Йирик миқдордаги пиротехника воситаларининг ноқонуний айланмасига чек қўйилди
Дунё бўйлаб ҳар йили янги йил тантаналари арафасида пиротехника воситаларининг ноқонуний муомаласига доир ҳолатлар ва унинг салбий асоратлари кўпроқ кўзга ташланади. Республикамизда эса бу каби ҳолатларнинг олдини олиш борасида аниқ ҳуқуқий механизмлар жорий қилинган.
2010 йил 22 сентябрда қабул қилинган Ўзбекистон Республикасининг “Пиротехника буюмлари муомаласини тартибга солиниши муносабати билан Ўзбекистон Республикасининг айрим қонун ҳужжатларига қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги қонунига биноан пиротехника буюмларининг ноқонуний муомаласи юзасидан маъмурий ва жиноий жавобгарликнинг кучайтирилиши бу борада божхона органлари зиммасидаги масъулиятни ҳам янада оширди. Республикамиз божхона ходимлари томонидан мамлакатимизга сифат ва хавфсизлик стандартларига жавоб бермайдиган маиший пиротехника воситалари кириб келишининг олдини олиш йўналишида доимий тезкор тадбирлар олиб борилмоқда.
Жумладан, Тошкент шаҳар божхона бошқармасининг Контрабанда ва божхона қонунчилиги бузилишига қарши курашиш бўлими ходимлари томонидан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи бошқа идоралар вакиллари билан ҳамкорликда ўтказилган тадбирда пойтахтимизнинг Сирғали туманида фуқаро Э.И. салкам 145 минг  дона 3 хил номдаги номли пиротехника воситаларини 18,6 миллион сўмга сотаётган вақтида тўхтатиб қолинди.
Шунингдек, “Келес” темир йўл чегара божхона пости ходимлари томонидан  ҳориждан кириб келган поезд йўловчиларининг қўл юкларини божхона назоратидан ўтказиш чоғида, йўловчилардан бири фуқаро Ж.Т. 16 дона  пиротехника воситаларини  ўриндиқнинг юқори қисмида ёстиқлар орасига беркитиб олиб келаётганлиги фош этилди.

Предотвращён незаконный оборот пиротехники
По мере приближения самого волшебного праздника, самого загадочного дня в году во время которого начинаются торжества по встрече следующего года с использованием фейерверков и прочей пиротехники участились и правонарушения, связанные с незаконным ввозом пиротехнических изделий. Именно в целях выявления и своевременного пресечения незаконного ввоза и оборота пиротехники таможенниками проводятся ряд мероприятий.
Важно отметить, что в соответствии с Законом Республики Узбекистан №ЗРУ-261 от 22 сентября 2010 года “О внесении дополнений в некоторые законодательные акты Республики Узбекистан в связи с упорядочением оборота пиротехнических изделий” ужесточилась административная и уголовная ответственность за незаконный оборот пиротехнических изделий.
На днях, в ходе оперативного мероприятия проведенного сотрудниками Отдела по борьбе с контрабандой и таможенными правонарушениями УГТК по городу Ташкенту в сотрудничестве с представителями других правоохранительных органов в Сергелийском районе столицы был задержан гражданин Э.И. с поличным, во время продажи почти 145 тысяч единиц пиротехнических изделий 3 видов за 18 миллионов 600 тысяч сум.
Также, сотрудниками железнодорожного приграничного таможенного поста «Келес» УГТК по городу Ташкенту, в ходе проведения таможенного контроля пассажирского поезда, прибывшего из-за рубежа, в одном из вагонов были обнаружены сокрытые от таможенного контроля спрятанные под подушку пиротехнические изделия в количестве 16 единиц, принадлежавшие одному из пассажиров поезда гражданину Ж.Т.