2020 йил 1 февралдан бошлаб экспорт-импорт операцияларини амалга оширишда талаб этиладиган рухсат этиш хусусиятига эга ҳужжатлар ва сертификатлар «Ягона дарча» божхона ахборот тизими орқали расмийлаштирилади.
Бизнес учун янги имкониятлар «дарча»си
. Бу Президентнинг «Мамлакатда бизнес муҳитини янада яхшилаш ва тадбиркорликни қўллаб-қувватлаш тизимини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида (20.11.2019 йилдаги ПҚ-4525-сон) белгиланган.
Бу тизимнинг моҳияти нимада? Уни жорий этиш бўйича ишлар қайси босқичда турибди? ТИФ иштирокчиларининг харажатларини қисқартиришга қаратилган самарали дастакларидан бири сифатида ташкил этилаётган «Ягона дарча» тизими қандай фаолият кўрсатади? Шулар хусусида ДБҚ божхона экспертизаси ва ташқи иқтисодий фаолият товар номенклатурасини юритиш бошқармаси бошлиғи Бахтиёр Абдуғаниев сўзлаб берди.
ТИФ иштирокчилари ва назорат қилувчи органларнинг электрон ҳамкорлигини «Ягона дарча» БАТни жорий этиш йўли билан тезлаштириш ва оптималлаштириш зарурати Президентнинг «Ташқи иқтисодий фаолиятни амалга оширишда маъмурий тартиб-таомилларни янада такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида»ги қарорида (23.04.2019 йилдаги ПҚ-4297-сон)  назарда тутилган.
Мазкур тизим БМТнинг Савдо тартиб-таомилларини соддалаштириш ва электрон иш амалиётлари бўйича маркази томонидан ишлаб чиқилган "ягона дарча" механизмини яратиш бўйича тавсиялар ва йўл-йўриқ тамойиллари мезонларига жавоб беради. Ушбу мезонлар қоғозли ҳужжат айланмасини, шу жумладан мазкур тартиб-таомилларни амалга ошириш учун зарур бўладиган рухсат берувчи ҳужжатларнинг қоғозли шаклини божхона расмийлаштируви жараёнидан чиқариб ташлашни назарда тутади.
Портални яратиш бўйича ишлар ўтган йилнинг май ойидан бошлаб Вазирлар Маҳкамаси томонидан тасдиқланган, ДБҚ томонидан Соғлиқни сақлаш вазирлиги, Ветеринария ва чорвачиликни ривожлантириш давлат қўмитаси, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмитаси, «Ўзстандарт» агентлиги ва «Ўздавкарантин» инспекцияси ишлаб чиққан тадбирлар режасига мувофиқ олиб борилмоқда.
Ўтган йилнинг 1 декабридан «Ягона дарча» тест режимида ишга туширилди (http://singlewindow.uz). Айни вақтда 220 нафардан ортиқ иштирокчилар рўйхатдан ўтган. Уларнинг 29 нафари фаол фойдаланувчилар ҳисобланади. Назорат қилувчи органлардан ветеринария хизматининг фаолиятини алоҳида қайд этса бўлади, у ахборотнинг асосий қисмини жойлаштириб бўлди, унинг модули «Ягона дарча»да ишга тайёр турибди.
- БАТ қай йўсинда ТИФ иштирокчиларининг назорат тартиб-таомилларидан ўтишини тезлаштиради, уларнинг вақт ва молиявий сарфларини камайтиришга эришади?
- «Ягона дарча» тадбиркорлик субъектларига стандартлаштирилган ахборотни ва импорт, экспорт ва транзитга тааллуқли бўлган барча тартибга солиш  талабларини бажариш мақсадида стандартлаштирилган маълумотлар ва ҳужжатларни ягона ўтказиш каналидан фойдаланган ҳолда тақдим этиш имконини беради. Зарур рухсатномани олишдан олдин вазирлик ва идораларнинг остонасига қатнаб, «кавушни едириш»га энди ҳожат қолмади.  Яқин-яқингача бу жараёнлар ниҳоятда узоқ ва кўп босқичда ўтган.
Шу билан бирга БАТ ТИФ иштирокчиларига қуйидаги имкониятларни яратади:
* ахборот алмашинувнинг махфийлиги ва хавфсизлигини таъминловчи норматив-ҳуқуқий база билан мустаҳкамлаган ҳолда, ташқи савдо битимларига доир барча ахборотларни алмашиш;
* давлат божхона хизмати, ваколатли органлар, шунингдек, тадбиркорлик субъектлари томонидан рухсат этувчи ҳужжатларни расмийлаштиришнинг босқичларини масофадан кузатиш;
* дастлабки маълумотлар асосида товарлар Ўзбекистон ҳудудига амалда етиб келишига қадар рухсат берувчи характерга эга ҳужжатларни олиш.
«Ягона дарча» воситасида барча учун очиқ бўлган электрон шаклдаги рухсат этувчи ҳужжатлар реестрларини юритишга тўлиқ ўтиш, Ўзбекистон ва хорижий мамлакатлардаги эпизоотик, карантин ва фитосанитария ҳолатлари тўғрисидаги очиқ маълумотларни энг сўнгги кўрсаткичлар ҳолатида ушлаб туриш мумкин бўлади. Бу ТИФ иштирокчилари учун анчайин мақбул тизим бўлганлиги шубҳасиз албатта.
- Бу тизимнинг моҳияти нимада ўзи?
- «Ягона дарча» - бу бошқарув фалсафаси бўлиб, унинг доирасида Ҳукуматнинг анъанавий тузилмалари фуқаро ва тадбиркорлик субъектларининг талаб-эҳтиёжларига тўлиқроқ жавоб бера оладиган янги дастакларга трансформация бўлади. БАТни жорий этиш ва ривожлантиришдан асосий мақсад – ваколатли орган ва ТИФ иштирокчилари ўртасида интеграциялашган ахборот тизими ва муҳим маълумотлар базаси асосида ахборот алмашинуви учун ягона интерфейсни яратишдан иборат. Бу муҳим маълумотлар базаси орқали ташқи иқтисодий фаолият иштирокчилари давлат хизматларидан  One-Stop Service тамойили (хизматлардан бир жойда фойдаланиш) бўйича фойдаланадилар. Уларни тақдим этишнинг комплекс идоралараро ташкилий дастаклари хизматлар истеъмолчилари учун шаффоф бўлади. Бу эса, ўз навбатида, тартибга солишнинг самарадорлигини ошириш ҳамда операцион харажатларни пасайтиришга ёрдам беради.
Тузилмавий жиҳатдан БАТ 2 блокдан иборат. Лентанинг юқори қисмида жойлашган биринчи блокда 6 та рукн мавжуд: аризани бериш, портал ҳақида, маълумотнома ахборот, саволлар ва истаклар, берилган сертификатлар ҳақиқийлигини текшириш, хатарларни таҳлил қилиш тизими.
Иккинчи блок – сайтнинг асосини қуйидаги бўлимлар ташкил этади: нотариф чоралар тўғрисида маълумотнома ахборот, назорат қилувчи органларнинг интерактив хизматлари, уларнинг хатарларни таҳлил қилиш ва бошқариш тазимлари, божхона юк декларациясини расмийлаштириш, логистика компанияларининг рўйхати, божхона ва бошқа органларнинг реестрлари.
БАТ тузилмаси таклиф ва истаклар кўпайиши эвазига такомиллашиб боради. Бундай таклиф-истакларни нафақат давлат органлари, балки биринчи ўринда ташқи иқтисодий операциялар иштирокчиларидан ҳам кутиб қоламиз. Масалан, биринчи блок Ўздавлат карантин  инспекциясининг тавсияларига биноан яқинда «Берилган сертификатларнинг ҳақиқийлигини текшириш» деб аталувчи янги рукн билан тўлдирилди. Бунга 2-3 йил олдин назорат қилувчи органлардан бирининг бўлинмасида бир қанча рухсат берувчи ҳужжат бланкаларининг йўқотилиши сабаб бўлди.
Истиқболда товарларни олиб кириш/олиб чиқишни режалаштираётган исталган бўлғуси импортчи/экспортчи ўз имкониятларини аниқлаб олиш учун «Ягона дарча»дан импорт/экспорт бўйича турли талаблар тўғрисида умумлаштирилган маълумотларни олиши мумкин.
- Демак, исталган тадбиркорлик субъекти, айниқса, мамлакатимиздан узоқда бўлган, давлатимиз резиденти ҳисобланмаган субъект  унга керакли бўлган ахборотни онлайн тарзда ола биларкан-да. Мумкин бўлса, бу айнан қандай ахборот эканлигига аниқлик киритсангиз.
- Божхона расмийлаштирувини ўтказиш учун товарларга қўйиладиган талаблардан бири – қонун ҳужжатларида белгиланган товарни олиб кириш/олиб чиқиш ёки ундан республика ҳудудида фойдаланиш ҳуқуқини берувчи сертификатлар/рухсатномаларнинг мавжуд бўлишидир. ТИФ иштирокчиси уни қизиқтирган товар бўйича сўровни «Нотариф чоралар тўғрисидаги маълумотнома ахбороти» рукнига киритиши ва зарур рухсат берувчи ҳужжатлар ва уларнинг шакллари, уларни берганлик учун хизматлар ҳақи, рухсат берувчи сертификатланган ва бошқа органлар тўғрисида маълумотларни олиши мумкин.
ТИФ ТН кодисиз товар муайян органнинг назорат объекти ҳисобланадими-йўқлигини аниқлаб бўлмайди. Бу ҳақда шу номдаги бўлимда танишиб чиқиш мумкин.
Мамлакатимизнинг ички бозорига импорт қилинган ҳайвонот, ўсимликлар ва бошқаларга мансуб маҳсулотлар кириб келганда божхона органлари хавф-хатарларни таҳлил қилиш тизимларини қўллайди. Ихтисослашганига қараб, ушбу тизимлардан бошқа ваколатли органлар ҳам фойдаланади. «Назорат қилувчи органларнинг хатарларни таҳлил қилиш тизими» рукнида назорат қилинадиган товарлар рўйхати хатарлар кесимида, белгиланган талаблар бузилиши фактлари ва республикага сифатсиз товарлар кириб келишининг олдини олишга доир чора-тадбирлар тўғрисидаги ахборот мунтазам жойлаштириб борилади.
«Назорат қилувчи органларнинг интерактив хизматлари» рукни фойдаланувчи илгари сурадиган ҳамда ҳам божхона органлари, ҳам рухсат этувчи ҳужжатларни (масалан, веб-саҳифаларни кўриш, интернет-пейжинг, маълумотлар базасидан қидириш ва бошқалар) реал вақт режимида берадиган органлар тақдим этадиган хизматларнинг кенг миқёсдаги кўламини ўз ичига олади.
Божхона омборлари, ваколатли иқтисодий операторлар, ЎзРда рўйхатдан ўтказилган биологик фаол қўшимчалар реестрлари, шунингдек Интеллектуал мулк объектлари реестри ҳамда Дори воситаларининг давлат реестри билан ҳам ушбу рукнда танишиш мумкин.
«БЮДни расмийлаштириш» бўлимида барча брокерлик компанияларининг рўйхати ва БЮДни тўлдириш бўйича дастурий таъминотдан фойдаланиш имконияти мавжуд. «Логистик компаниялар» рукнида эса реквизитларини кўрсатган ҳолда импорт ва экспортни кузатиб боришга доир хизматларни кўрсатувчи компаниялар рўйхати келтирилган.
Шу билан бирга БАТда тадбиркорлик субъекти ТИФга тааллуқли қонун ҳужжатлари ҳамда божхона божлари, ҚҚС ва акциз солиқлари, йиғим ва бошқа тўловларнинг  амалдаги ставка миқдорлари билан танишиши мумкин.
- ТИФ иштирокчиларини қизиқтирадиган саволлардан бири – рухсат этувчи ҳужжатни олишга буюртма қандай берилади?
- ТИФ иштирокчиси билан рухсат этувчи ҳужжатни берувчи орган масъул ходимининг электрон ҳамкорлигини талаб этадиган товарлар электрон божхона расмийлаштируви бир нечта босқичда амалга оширилади.
1-қадам. ТИФ иштирокчиси БАТнинг расмий домени орқали «Ягона дарча»га мурожаат қилади. Унга кириш шахсий ЭРИ воситасида авторизациядан ўтказилиши керак.
2-қадам. ТИФ иштирокчиси БАТга товарнинг кузатув ҳужжатлари – контракт, инвойс ва юкхатига асосланган «А» ягона унификацияланган ҳужжатини киритади. Киритилган ҳужжат рухсат этувчи ҳужжатларни расмийлаштириш учун тўлиқ ахборотни акс эттириши керак (олувчи, жўнатувчи, товар ва бошқалар). Ушбу ҳужжатларнинг сканерланган вариантини тақдим этиш шарт. Кейинчалик улардан БЮДни тўлдиришда фойдаланилади.
3-қадам. Сўровнома автоматлаштирилган режимда шакллантирилади ва Давлат органига БАТдаги ТИФ иштирокчисининг шахсий кабинетидан жўнатилади, унда қуйидагилар тақдим этилиши керак:
ТИФ ТН коди бўйича ҳар бир товар учун зарур рухсат этувчи ҳужжатлар рўйхати 10 та белги даражасида;
ЎзРга импорт/ЎзРдан экспортга рухсатномани расмийлаштириш бўйича тўлиқ ахборот (ҳужжатнинг тури, ваколатли орган, расмийлаштириш муддати, хизматлар қийматининг миқдори, асосланма ва бошқлар).
4-қадам. ТИФ иштирокчиси рухсатнома беришга буюртмани шакллантиради ва «Ягона дарча»га жўнатади. Ушбу ҳужжатнинг бир қисмини тизим олдинроқ тақдим этилган «А» ҳужжатдаги маълумотлардан фойдаланган ҳолда автоматик тарзда ўзи тўлдиради. Ҳужжатнинг қолган қисми ТИФ иштирокчиси томонидан тўлдирилади. Тартиб-таомилларни соддалаштириш учун тизим унга давлат органи жойлашган жой, унинг электрон манзили, масъул шахснинг Ф.И.Ш., унинг телефон рақами, расмийлаштириш муддати, хизматлар қийматини кўрсатган ҳолда импортга рухсатнома олиш учун мутасадди бўлган ваколатли органларнинг рўйхатини таклиф этади.
5-қадам. Тизим ТИФ иштирокчисининг блокидан давлат органининг тузилмавий бўлинмасига буюртма тақдим этади. Мана шу босқичда жўнатиш санаси ва вақти, буюртма рақами, аризачининг СТИР ва ЭРИси қайд этилади.
6-қадам. Рухсатномани расмийлаштиришга буюртмани ижро этувчи давлат органи қабул қилади. Бу ўринда IDни «Ягона дарча» маълумотлар базасига қабул қилиш санаси ва вақти, ваколалти органнинг коди ва унинг масъул ходимнинг ЭРИси қайд этилади.
7-қадам. Ижро этувчи – давлат органининг тузилмавий бўлинмаси рухсат этувчи ҳужжатни кўриб чиқади ва расмийлаштиради. Рухсатнома расмийлаштирилаётганда  идентификация рақами, тасдиқланиш санаси ва вақти, ваколалти органнинг коди ва унинг масъул ходимнинг ЭРИси қайд этилади.
8-қадам. ТИФ иштирокчиси рухсат этиш ҳужжатини БАТ орқали қабул қилади, унда жўнатиш санаси ва вақти, буюртма рақами, масъул ходимнинг ЭРИси қайд этилган бўлади.
БАТда давлат органлари томонидан берилган барча рухсат этиш ҳужжатлари шакллантирилади. Муайян ҳужжатни QR-код ёрдамида қидирув тизими орқали ёки рухсат этувчи ҳужжатнинг рақами бўйича топиш мумкин.
Шу билан бирга, тизим ҳам ТИФ иштирокчиси, ҳам давлат органи вакили амалга оширган барча ҳаракатларининг вақт ҳисобини олиб боради. Тақдим этилган хизматларнинг рейтинги давлат органларининг вақт сарфи бўйича йўқотишлари доирасида фаолиятига баҳо бериш имконини яратади.
- Сиз рухсатнома олиш тартибини батафсил тушунтириб бердингиз. Шундан кейин ТИФ иштирокчиси нималар қилиши керак? Божхона органига рухсат этувчи ҳужжатни тақдим этиши лозимми?
- Рухсат этувчи ҳужжатларнинг на қоғозли, на электрон версияларини тақдим этиш талаб қилинмайди. Тизим рухсатнома олинганини қайд этади, вассалом. БЮДни тўлдириш чоғида 44-устунда ҳар бир ҳужжат тўғрисида маълумотлар – Божхона юк декларациясини тўлдиришда фойдаланиладиган ҳужжатлар ва маълумотлар турлари таснифлагичига (Йўриқномага 12-илова, АВ томонидан 6.04.2016 йилда 2773-сон билан рўйхатдан ўтказилган) мувофиқ унинг тартиб рақами ва ҳарфли кодини кўрсатиш керак. Шунингдек, ваколатли органлар (ҳар бир органнинг ўзига хос ҳарфли-рақамли белгиси бор) томонидан норматив-ҳуқуқий ҳужжатларда назарда тутилган ҳолларда бериладиган рухсатномалар, хулосалар ва бошқа ҳужжатларни (сертификатлар, гувоҳномалар ва ҳ. к.) рўйхатга олиш рақами ва уларни бериш санасини акс эттириш керак.
Кўрсатилган маълумотлар асосида божхона органи мазкур маълумотлар «Ягона дарча»да мавжудлигига ишонч ҳосил қилиш учун БАТ билан ўзи солиштириб олади.
- Нима учун ахборот тизимида «божхона» номи бор?
- Чунки «Ягона дарча»нинг функционал вазифаси – божхона расмийлаштируви тартиб-таомилларини тўлақонли ўтказиш учун барча масалалар мажмуини ҳал этиш ҳисобланади.
Сўнгги йилларда божхона хизмати савдо тартиб-таомилларини соддалаштириш ва даромадларни йиғиш, давлатнинг иқтисодий манфаатларини муҳофаза қилиш, шунингдек ТИФга доир ишбилармонлик ахборотини тўплаш, ишлов бериш ва таҳлил қилиш бўйича ўзининг функционал вазифаларининг самарадорлигига эришиш мақсадида бир қатор автоматлаштирилган тизимларни ишлаб чиқди.
Ахборот технологияларини изчил ривожлантириб бориш хизматлар кўрсатиш соҳасида муҳим натижаларни қўлга киритиш имконини берди. Ҳар бир янги ишланма ўзи билан янги имкониятлар эшигини очди  - бу халқаро савдо билан боғлиқ норматив-ҳуқуқий базанинг тубдан ўзгаришига омил бўлди.
Идоранинг IT соҳасидаги иш-тажрибаси, серверининг имкониятлари, уларнинг ишлаши учун қувват оладиган автоном манбаларнинг мавжудлигини ҳисобга олиб, ДБҚ зиммасига маъмурий функцияларни ҳам юклашди. БАТни ишлаб чиқиш бўйича техник топшириқ бажарилди, унинг платформаси шакллантирилди. Ягона интерфейс имкон қадар такомиллаштирилади ҳамда «Ягона дарча» самарали ишлашига ёрдам берувчи элементлар билан тўлдириб борилади.
- «Ягона дарча»нинг маҳаллий дастаклари ишлашига масъул бўлган назорат қилувчи органлар, уларнинг ҳудудий бўлинмалари ходимлари БАТда ишлашга қай даражада тайёрлар?
- Бугунги кунда давлат органларининг БАТига жалб этилган фаолиятни тизимли ислоҳ қилиш доирасида «Ягона дарча»ни жорий этиш ишлари авж палласига чиққан. Кутилган натижаларга эришиш учун унинг ишлашига жавоб берадиган мутасаддиларнинг тегишли малакага эга бўлиши муҳим аҳамиятга эга. Шунинг учун ПҚ-4525-сон қарорда белгиланганидек, 2020 йилнинг 1 февралидан «Ягона дарча»ни мажбурий жорий этишдан олдин, ДБҚ жойларда доимий тренинглар ўтказмоқда. Бу тадбирлар ДБҚ томонидан давлат органлари билан ҳамкорликда уларнинг минтақавий бўлинмалари, ДБҚнинг ҳудудий бошқармалари вакиллари ва тадбиркорлик  субъектлари учун ўтказилаётир.
Видеоконференция ва семинарлар кечки пайт ўтказилаётганига қарамай (иш вақтида ўтказишнинг иложи йўқ), муҳокамалар доимо қизғин кечмоқда, иштирокчилар саволлар бериш имкониятини қўлдан бой бермаяптилар  - чунки улар ишлашнинг янги форматига ўтиш бўсағасида туришибди, янгича услубда ишлаш эса алоҳида қунт-эътиборни талаб қилади.
БАТнинг тест режимида иш юритиши ўқувлар ўтказишга имкон беради ва масъул шахслар ҳамда ТИФ иштирокчиларининг «Ягона дарча» форматида ҳаракатланиши тартибини намойиш этади. Амалий кўникмаларни ошириш мақсадида жорий йилнинг 1 январидан БАТни ихтиёрий равишда тажрибадан ўтказмоқчимиз.
Аризага ёки рухсат этувчи ҳужжатга ўзгаришларни фақатгина «Маъқуллансин» тугмачаси босилгандан кейин киритиш мумкин бўлади. Шунинг учун семинарларда бунгача бўладиган босқичларга катта аҳамият берилади. Ҳар бир жиҳатни батафсил тушунтириб кетамиз.
ДБҚ бизнес тузилмалар, Соғлиқни сақлаш вазирлиги, ветеринария, Экология ва атроф-муҳитни муҳофаза қилиш давлат қўмиталари, «Ўзстандарт» агентлиги, «Ўздавкарантин» инспекцияси, уларнинг ҳудудий бўлинмалари ва вилоятлар божхона бошқармалари билан фаол мулоқот олиб боради. Бундай мулоқотлардан мақсад тизимда бирор камчиликлар бор-йўқлигини билиш, уларни қандай бартараф этиш ҳамда «Ягона дарча» фойдаланувчиларига максимал даражада қулай бўлиши учун янада такомиллаштиришдан иборатдир.
Бу тизимни жорий этиш ўта мураккаб бўлиб, у нафақат дастурий ва техник ўзгаришларни талаб қилади, балки кўпроқ ТИФ иштирокчиларининг давлат органлари билан муносабатларидаги ёндашувларни ислоҳ этишни талаб этади. Давлат органларига маълумотлар тақдим этишга доир кўп йиллик кўникмадан воз кечиб, ахборот оқимиларини «Ягона дарча»га жўнатишни ўрганишга тўғри келади. Бу биргина давлат органлари учун эмас, балки кўпроқ тадбиркорлар учун мўлжалланган дастак ҳисобланади. Шундай экан, тадбиркорлар ҳамжамияти унинг муҳокамасида анчайин фаол бўлиши тақозо этилади. Зеро, БАТ ТИФ иштирокчилари учун уларнинг ташқи савдо фаолиятини ривожлантиришни тезлаштирувчи имкониятлар дарчасидир.

"The WINDOW" OF NEW BUSINESS OPPORTUNITIES
This is established by the President’s decree “On measures to further improve the business environment and improve the system of supporting entrepreneurship in the country” (No. PD-4525 of November 20, 2019).
What is this system like? At what stage is the work on its implementation? How will the “Single Window” system, created as one of the effective cost-cutting mechanisms for participants in foreign economic activity, function? - This is explained by the head of the Department of customs examination and maintaining the commodity nomenclature of foreign economic activity of the State Customs Committee Bakhtier Abduganiev.
The need to accelerate and optimize the electronic interaction of foreign economic activity participants and regulatory bodies by introducing the “Single Window” CIS is stipulated by the President’s decree “On measures to further improve administrative procedures in the implementation of foreign economic activity” (PD-4297 of  23 April, 2019). The system meets the criteria of Recommendations and guidelines for the creation of a Single Window mechanism developed by the UN Center for Trade Facilitation and Electronic Business operations. The mentioned criteria imply the exclusion of paper documents from the customs clearance process, including permissive documents required for this procedure.
Work on the creation of the portal has been ongoing since May this year, according to an action plan approved by the Cabinet of Ministers and developed by the State Customs Committee together with the Ministry of Health, the State Committee for Veterinary Medicine and Animal Husbandry Development, the State Committee for Ecology and Environmental Protection, the “Uzstandart” Agency and the “State carantine” Inspection.
Since December 1, “Single Window” has been launched in test mode (http://singlewindow.uz). Currently, over 220 participants are registered and 29 are active users. Of the regulatory authorities, it should be noted the veterinary service, which posted the bulk of the necessary information, its module as a whole is ready to work in the Single Window.
How CIS will accelerate the passage of control procedures by participants of foreign economic activity, minimize their time and financial costs?
- “Single Window” will allow business entities to submit standardized information and documents using a single access channel to fulfill all regulatory requirements related to import, export and transit. There will be completely no need to “upholster the thresholds” of ministries and departments before obtaining the desired permission. In the recent past, this process has been lengthy and multi-stage.
In addition, СIS provides FEA participants with the opportunity to:
• exchange all available information regarding foreign trade transactions, which is supported by a regulatory framework that ensures the confidentiality and security of such an exchange;
• remotely monitor the stages of issuing permits by the customs service, authorized bodies, as well as business entities themselves;
• receive permits before the actual arrival of goods into the republic on the basis of preliminary information.
Through the Single Window, a complete transition is being made to maintaining publicly accessible registries of permits in electronic format, maintaining up-to-date open data on the epizootic, quarantine and phytosanitary situation in Uzbekistan and foreign countries. These are very useful components of the system for traders.
And what is this system?
- “Single Window” is a management philosophy within which the traditional structures of the Government are transformed into new mechanisms that optimally meet the needs of citizens and business entities. The main goal of the introduction and development of СIS is to create a single interface for the exchange of information between authorized bodies and participants of foreign economic activity on the basis of an integrated information system and relevant databases that allow participants in foreign trade operations to receive government services on the basis of the One-StopService principle (receiving services in one place). Integrated interdepartmental organizational mechanisms for their provision will be transparent to consumers of services, which will contribute to increased efficiency and lower operational costs for regulation.
Structurally CIS consists of 2 blocks.
The first one, located in the top ribbon, contains 6 headings: submitting an application, about the portal, background information, questions and suggestions, authentication of issued certificates, risk analysis system.
The second block - the basis of the site is formed by the following sections: reference information on non-tariff measures, interactive services of regulatory authorities, their risk analysis and management systems, registration of customs cargo declaration, a list of logistics companies, registers of customs and other authorities.
The CIS structure will be improved taking into account proposals and wishes. We are waiting for them not only from government agencies, but above all from participants of FEA. For example, the first block on the recommendation of “Uzgoskarantin” was recently supplemented with the heading "Authentication of issued certificates." The reason was the situation when 2-3 years ago several blanks of permits were lost in a unit of one of the regulatory bodies.
Any potential importer / exporter planning to import / export goods in the future, to determine their capabilities, can get through the "Single Window" a generalized representation of various import / export requirements
So, any business entity, especially located far beyond the borders of our country, not being its resident, can get the information he needs online. Please specify what information is this?
– One of the requirements for goods for customs clearance is the presence of certificates / permits established by law, which give the right to import / export goods or use them in the republic. A foreign economic activity participant can enter a request for a product of interest under the heading “Reference information on non-tariff measures” and receive information on the necessary permits and their forms, the cost of services for their issuance, details of certification and other authorities issuing permits.
Without the CN codes, it is impossible to determine whether a product is subject to control by a specific authority. You can find them in the section of the same name.
When importing products of animal, vegetable and other origin to the domestic market of our country, the customs authorities apply a risk analysis system. Such systems, taking into account the specifics of activities, are being introduced by other authorized bodies too. In the rubric “Risk analysis system of regulatory bodies”, a list of controlled goods by risk will be regularly posted, information on violations of established requirements and measures to prevent the import of low-quality goods in the republic.
The heading "Interactive services of regulatory authorities" includes a wide range of services initiated by the user and provided by both the customs authorities and the authorities issuing permits in real time (for example, viewing web pages, Internet paging, searching databases, etc. .).
The registers of customs warehouses, authorized economic operators, dietary supplements registered in the Republic of Uzbekistan, as well as the Customs Register of Intellectual Property and the State Register of Medicines can be found in the corresponding section.
The section “Clearance of Customs Cargo Declarations” contains a list of all brokerage companies and access to software for registration of CCD. And under the heading “Logistic companies” there is a list of companies providing import and export support services, indicating their details.
Also in the CIS, a business entity can familiarize itself with the legislation relating to foreign trade activities and the current rates of customs duties, VAT and excise taxes, duties and other payments.
One of the main issues that concern participants of foreign economic activity is how to apply for a permit document?
–Electronic customs clearance of goods, requiring electronic interaction of a participant in foreign economic activity and a responsible employee of the issuing authority, takes place in several stages.
1 step. A participant in foreign economic activity contacts the Single Window through the CIS official domain. The entry must be authorized through a personal digital signature.
2 step. A foreign economic activity participant sumbits a single unified document “A” into the CIS, based on shipping documents — a contract, an invoice, etc. The entered document should reflect the full information for the issuance of the permit document (recipient, sender, goods, etc.). You must submit a scanned version of these documents. In the future, they will be used to register CCD.
Step 3: In an automated mode, a request is generated and sent to a government agency from the personal account of a foreign economic activity participant in the CIS, in which the following should be submitted:
• a list of necessary permits for each product according to the CN code - 10 characters;
• complete information on obtaining permission to import into the Republic of Uzbekistan / export from the Republic of Uzbekistan (type of document, authorized body, term of registration, cost of services, reason, etc.);
Step 4. A foreign economic activity participant forms an application for a permit and sends it to the “Single Window”. Part of this document is filled in automatically by the system using data on previously submitted information in document “A”. The rest is filled in by participant of foreign economic activity. To simplify the procedure, the system offers a list of authorized bodies responsible for issuing an import permit, indicating the location of the state agency, its email address, information about responsible person, the deadline and the cost of services.
5 step. From the block of the participant of foreign economic activity, the system submits an application to the structural unit of the state body. At this stage, the date and time of sending, the application number, TIN and EDS of the applicant are recorded.
6 step. The application for clearance is accepted by the state agency. At the same time, the date and time of receiving the ID in the Single Window database, the code of the authorized body and the EDS of its responsible employee are recorded.
7 step. The implementer - the structural unit of the state body considers and draws up a permit document. When issuing a permit, the identification number, date and time of approval, the code of the authorized body and the EDS of the responsible employee are recorded.
Step 8. The participant of foreign trade activities accepts a permit document through the CIS with fixing the date and time of sending, application number, EDS of the responsible employee.
CIS forms the entire database of permits issued by government agencies. You can find a specific document through a search engine using a QR code or by the number of an authorization document.
The system also keeps track of the time of all actions taken by both a participant in foreign economic activity and a representative of a government agency. The rating of the services provided will allow assessing the activities of state bodies in terms of time costs.
You have explained in detail the procedure for obtaining permission. And what should a foreign economic activity participant do next? Does he need to submit a permit to the customs authority?
– No paper or electronic versions of permits should be submitted. The system had already recorded that permission was received. When filling out the customs declaration in column 44, information about each document must be indicated: its serial number and letter code according to the Classifier of the types of documents and information, used when filling out the cargo customs declaration (appendix #12 of the Instruction  registered by Ministry of justice#2773-4,) .You also need to reflect the registration number and date of issuance of permits, conclusions and other documents (certificates,  etc.) issued by authorized bodies (each body has its own unique alphanumeric designation) in cases stipulated by the legal acts.
Based on this information, the customs authority will conduct a reconciliation with the TIS to make sure that this data is available in the Single Window.
Why is the information system called “customs”?
– Because the functional task of “Single Window” is the solution of the whole range of issues for the full implementation of the customs clearance procedure.
In recent years, the customs service has developed a number of automated systems to simplify trade procedures and ensure efficiency in solving its functional tasks of collecting revenue, economic protection of state interests, as well as collecting, processing and analyzing business information on foreign trade activities.
The consistent development of information technology has made it possible to achieve significant improvements in the provision of services. Each new development brought with it new opportunities that contributed to the transformational changes in the regulatory framework related to international trade.
Given the experience of the department in the IT field, as well as the capabilities of its servers, the availability of autonomous power sources for their work, the State Customs Committee was entrusted with administrative functions. The terms of reference for the creation of CIS were developed, its platform was formed. The interface will be improved and supplemented as necessary by elements that contribute to the effective functioning of the Single Window.
- Are employees of regulatory bodies and their territorial divisions responsible for the operation of local Single Window instruments ready to work in CIS?
–Today, work on the implementation of the Single Window as part of a systemic reform of the activities of government agencies involved in CIS is in full swing. In order to achieve the expected effect, appropriate training of those responsible for its functioning is necessary. Therefore, before introducing the mandatory use of the Single Window on February 1, 2020, provided for by resolution PD-4525, the SCC conducts regular trainings in the field. They are organized by the SCC in cooperation with government agencies for representatives of their regional divisions, territorial departments of the SCC and business entities.
Despite holding videoconferences and seminars in the late evening (this is not possible during working hours), discussions are always active, participants take the opportunity to ask questions, because they have to switch to a new format of work and adaptation to new realities requires maximum concentration.
The functioning of the CIS in test mode allows you to conduct training, clearly demonstrating the actions of the responsible persons and participants of foreign economic activity in the format of "Single Window". We plan to begin testing CIS on a voluntary basis from January 1 for the development of practical skills.
You can make changes to the application or permit only before clicking the "Approve" button. Therefore, the stages preceding this process, we pay close attention at the seminars. We explain every moment in detail.
The State Customs Committee actively communicates with business, the Ministry of Health, state committees of veterinary medicine and ecology and environmental protection, Uzstandard and Uzgoskarantin, their territorial divisions and regional customs departments. This is necessary in order to understand whether there are gaps in the system, how to fill them in, and what can be improved to make the use of Single Window as comfortable as possible for users.
Its implementation is a complex task that requires changes, rather than at the program and technical level, but at the level of the approaches to the interaction of foreign economic activity participants with government agencies. It is necessary to break the long-existing ideology of providing information to government agencies and redirect information flows to the Single Window. This tool is not only for government agencies, but primarily for entrepreneurs. Therefore, the entrepreneurial community needs to actively engage in the discussion. Indeed, for participants of foreign economic activity, CIS is a window of opportunity accelerating the development of their foreign trade activities.