующие:
2 000 (две тысячи) долларов США — при пересечении таможенной границы через международные аэропорты Республики Узбекистан;
1000 (одна тысяча) долларов США — при пересечении таможенной границы через железнодорожные и речные пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан;
300 (триста) долларов США — при пересечении таможенной границы через автодорожные (пешеходные) пункты пропуска Государственной границы Республики Узбекистан.