Гиёҳвандлик моддаларининг ноқонуний савдосига чек қўйилди
Гиёҳванд моддаларнинг ноқонуний айланмасига қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Гиёҳвандлик моддаларининг ноқонуний савдосига  чек қўйилди
Жумладан, Қорақалпоғистон Республикаси божхона бошқармаси томонидан Давлат хавфсизлиги хизмати ходимлари билан ҳамкорликда Беруний туманида олиб борилган тезкор тадбир давомида гиёҳвандлик воситаларининг яширин савдосига чек қўйилди.
Тезкор тадбир давомида, фуқаро И.Д. 1 дона гугурт қутисида бўлган героин гиёҳвандлик воситасини шартли харидорга сотаётган вақтида тезкор тадбир иштирокчилари томонидан қўлга олинди.
Суриштирув давомида фуқаро И.О. ушбу заҳри қотилни Ю.Д. исмли шахсдан қайта сотиш мақсадида олганлиги фош бўлди.
Шунингдек, текширув давомида ушбу шахснинг эгнидаги кийимлари чўнтакларида ҳам героин гиёҳвандлик моддаси борлиги ҳам аниқланди.
Ўтказилган экспертиза хулосасига кўра, қонунбузардан ашёвий далил сифатида олинган гиёҳвандлик моддасининг соф вазни 90,90 граммни ташкил этувчи “героин” эканлиги аниқланди.

Пресечен незаконный оборот наркотиков
На днях, в результате оперативного мероприятия проведенного сотрудниками таможенного Управления по Республике Каракалпакстан в сотрудничестве с представителями Службы государственной безопасности пресечен факт незаконной продажи наркотиков.
В ходе мероприятия  в районе Беруний был задержан гражданин И.Д. в момент осуществления продажди условному покупателю одного спичечного коробка внутри которого находилось наркотическое вещество похожее на героин.
В ходе расследования выяснилось, что наркотическое вещество гражданин И.Д. взял у человека по имени Ю.Д. в целях перепродажи.
В результате проведенных проверок в карманах одежды гражданина также было обнаружено и изъято похожее вещество.
В результате проведенной экспертизы изъятые в качестве вещественного доказательства вещества коричневого цвета, чистый вес которых составил 90,90 граммов, оказались наркотиком героин.