Биологик фаол қўшимчаларни яширинча олиб кирмоқчи бўлган шахс фош этилди
Сифати кафолатланмаган дори воситаларини мамлакатимизга яширинча олиб киришга бўлган уринишларга қарши божхона органлари томонидан тизимли равишда кураш олиб борилмоқда.
Жумладан, Урганч аэропортига хорижий мамлакатдан учиб келган фуқаро Т.М. белгиланган тартибда божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада, унинг юклари орасида божхона ходимининг оғзаки сўрови пайтида айтилмаган ва декларацияда кўрсатилмаган 470 дона биологик фаол қўшимчалар борлиги аниқланди.
Шунингдек, яна бир ҳолатда мазкур аэропортга қўшни мамлакатдан учиб келиб яшил йўлакдан ҳаракатланаётган фуқаро Ж.Ф. белгиланган тартибда холислар иштирокида божхона кўригидан ўтказилди.
Натижада, унинг юклари орасида божхона ходимларининг оғзаки сўровида маълум қилинмаган ва декларацияда кўрсатилмаган жами 2 кг биологик фаол қўшимчалар борлиги маълум бўлди.

Пресечен незаконный ввоз биологически активных добавок
Сотрудниками таможенных органов систематически ведется борьба по незаконному обороту и ввозу в республику товаров неизвестного качества, в том числе медикаментов и биологически активных добавок.
В частности, на приграничном таможенном посту «Ургенч аэропорт» УГТК по Хорезмской области при таможенном контроле проведенном в отношении гражданина Т.М., прилетевшего из зарубежного государства, обнаружено наличие 470 тар биологически активных добавок, ввоз которых осуществлялся в багаже с признаками сокрытия от таможенного контроля без декларирования.
Кроме этого, при таможенном досмотре багажа гражданина Ж.Ф., прилетевшего из зарубежного государства и следующего через «зелёный коридор», обнаружено наличие 2 кг биологически активных добавок, ввоз которых осуществлялся в багаже с признаками сокрытия от таможенного контроля без декларирования.