1,1 миллиард сўмлик “тамаки” ва “пиротехника” операцияси фош этилди
Божхона ходимлари турли товар-моддий бойликларни ноқонуний айланмасига қарши кескин кураш олиб боришмоқда.
Яқинда Давлат божхона қўмитаси Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бошқармаси ходимлари, Фарғона вилояти божхона бошқармаси ҳамда Давлат хавфсизлиги хизмати ходимлари билан ҳамкорликда ўтказилган тезкор тадбир давомида Қўқон шаҳрида ҳаракатланаётган фуқаро М.И. бошқарувидаги “Кобальт” русумли автомашинани кузатувга олишди.
Мазкур автомашина фуқаро Н.Ю.нинг яшаш уйида тўхтаганидан сўнг, тадбир иштирокчилари томонидан белгиланган тартибда холислар иштирокида назоратдан ўтказилди.
Натижада, автомашина юкхонасида салкам 99 миллион сўмлик турли номдаги тамаки маҳсулотлари ва умумий қиймати 48 миллион сўмдан ортиқни ташкил этувчи пиротехника воситалари борлиги аниқланди.
Шундан сўнг, тезкор тадбир давом эттирилиб, фуқаро Ш.З.нинг ҳам яшаш хонадони белгиланган тартибда назоратдан ўтказилди.
Текширув давомида ушбу хонадон ертўласида умумий қиймати 937,7 миллион сўмлик тамаки маҳсулотлари ноқонуний сақланаётганлиги аниқланди.
Ўтказилган тезкор тадбир натижасида, умумий қиймати 1 миллиард 84 миллион сўмдан ортиқни ташкил этувчи турли номдаги жами 109 720 қути тамаки маҳсулотлари ва 288 195 дона пиротехника воситалари ашёвий далил сифатида олинди.

Из незаконного оборота изъято табачных изделий и пиротехнической продукции на 1 миллиард 100 миллионов сум
1271
Сотрудниками таможенных органов вовремя выявляются и пресекаются факты правонарушений, связанных с незаконным перемещением товарно-материальных ценностей через таможенные границы нашей Республики.
На днях, в ходе совместного оперативного мероприятия, проведенного сотрудниками Управления по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями Государственного таможенного комитета, таможенного Управления по Ферганской области и представителями Службы государственной безопасности, на основании имеющейся информации было установлено оперативное наблюдение за передвигавшимся в городе Каканде автомобилем марки «Chevrolet Cobalt», за рулем которого находился гражданин М.И.
В момент, когда автомобиль совершил остановку возле дома гражданина Н.Ю. участниками мероприятия был осуществлен досмотр автомобиля при участии понятых.
В результате проведенных проверок, в багажнике автомобиля были обнаружены различные табачные изделия на 99 миллионов сум, а также пиротехническая продукция на 48 миллионов сум.
Затем, в ходе продолженного оперативного мероприятия был досмотрен и дом гражданина Ш.З., в подвале которого были обнаружены незаконно хранящиеся табачные изделия на 937 миллионов 700 тысяч сум.
В результате проведенных оперативных действий в качестве вещественных доказательств было изъято 109 тысяч 720 пачек различных табачных изделий на 1 миллиард 84 миллиона сум, а также 288 тысяч 195 единиц пиротехнической продукции.