Божхона қонубузилиши ҳолатларига қарши самарали кураш олиб борилмоқда
Гиёҳвандлик воситалари ва психотроп моддаларнинг ноқонуний айланмасига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Тошкент вилояти божхона бошқармаси “С.Нажимов” чегара божхона постига қўшни давлатдан пиёда ҳолда кириб келган фуқаро Р.Т. нинг қўл юклари белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, ушбу шахснинг қўлидаги аёллар шапкаси ичида йўловчи божхона декларациясида кўрсатилмаган ва оғзаки сўровда айтилмаган 80 дона “Рубуфин (Налбуфин)” номли психотроп дори воситалари яширилгани аниқланди.
Шунингдек, Тошкент вилояти божхона бошқармаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ҳамда ҳуқуқни мухофаза қилувчи бошқа орган вакиллари билан ҳамкорликда Тошкент туманида гиёҳвандлик воситалари ноқонуний айланувини олдини олишга қаратилган тезкор тадбир ўтказилди.
Тадбир давомида, фуқаро Т.Х. нинг дала ҳовлисида оғирлиги 973,92 грамм “марихуана” гиёҳвандлик моддаси борлиги фош этилди.
Шунингдек, тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро М.Ш.нинг Бўка туманидаги яшаш хонадони ҳолислар иштирокида кўздан кечирилди.
Натижада, хонадон омборхонасида умумий вазни тахминан 160 грамм “марихуана” гиёҳвандлик моддаси яширилганлиги фош қилинди.

Выявлены преступления в сфере незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ
Одним из приоритетных задач деятельности таможни является выявление, предупреждение и пресечение преступлений в сфере незаконного оборота наркотических средств и психотропных веществ.
В частности, на приграничном таможенном посту “С.Наджимов” УГТК по Ташкентской области, в ходе проведения таможенного контроля в ручной клади прибывшего с соседнего государства гражданина Р.Т. были обнаружены сокрытые от таможенного контроля и не заявленные в пассажирской таможенной декларации 80 единиц психотропного лекарственного препарата “Рубуфин (Налбуфин)”.
Также, сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями таможенного Управления по Ташкентской области в сотрудничестве с представителями других правоохранительных органов было проведено оперативное мероприятие по пресечению незаконного оборота и выращивания наркотиков.
В ходе мероприятия проведенного по Ташкентскому району на дачном участке принадлежащего гражданину Т.Х. было обнаружено наркотическое вещество марихуана в количестве 973,92 гр.
Также, в ходе оперативного мероприятия был досмотрен дом жителя Букинского района гражданина М.Ш. В результате проверок, в сарае дома было найдено спрятанное наркотическое вещество марихуана в количестве 160 граммов.