Чўғланма лампаларнинг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Амалдаги тартибларга кўра, электр чўғланма лампаларни 2016 йил 1 июлдан эркин муомалага чиқариш ва 2017 йил 1 январдан бошлаб эса Ўзбекистон Республикаси ҳудудида реализация қилиниши тақиқланган бўлишига қарамай мамлакатимизга чўғланма лампочкаларни яширинча олиб киришга уриниш ҳолатлари ҳамон учрамоқда.
Яқинда Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идора вакиллари билан ҳамкорликда  маиший техникалар ҳамда чўғланма лампочкаларнинг ноқонуний айланмасини фош қилишди.
Пойтахтимизда ўтказилган тезкор тадбир давомида, фуқаро У.К.га тегишли “Isuzu”  русумли автомашина тўхтатилиб, белгиланган тартибда божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, автомашина юкхонасида божхона расмийлаштирувидан ўтказилганлигини тасдиқловчи ҳужжатлари бўлмаган, хорижда ишлаб чиқарилган ва умумий қиймати 70,5 миллион сўмлик 6000 дона  чўғланма лампочкалар, 65 дона чангютгич ҳамда 200 дона телевизор учун кронштейнлар борлиги аниқланди.

На днях, в ходе оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкенту в сотрудничестве с представителями других правоохранительных органов пресечен незаконный оборот бытовой техники и электрических лампочек.
В ходе мероприятия был остановлен и досмотрен при участии понятых автомобиль марки “ Isuzu”, которым управлял гражданин У.К.
В результате проверок, в грузовой части автомобиля были обнаружены 6000 единиц электрических лампочек зарубежного производства на сумму 70 миллионов 500 тысяч сум, 65 единиц пылесосов и 200 единиц кронштейнов для телевизоров. Товаросопроводительные документы к обнаруженным товарам у водителя отсутствовали.
Напоминаем, что согласно Постановлению Кабинета Министров Республики Узбекистан от 20 октября 2015 года №299 «О мерах по расширению отечественного производства энергосберегающих ламп» с 1 июля 2016 года выпуск в свободное обращение и с 1 января 2017 года реализация на территории Республики Узбекистан ламп накаливания мощностью свыше 40 Вт запрещены.