Одам савдосига қарши курашиш оммавий ахборот воситалари эътиборида
Пойтахтимиздаги “Тараққиёт стратегияси” марказида Давлат божхона қўмитаси ва “Истиқболли авлод” ижтимоий-ахборот Маркази билан ҳамкорликда журналистлар учун “Оммавий ахборот воситалари эътиборида одам савдоси” мавзусида ишчи учрашув ташкил қилинди.
Мазкур тадбирнинг формати матбуот анжумани ёки брифингдан тубдан фарқ қилиб, бунда давлат ва нодавлат ташкилотлар ҳамда оммавий ахборот воситаларининг уч томонлама бир-бирини тинглаш ва ўзаро ҳамкорликни кучайтиришга қаратилган маслаҳатлашуви бўлиб ўтди.
Таъкидланганидек, Давлат божхона қўмитаси томонидан бугунги кунда мамлакатимизда энг долзарб трансмиллий жиноят сифатида эътироф этилаётган одам савдоси билан шуғулланувчи уюшган жиноий гуруҳларни фош этиш, жиноятларни содир этилишини олдини олиш, инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш каби масалаларга жиддий эътибор қаратилмоқда.
Бу борада, божхона органлари томонидан  Ўзбекистон Республикаси чегарасидан ҳаракатланаётган фуқаролар орасида одам савдоси жиноятлари ва унинг оғир оқибатлари тўғрисида тарғибот-ташвиқот ишларини ўтказиш, ҳуқуқни муҳофаза қилувчи органлар билан ҳамкорликда фуқароларни республикадан ташқарига ноқонуний олиб чиқиш билан шуғулланаётган шахслар фаолиятини фош этиш ва уларга нисбатан қатъий чоралар кўриш борасида қатор ишлар амалга оширилмоқда.
Хусусан, ушбу йўналишда олиб борилган мақсадли тадбирлар натижасида, 2018 йил давомида 4 та одам савдоси билан боғлиқ жиноий ҳолатлар фош этилди, 2019 йилнинг ўтган даври мобайнида эса бу кўрсаткич 2 тани ташкил қилмоқда.
Ишчи учрашувда одам савдосига қарши кураши йўналишида тайёрланган материаллар, видео ва аудио роликларни оммавий ахборот воситалари орқали намойиш қилиш, мазкур мавзуни фаол ва таъсирчан усулларда ёритиб келаётган журналистлар ўртасида турли танловлар ўтказиш масаласи ҳам атрофлича муҳокама қилинди.
Мазкур иллатнинг олдини олиш, фуқароларни одам савдосининг оғир оқибатларидан огоҳлантиришга қаратилган тарғибот тадбирларини бевосита чегара-божхона постларида ўтказиш юзасидан таклиф ва ташаббуслар билдирилди.
Тадбирда бу йўналишдаги ишларни янада кенг миқёсда ва самарали тарзда йўлга қўйиш мақсадида Давлат божхона қўмитаси ва “Истиқболли авлод” ижтимоий-ахборот Маркази ўртасида ўзаро Ҳамкорлик меморандуми ишлаб чиқилганлиги  ва тез кунларда имзоланиши маълум қилинди.

Роль средств массовой информации в борьбе с торговлей людьми
В Центре «Стратегия развития» столицы в сотрудничестве с Государственным таможенным комитетом и Республиканским социально-информационным центром «ISTIQBOLLI AVLOD» была организована рабочая встреча для журналистов на тему «Торговля людьми во внимании СМИ».
Формат прошедшего мероприятия в корне отличался от пресс-конференции или брифинга. Оно прошло в форме диалога и совместного обсуждения, где участники смогли обменяться своими мыслями и предложениями.
Было отдельно отмечено, что Государственным таможенным комитетом уделяется большое внимание такой проблеме как торговля людьми, которая является проблемой глобального масштаба и не признает национальных границ. А также вопросам выявления организованных преступных групп, причастных к торговле людьми, которые сегодня признаны самой важной транснациональной преступностью в стране, предупреждению преступности, защите прав и свобод человека.
В связи с этим таможенными органами проводятся агитационно-пропагандистские мероприятия среди граждан, перемещающихся через таможенные границы республики, направленные на значительное снижение уровня преступлений, связанных с торговлей людьми.
В частности, в результате целенаправленной деятельности в этом направлении в 2018 году было раскрыто четыре случая торговли людьми, а в первой половине 2019 года этот показатель равен двум.
На рабочей встрече также обсуждался вопрос освещения в средствах массовой информации подготовленных материалов, видео и аудио роликов, посвященных борьбе с торговлей людьми, а также вопрос о проведении различных конкурсов среди журналистов, активным и эффективным образом освещающих эту тему.
Были выдвинуты предложения и инициативы по проведению мероприятий, непосредственно на приграничных таможенных постах, направленных на повышение осведомленности граждан по вопросам противодействия торговле людьми. Так, как одним из важных путей предотвращения миграции для нелегального трудоустройства за рубежом является повышение уровня осведомленности граждан о её негативных последствиях, в частности, об ответственности мигранта за нарушения трудового, налогового, таможенного законодательства и паспортно-визового режима стран, в которые потенциальные жертвы собираются выезжать.
На мероприятии было также объявлено, что между Государственным таможенным комитетом и Республиканским социально-информационным центром «ISTIQBOLLI AVLOD» в целях еще более широкой и эффективной работы в этой области разработан Меморандум о сотрудничестве, который будет подписан в ближайшее время.