Дори воситаларини яширинча олиб киришга бўлган уринишлар амалга ошмади
Таркибида психотроп ва гиёҳвандлик моддалари мавжуд бўлган дори воситаларининг республикамизга ноқонуний олиб кирилишига доир навбатдаги қоидабузарликлар божхоначилар томонидан фош қилинди.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармаси “Келес” темир йўл чегара божхона пости ходимлари томонидан хориждан кириб келган халқаро йўловчи поезди йўловчиларининг қўл юклари божхона назоратидан ўтказилди.
Натижада йўловчилардан бири, хориж фуқароси  Ч.Т.нинг юклари орасида декларацияланмаган ҳамда божхона ходимининг оғзаки сўровида айтилмаган таркибида гиёҳвандлик моддаси мавжуд бўлган 32 дона “Трамадол” ҳамда 30 дона “Феназепам” номли  дори воситаларини божхона назоратидан яшириб олиб келаётгани фош этилди.
Шунингдек, “Бош почтампт” ташқи иқтисодий фаолият божхона пости ходимлари томонидан фуқаролар Г.С. ва Ю.Р.номига хориждан юборилган почта жўнатмалари божхона кўригидан ўтказилганида,  божхона декларациясида кўрсатилмаган таркибида психотроп ва гиёҳвандлик моддаси бўлган 20 дона “Zaldiar” ҳамда 60 дона “Clonidine” номли дори воситалари борлиги аниқланди.

Выявлены сокрытие от таможенного контроля ограниченные к ввозу лекарственные препараты
Пресечено очередное правонарушение связанное с незаконным ввозом на территорию нашего государства лекарственных препаратов содержащих наркотические средства и психотропные вещества оборот которых в Республике Узбекистан ограничен.
В частности, сотрудниками железнодорожного приграничного таможенного поста «Келес» УГТК по городу Ташкенту, в ходе проведения таможенного контроля пассажирского поезда, прибывшего из-за рубежа, было выявлено правонарушение.
В результате проведенного таможенного контроля в багаже одного из пассажиров поезда, иностранного гражданина Ч.Т, были обнаружены сокрытые от таможенного контроля не задекларированные лекарственные препараты «Трамадол» в количестве 32 единицы и «Феназепам» в количестве 30 единиц, в которых содержатся наркотические средства и психотропные вещества, оборот которых в Республике Узбекистан ограничен.
Также, в ходе проведения таможенного контроля почтовых отправлений, полученных из-за рубежа на имя граждан Г.С. и Ю.Р., сотрудниками таможенного поста ВЭД «Бош почтамт» таможенного управления по городу Ташкенту были обнаружены не указанные в таможенной декларации такие лекарственные препараты в составе которых содержатся психотропные и наркотические вещества, как 20 единиц “Zaldiar” и 60 единиц “Clonidine”.